پاپ فرانسیس در روز کریسمس برای ایران طلب «آشتی» کرد

 پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در روز کریسمس ۲۰۲۲رادیو فردا: برای نخستین‌بار از آغاز اعتراضات مردمی و سرکوب گسترده آن توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره مستقیم به نام ایران، برای آشتی و سازش در کشور دعا کرد.

پاپ فرانسیس روز یکشنبه ۴ دی‌ماه در سخنرانی روز کریسمس با اشاره‌ای کوتاه و گذرا به ایران در کنار دیگر مناطق درگیر خشونت و قحطی در جهان از جمله میانمار و افغانستان، برای ایران نیز طلب «آشتی» کرد. او توضیح بیشتری در این مورد نداد.

پاپ آبان‌ماه سال جاری نیز در بازگشت از سفر بحرین و در میانه اعتراضات مردمی بدون اشاره به نام ایران گفته بود: «باید حقیقت را بیان کرد. مبارزه برای حقوق زنان، مبارزه‌ای مداوم است.»

سرکوب گسترده اعتراضات مردمی در ایران طی بیش از ۱۰۰ روز گذشته با محکومیت گسترده جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری مواجه شده است.

رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنرانی روز یکشنبه همچنین به درگیری‌های طولانی‌مدت در خاورمیانه، از جمله فلسطین و یمن اشاره و برای «آتش‌بس پایدار» در این مناطق دعا کرد.

او که در روز کریسمس در ایوان مرکزی کلیسای «سن پیترو» واتیکان در حضور جمعیتی ۷۰ هزار نفری سخن می‌گفت با ابراز تاثر از «بادهای سرد جنگ که بشریت را درنوردیده» به موضوع تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نیز اشاره کرد و این جنگ را «بی‌معنی» خواند.
+11
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Salabat - تهران، ایران

  بسیار بیجا کرد! مردتیکه مفت خور! دریغ از یک پیام همدردی با مردم ایران و محکوم کردن وحوش فرقه تبهکار! اینم از قماش همون آخوندهای مفت خوره ولی با یک مذهب دیگه ای ملت رو میدوشه! تو دین و آیین همتون!
  1
  22
  یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  پاپ به گور باباش خندید. تو اگه آدم بودی حداقل برای قاتلان مردم طلب خشم الهی می‌کردی. مردم ایران چه سازش و آشتی میتونند بکنند با قاتلان بچه هاشون مردک اخوند؟
  0
  20
  یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  همون پاپ اگه واتیکان رو بهش نمیدادن کوتاه نمی آمد. ایتالیا توی رنسانس تجزیه شد و یه قسمت از خاکش رو دادن به آخوندای مسیحی، که الان بهش میگیم واتیکان. اخوندای ایران هم اینو حداقل میخوان وگرنه کوتاه نمیان.
  2
  8
  یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  بشین بابا گاگول بی خاصیت، وقتی اسلاف تو قدرت دستشون بود مردم رو به صلابه کشیدین، حالا که کرک و پرتون ریخته و مردم یادگرفتن چجوری به شماها پوزبند بزنن که شکرخوری نکنین و پاتونو از گلیمتون دراز تر نکنین تو هم چندوقت یه دفه اظهار فضله میکنی که نگن لال هستی! همه تون از یه قماشید! ما میدونیم پشت اون خنده های مزورانه و ابلیسی چه موجودات موذی و منتظر فرصتی خفته ست!
  0
  7
  دوشنبه ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  Chokam - ری، ایران
  اخوندای ایران هم اینو (واتیکان خودشون) رو حداقل میخوان ؟؟؟ اخوی، اینا چشم به سه چهارم دنیا دارن! اینا میخوان کاخ سفید رو حسینیه کنن! اینا میخوان سرتاسر دنیا رو قبضه کنن! دیگه چه جوری اینو بگن؟ سفیر سوئیس (حافظ منافع آمریکا در ایران) رو احضار میکنن بهش میگن به آمریکا هشدار بده که به عربستان اخطار بده که به دولت یمن فشار بیاره که با حوثی های یمن مماشات کنه! ( اونوقت میگن دنیا در امور داخلی ما دخالت نکنه)!! تو آخوند رو هنوز نشناختی؟
  0
  1
  دوشنبه ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۰۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  مسیحی هم اول سه چهارم دنیا رو داشت اصلا کل جهان رو میخواست، کاتولیک یعنی کل جهان
  1
  0
  دوشنبه ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.