محمد کرمی از فرماندهان نیروی زمینی سپاه استاندار سیستان و بلوچستان شد

محمد کرمی در فهرست تحریم‌های حقوق بشری آمریکا و کانادا استبی بی سی: محمد کرمی، از فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران به عنوان استاندار جدید سیستان و بلوچستان انتخاب شد. سرتیپ محمد کرمی که پیش از این فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی جنوب شرق سپاه بود با پیشنهاد احمد وحیدی، وزیر کشور و با تایید هیئت دولت جمهوری اسلامی به این سمت منصوب شد.

محمد کرمی، جانشین حسین مدرس خیابانی می‌شود که در دولت ابراهیم رئیسی ابتدا به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت معرفی شد، اما بعد از رای منفی مجلس، در شهریور ۱۴۰۰ به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شد.

هفته گذشته رسانه‌های ایران از احتمال انتصاب محمد کرمی به استانداری سیستان و بلوچستان خبر دادند و گفتند که آقای مدرس خیابانی «چندین بار» تقاضای استعفا کرده است.

استان سیستان و بلوچستان یکی از مراکز اصلی اعتراض‌ها علیه حکومت ایران در ماه‌های اخیر بوده و بعد از «جمعه خونین» زاهدان، هر جمعه در این شهر تظاهرات برگزار شده است.

در روز هشت مهر که به جمعه خونین زاهدان مشهور شد، نیروهای امنیتی و انتظامی به مردم شلیک کردند و به گفته سازمان‌های حقوق بشری حدود صد نفر کشته شدند.

سیستان و بلوچستان با مرگبارترین سرکوب‌ها در اعتراضات بعد از کشته شدن مهسا امینی روبرو بوده و مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت این استان صریح‌ترین انتقادها را از رهبر و حکومت جمهوری اسلامی کرده است.
محمد کرمی کیست؟
استاندار جدید سیستان و بلوچستان، پیش از این فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی جنوب شرق سپاه بود که حفاظت از بخشی از مرزهای شرقی ایران را برعهده دارد.

این قرارگاه از جمله قرارگاه‌های ده‌گانه سپاه پاسداران است که دو استان سیستان و بلوچستان و کرمان در حوزه فرماندهی آن هستند.

محمد کرمی پیش از فرماندهی این قرارگاه، به عنوان فرمانده دانشگاه علوم و فنون نظامی امیرالمومنین فعالیت می‌کرد که دانشگاه افسری نیروی زمینی سپاه در اصفهان است.

محمد کرمی چند روز بعد از «جمعه خونین» زاهدان با تکرار روایت حکومت درباره «تروریستی» بودن آن کشتار گفته بود که عوامل آن حادثه دستگیر شده‌اند و «اعترافات آنها به زودی علنی خواهد شد». اما با روشن شدن شواهد مربوط به تیراندازی از سوی نیروهای امنیتی، مشخص شد که این روایت واقعیت نداشته است.

دولت آمریکا یک سال پیش محمد کرمی را به اتهام نقض حقوق بشر و مسئولیت در تیراندازی به سوی معترضان در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

دولت کانادا هم حدود یک ماه بعد از شروع اعتراضات جاری در ایران محمد کرمی را به اتهام «نقض فاحش حقوق بشر» تحریم کرد.
+4
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  یه خون آشام رو کنار گذاشتند ، یه تشنه خون رو بجاش آوردن ! مستراح و آفتابه پای مسجد شاه در بازار تهران هم تحت کنترل یه سربار سپاهه !! چون قضای حاجت مردم هم بخاط حفظ عمامه مفعول و رژیم ، امنیتیه !!
  0
  12
  یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه
  و ماییم و فردا و شما. بر سر درختان خیابان پهلوی.
  0
  4
  یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  در اینده نزدیک خامنه ای همه ادارات دولتی را به سپاه پاسداران واگذار خواهد کرد. خامنه ای پولاق به جز نیروهای سپاه پاسداران به هیچ کسی باورندارد.
  0
  4
  یکشنبه ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.