آیلار حقی؛ بازداشت پدری که روایت رسمی حاکمیت را زیر سوال برد

ایران وایر - سولماز ایکدر: پدری بر سر مزار دخترش در «وادی‌الرحمه» تبریز می‌گوید: «از خدا می‌خواهم از حق گزارشگر صداوسیمایی که در عرض دو دقیقه هم بازجو شد، هم قاضی شد و رای داد، و آبروی کل خانواده آیلار حقی را پایمال کرد، نگذرد.»

او پدر «آیلار حقی»، دانشجوی پزشکی ۲۳ ساله‌ای است که ۲۵آبان۱۴۰۱، جان باخت.

پدر ادامه می‌دهد: «آیلار در قلب ما حضور دارد. آیلار هم آبرو و حیثیتش زنده است، هم خودش. من شاید از خونش می‌گذشتم، اما گزارشگر صداوسیما که آبرو و حیثیتش را پایمال کرد، از او نمی‌گذرم.»

انبوه عزاداران، سخنان پدر فرزند از دست داده را با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای» و«ننگ ما، ننگ ما، صداوسیمای ما» حمایت کردند.

مراسم عزاداری چهلمین روز درگذشت این دختر تبریزی اما، با حمله نیروهای سرکوب به آشوب کشیده شد. ماموران با شلیک گاز اشک‌آور و باتوم به مردم حمله کردند و جمعی، از جمله پدر و مادر آیلار حقی را بازداشت شدند.

«ایران‌وایر» مطلع شده است که بازداشت شدگان امروز وادی‌الرحمه تبریز را، با کامیون از آرامستان خارج کردند.

تاکنون خبری از دلیل بازداشت و محل نگهداری بازداشت شدگان امروز تبریز در دست نیست.

***
آیلار حقی کیست؟
ابتدا کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور در ۲۶آبان از کشته شدن این دانشجوی پزشکی در جریان اعتراضات شامگاه ۲۵آبان۱۴۰۱، در شهر تبریز خبر داده بود.

بلافاصله پس از انتشار خبر جان باختن این زن جوان، روایت رسمی حاکمیت منتشر می‌شود. بر اساس روایت رسمی، این دانشجوی سال چهارم دانشگاه آزاد علوم پزشکی تبریز که اصالتا ملکانی است، شب‌ ۲۵‌آبان، در داخل گودبرداری یک ساختمان سقوط کرده و جان خود را از دست می‌دهد.

اولین کسی که این روایت را بیان می‌کند، کارشناس اورژانس استان آذربایجان شرقی است. او در ۲۷آبان۱۴۰۱، در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» گفته است: «حدود ساعت ۲۲ شب، یک مورد سقوط غیرهم‌تراز اعلام شد که تا ۱۰ دقیقه رسیدیم؛ حادثه‌دیده تنفس داشت ولی فاقد هوشیاری و رو به شکم افتاده بود و شکمش متورم شده و خونریزی داخلی داشت.» هم‌زمان «ابراهیم محمودی»، رییس پلیس آگاهی استان آذربایجان شرقی نیز اعلام کرد که این دانشجو، در «حادثه افتادن در محل گود‌برداری جنب برج شهران تبریز» جان باخته است.

خانواده اما روایتی متفاوت دارد.

آن زمان دایی آیلار حقی، در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «او روز چهارشنبه ۲۵آبان در تظاهرات شرکت کرده بود و از فاصله نزدیک و از پشت سر، با تفنگ ساچمه‌ای به او شلیک کرده‌اند.» به گفته او، مرگ آیلار حقی× در اثر تیراندازی مستقیم بوده است.

۲۷آبان۱۴۰۱، روز تدفین آیلار حقی بود.

ساعتی پیش از آغاز مراسم تدفین، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی «ایرنا»، یک ویدیو از پدر او منتشر کرد. پدر آیلار در این ویدیو می‌گوید که فوت دخترش ربطی به «اغتشاشات» اخیر ندارد و اضافه می‌کند: «پرونده فوت فرزندش را به مراجع ذیصلاح و قضایی سپرده، تا موضوع را بررسی و نتایج را اعلام کنند.»

همان روز اما رادیو فردا، به نقل از یکی از اقوام نزدیک آیلار نوشت که او، بر اثر شلیک مستقیم کشته شده است.

او همچنین تایید کرد که خانواده این دانشجوی پزشکی از سوی نهادهای امنیتی تحت فشار هستند تا امضا بدهند آیلار به دلیل سقوط از ارتفاع جان باخته است.

خانواده آیلار حقی، اولین خانواده‌‌ای نبودند که پس از کشته شدن فرزندشان از سوی نهادهای امنیتی تحت فشار قرار گرفتند، تا روایت دگرگون حاکمیت از از جان باختن او را تایید کنند.

جمهوری اسلامی مسوولیت کشتن معترضان به دست نیروهای امنیتی را برعهده نمی‌گیرد و برای بسیاری از معترضان کشته‌شده، علت‌هایی چون «تصادف رانندگی»، «خودکشی»، «سقوط از ارتفاع» و … اعلام می‌کند.
در مورد آیلار حقی اما سناریوی حاکمیت به مرور بال و پر بیشتر یافت.

روز شنبه ۲۸آبان۱۴۰۱، «بابک محبوب‌علیلو»، دادستان مرکز استان آذربایجان ‌شرقی، ضمن تایید روایت رسمی، جزییات جدیدتری وارد داستان می‌کند، او از بازداشت سه نفر در ارتباط فوت آیلار حقی خبر می‌دهد. به گفته او، متوفی با این افراد هیچ نسبتی نداشته است. او مدعی شد یکی از افراد دستگیر شده، آیلار حقی را به قصد رساندن به منزلش، سوار خودرو کرده و در نهایت او را نزدیک برج شهران پیاده می‌کند.

