اکتشافات جالب تغذیه‌ای در سال ۲۰۲۲

دویچه وله: دانشمندان در سال ۲۰۲۲ مطالعات بی‌شماری را در حوزه تغذیه منتشر کردند که ارتباط شگفت‌انگیزی را بین آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم و سلامتی ما آشکار می‌کند.

به‌گزارش Insider در اینجا به شش مورد از مهم‌ترین این کشف‌ها اشاره شده است:
خوردن پروتئین و احتمال کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا
بر اساس مطالعه‌ای که ماه مارس در مجله Hypertension منتشر شد، خوردن انواع غذاهای پر پروتئین مانند لوبیا، غذاهای دریایی، غلات کامل و گوشت بدون چربی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا کمک کند. محققان عادات غذایی بیش از ۱۲ هزار بزرگسال چینی را به مدت شش‌ سال پیگیری کردند. احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افرادی که چهار یا بیشتر از چهار منبع پروتئین را در روز مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که فقط یک یا دو منبع پروتئین مصرف می‌کردند، ۶۶ درصد کمتر بود.
کره و لبنیات پرچرب سالم‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد
غذاهایی مانند کره به‌ دلیل محتوای بالای چربی اشباع‌شده و ارتباط آنها با کاهش سلامت قلب، مدت‌ها ناسالم تلقی می‌شدند، اما تحقیقات منتشر‌شده در Scientific Reports در ماه آگوست نشان می‌دهد که انواع خاصی از چربی‌های اشباع‌شده می‌توانند سلامت را بهبود بخشند. مقادیر متوسطی از چربی اشباع‌شده به‌نام C15:0 که در کره و لبنیات پرچرب یافت می‌شود، ممکن است سلامت و تندرستی را بهبود بخشد.
فیبر غلات کامل بهتر از میوه‌ها، محافظ سلامت قلب است
فیبر بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل است و می‌تواند در مجموعه‌ای از غذاها یافت شود. با‌این‌حال، یک مطالعه در ماه مارس نشان می‌دهد که فیبر موجود در غلات کامل ممکن است حتی از فیبر موجود در میوه و سبزیجات برای قلب سالم‌تر باشد. بر اساس مطالعه‌ای که روی بیش از ۴ هزار بزرگسال انجام و نتایج آن در JAMA Network Open منتشر شد، منابع فیبر مانند نان تیره، سبوس و غلاتی مانند جو دوسر می‌تواند به کاهش التهاب و کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند.
ارتباط خوردن برخی ماهی‌ها با سرطان پوست
مدت‌هاست که مشخص شده ماهی فواید زیادی برای سلامتی دارد، مانند کاهش کلسترول و متعادل کردن قند خون اما مطالعه‌ای که در ماه ژوئن در مجله Cancer Causes and Control منتشر شد، ارتباط بین خوردن ماهی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست را نشان داد. ماهی‌هایی مانند ماهی تن می‌توانند حاوی جیوه سمی، آرسنیک و سایر مواد شیمیایی مرتبط با سرطان باشند. به‌گفته محققان اما ماهی همچنان می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد و تحقیقات بیشتری در مورد خطرات آن نیاز است.
شراب قرمز چربی شکمی را بیشتر از سایر مشروبات کاهش می‌دهد
مطالعه‌ای که در مجله Obesity Science and Practice در ماه فوریه منتشر شد، نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان شراب قرمز نسبت به افرادی که آبجو، شراب سفید یا مشروبات الکلی دیگر مصرف می‌کنند، چربی شکمی کمتری دارند. چربی احشایی با افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و سندرم متابولیک مرتبط است.
زنان گیاه‌خوار بیشتر از گوشت‌خواران در معرض شکستگی لگن هستند
بر اساس مطالعه‌ای که در ماه آگوست در BMC Medicine منتشر شد، محققان دریافتند که گیاه‌خواران ۳۳ درصد بیشتر از کسانی که به‌طور متعادل گوشت می‌خورند، احتمال شکستگی لگن دارند. به‌گفته محققان، دلایل احتمالی شامل داشتن شاخص توده بدنی پایین‌تر یا کمبودهای تغذیه‌ای در این زنان است.
طبق تحقیقات جدید انواع خاصی از چربی‌های اشباع‌شده می‌توانند سلامت را بهبود بخشندطبق تحقیقات جدید انواع خاصی از چربی‌های اشباع‌شده می‌توانند سلامت را بهبود بخشند
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.