سپیده رشنو به پنج سال حبس تعلیقی و نگارش پژوهشی درباره ادب و وطن‌دوستی محکوم شد

 سپیده رشنو تیرماه امسال در پی اعتراض به یک حامی حجاب اجباری مدتی بازداشت شد که بازداشت او اعتراضاتی را در پی داشتصدای آمریکا: منابع نزدیک به سپیده رشنو نویسنده و ویراستاری که تیرماه امسال برای مدتی به خاطر اعتراض به حجاب اجباری زندانی شد، می‌گویند او از سوی دادگاه به پنج سال زندان تعلیقی محکوم شده و در مدت این تعلیق باید تکالیفی را انجام بدهد.

سامان برادر خانم رشنو در حساب توئیتری خود نوشت: حکم خواهرم ‎سپیده رشنو پس از رفع اتهام «فراهم آوردن موجبات فساد و فحشاء» با سه عنوان اتهامی دیگر؛ «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «بی‌حجابی در معابر» صادر شد.

برادر سپیده رشنو در خصوص جزییات حکم اعلام کرد که دادگاه خانم رشنو را ملزم کرده تا در مدت محکومیت تعلیقی، پژوهشنامه‌ای در ۱۱۰ صفحه پیرامون وطن‌دوستی، ادب و آسیب‌رسانی به افکار عمومی، با اقتباس از کتاب‌های اعلام شده توسط دادگاه تهیه کند.

براساس توئیت‌های سامان رشنو، حضور فصلی در دفتر نظارت و پیگیری ضابطین و کسب مجوز از مقام قضایی به منظور مسافرت به خارج از کشور در ایام تعلیق از دیگر موارد حکم صادره است. برادر سپیده رشنو نوشت که دادگاه نوشتن چند نقد بر آثار صادق هدایت را از مصادیق تبلیغ علیه نظام دانسته است.

سپیده رشنو متولد ۱۳۷۳ ، نویسنده و ویراستاری است که تیر ماه ۱۴۰۱، در پی اعتراض به حجاب اجباری و مقاومت در برابر دخالت‌های یک زن آمر به معروف به نام «رایحه ربیعی» به نوع پوشش‌اش، دستگیر و وادار به انجام اعتراف اجباری تلویزیونی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی شد.

برخی از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به مشخص بودن آثار شکنجه در صورت او در ویدئوی اعترافاتش اشاره کردند، او یک هفته قبل از پخش این اعتراف اجباری، به دلیل ضرب و شتم مأموران دچار خون‌ریزی داخلی و به بیمارستان منتقل شده بود.

این اعتراف اجباری، محکومیت‌ها و واکنش‌های گسترده کنشگران و کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت.
+51
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  یک کتاب هم در مورد اختلاس، دزدی، رانتخواری، بی سوادی، بی لیلاقتی و مافیای ضحاکعلی بنویس!! کتاب سال میشه
  1
  36
  ‌چهارشنبه ۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  پسر بختیاری - هنگ کنگ، هنگ کنگ

  آخه قاضی ابله اگه خانم رشنو وطن دوست نبود که الان زندان نبود. خدایا یا عقل بهشون بده یا جونشون رو بگیر
  1
  40
  ‌چهارشنبه ۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  شاید بیربط باشه ولی دلم‌ خواست با کاربران (نه مزدوران سایت) این رو‌ مطرح کنم. از روز شروع انقلاب نوین مردم ایران و قتل معترضان آهنگ لعنت سیاوش قمیشی non stop تو‌ فکرم میچرخه: . من برای تو میخونم هنوز از این ور دیوار…. هر جای گریه که هستی خاطره هاتو نگه دار…. تو نمیدونی عزیزم حال روزگار ما رو…. توی ذهن آینه بشمار تک تک حادثه ها رو…. خورشیدو از ما گرفتن شکر شب ستاره پیداست…. از نگاه ما جرقه صد تا فانوسه یه رویاست…. من برای تو میخونم بهترین ترانه ها رو…. دل دیوارو بلرزون تازه کن خلوت ما رو…. هم غصه بخون با من تو این قفس بی مرز…. لعنت به چراغ سرخ لعنت به چراغ سبز…. 😭 .
  0
  10
  ‌چهارشنبه ۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.