دادستان مرکز آذربایجان ادامه می‌دهد: «این خانم هنگام رد شدن از محل گودبرداری ایجادشده پروژه برج شهران، به داخل گودال می افتد.»

بابک محبوب‌علیلو ‌از «صدور دستورات ویژه‌ برای بررسی علل و عوامل و همچنین مسببین احتمالی» آن، از سوی دادستانی عمومی و انقلاب تبریز خبر می‌دهد.

به گفته او، ضابطان دادگستری، تحقیقات خود را آغاز کرده و در نهایت با استفاده از «یافته‌های فنی و پلیسی»، سه نفر از افرادی که قبل از وقوع حادثه به نوعی مرتبط با این حادثه بودند را شناسایی و دستگیر کرده‌اند.

طبق گفته دادستان «این سه نفر در تحقیقات اعلام کردند که قبل از سقوط خانم حقی در منطقه گودبرداری شده در مجاورت برج شهران، به همراه این خانم در منزل شخصی یکی از آن‌ها حضور داشتند. متوفی با این افراد هیچ نسبتی نداشته است. یکی از افراد دستگیر شده، خانم حقی را به قصد رساندن به منزلش سوار خودرو کرده و در نهایت، او را نزدیکی برج شهران پیاده می‌کند. این خانم هنگام رد شدن از محل گودبرداری ایجاد شده پروژه برج شهران، به داخل گودال می‌افتد.»

روایت رسمی جمهوری اسلامی در رابطه با آیلار حقی، بی‌شباهت به روایت رسمی در مورد «نیکا شاکرمی» نیست. جمهوری اسلامی در مورد نیکا شاکرمی نیز ادعا کرده بود او نیمه شب به ساختمانی نیمه ساخته می‌رود، سقوط می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد. آن روایت را نیز خاله نیکا، پس از آزادی رد کرده بود.
پدر آیلار از چه نگذشت؟
۵آذر۱۴۰۱، بخش خبری ۲۰:۳۰ صدا‌و‌سیما، یک گزارش تصویری از آیلار حقی منتشر می‌کند.

در این گزارش، ویدیویی تصاویری از پیاده شدن زنی از پژو ۲۰۶ پخش می‌شود، البته بدون چهره زن. گزارشگر در ادامه اعلام می‌کند، آیلار از بلندی به داخل گودال افتاده است. اینجا صدا‌وسیما مرتکب اشتباهی مشابه با اشتباهی می‌شود که در روایت رسمی، از جانباختن نیکا شاکرمی کرده بود. پیش‌تر مقامات انتظامی و قضایی گفته بودند آیلار حقی به درون گودبرداری یک ساختمان افتاده است. اما تصاویر منتشر شده از صداوسیما، پارکینگ یک ساختمانی را به تصویر می‌کشد که در آن ساعت شب، ساکنانی ماشین خود را در آن پارک کرده‌اند.

در ادامه، اعترافات فردی پخش می‌شود که «دوست آیلار» خوانده شده است. خبرگزاری صداوسیما اعترافات این فرد را این‌گونه خلاصه کرده است: «براساس اعترافات فردی که آیلار با خودرو او به برج شهران منتقل شده، این دختر جوان به خانواده خود گفته بود به باشگاه می‌رود. آیلار و دو همراه پسر، مشروبات الکلی مصرف کردند و آیلار موقع برگشت، تعادل نداشت.» در این گزارش اضافه شده که «در تصاویر دوربین‌های برج شهران نیز کاملا مشخص است که او تعادل ندارد و به علت مصرف بالای مشروبات الکلی، تلوتلو حرکت می‌کند.» البته این تصاویر برای بیننده پخش نمی‌شود.

در ادامه این ویدیو منتشر شده از شبکه دوم صدا‌و‌سیما، یکی از متهمین ادعا می‌کند که آیلار را به قصد رساندنش به منزل سوار ماشین کرده و تاکید می‌کند که او در حوالی برج شهران پیدا کرده است.

این در حالی ست که خانه آیلار حقی در منطقه‌ پرواز است و تقریبا تمامی طول تبریز، فاصله بین منزل او و محل کشف پیکرش است.

سخنان پدر آیلار در مراسم چهلمین روز درگذشت او نیز موید کشته شدن آیلار به دست ماموران سرکوب است.

او در سخنرانی بر فراز آرامگاه فرزندش با اشاره به این که خانواده او تا امروز نتوانسته‌اند وسایل شخصی فرزندشان را از جمهوری اسلامی پس بگیرند، گفت: «این حسرت به دل مادرش مانده که لباس‌ها، کفش و گوشی دخترش را بگیرد.»

او در ادامه تاکید کرد: «به من می‌گویند برو حق او را بگیر! وقتی هیچ حقی در مملکت نیست، من چطور می‌توانم حقش را بگیرم؟! به خدا سپردم ...»
+97
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  این فرقه کثیف اسلامی چه جنایت هایی که نکرد باید سرنگون بشه هر چه زودتر من بارها گفتم این ها ایرانی نیستند کشور ایران اشغال شده باید کشور را پس بگیریم دوباره به هر قیمتی که شده و ما داریم برمیگردیم برای جنگ با این فرقی کثیف
  2
  21
  ‌چهارشنبه ۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.