حسین انصاری‌راد، نماینده سه دوره مجلس: آقای خامنه‌ای! انفجار عظیم رخ خواهد داد

زیتون:حسین انصاری‌راد،‌ نماینده سه دوره مجلس و سیاست‌مدار اصلاح‌طلب، در نامه به رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به این‌که «جمهوری اسلامی در تمام بخش‌های حیات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و سلوک فردی شکست خورده است» از او خواست که به سیاست سرکوب پایان دهد، خواسته‌های معترضان را بشنود و تن به اصلاحات بدهد.

متن کامل این نامه سرگشاده که برای انتشار در اختیار زیتون قرار گرفته، در ادامه می‌آید.


بسم الله الحمن الرحیم
رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای،‌
با عرض سلام و تحیت

باز هم می گویم فرصت اصلاح وجود دارد.

بی مقدمه ؛

اول: فرموده‌اید: «تظاهرات و هدایت از بیرون و از ناحیه‌ی آمریکا و اسرائیل است» اما حقیقت چیزی است که همه‌ی کارشناسان بی‌غرض و بی‌طرف سالها است فریاد می‌زنند که این نوع اداره‌ی اقتصاد و فرهنگ و سیاست به فاجعه می‌انجامد و آنچه اکنون از تظاهرات خشمگین و پرخروش با اینهمه کشته و هزاران محبوس و فجایع همراه غیر قابل گفتن به وجود آمده است و دل هر انسانی را به درد می‌آورد شعله‌ی کوچکی است از کانون بزرگ و حجمی عظیم از خشم و ناخشنودی و بی‌اعتمادی و ناامیدی از مدیریت ناکارآمد و فاسدی که به هیچ یک از مطالبات واقعی و حیاتی مردم پاسخ نداده و بر جمیع شئون حیات فردی و اجتماعی و سیاسی و سلوک شخصی و شیوه‌ی زندگی حکم می‌راند. یک نوع فکر و عقیده و سیاست و یک نوع اقتصاد و یک نوع لباس پوشیدن و حجاب و عدول از آن با سرکوب و زندان و شکنجه و محرومیت از حقوق اجتماعی و حتی اعدام همراه بوده است و محصول این حکم راندن و اعلام جنگ و دشمنی با غرب و آمریکا و اسرائیل، فقر و فسادی است که سراسر اداره و کشور را غرق کرده و حقیقت زندگی شرافتمندانه و آزاد و آسوده و آرام را از ملت سلب کرده است.

این کشور مال همه‌ی ایرانیان است و حکومت بر سرنوشت به صریح قانون اساسی یک حق الهی و غیر قابل سلب و انتزاع است. اعتبار قانون اساسی و همه‌ی مسئولان بدون استثناء به انتخاب مردم است و بر فرض اینکه عنوانی در مقام ثبوت و واقع صاحب اختیاری باشد در مقام اثبات و خارج جز با انتخاب عقلاً و شرعاً قابل تحقق نیست و این مردم‌اند که حق دارند مدیریت کشور را تماماً تعیین کنند و هر کس را نخواستند کنار بگذارند. حکومت با زور و ارعاب همان طاغوت است و هرگز قانونی و شرعی نیست و حق هیچ دخالتی در شأنی از شئون جامعه ندارد.

دوم: فرمودید سیاست رو به شرق است و سیاست غربی جز معطلی و باج خواهی چیزی نیست و فرمودید شرقی وجود ندارد. حقیقت این است که شرق هست با همان سیاست تزاری که بخش عظیم ایران را از ایران منتزع ساخت و همان سیاست استالینی که در صدد بلعیدن آذربایجان و بیش از آن بود و اگر اولتیماتوم آمریکا نبود، معلوم نبود سرنوشت آذربایجان با پیشه‌وری چه خواهد شد و امروز نیز شرق و روسیه با زرادخانه‌ی عظیم اتمی وجود دارد و سیاست واقعی شرق همان سیاست استالینی با همان استبداد و اوهام است و حقیقت این است که شرق همان روسیه و چین‌اند که در تضاد بین آزادی و دموکراسی و استبداد و بین سوسیالیسم و مارکسیسم و سرمایه‌داری غرق و گرفتار‌اند و خدا می‌داند که جهان با زیاده‌خواهی‌های آنان و اخلاق فاسد حکومت استبدادی و الحادی آنان چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد. این بازی شگفتی است که روسیه با پهبادها و سلاح ایران، اوکراین را می‌زند و ایران را در این تجاوز آشکار در حق کشوری آزاد و مردمی آرام شریک می‌سازد. ملت ایران قطعاً با سیاست رو به شرق موافق نیست و اگر تردیدی وجود دارد می‌شود آن‌را از مردم پرسید.

سوم : این قلم با امپریالیسم غرب و تجاوز آمریکا به ویتنام و کشتار فجیع و شکست آن و کودتای ۲۸مرداد درایران و محروم ساختن ایران از حکومتی آزاد و قانون‌مدار و مسلط ساختن یک دیکتاتوری بیست و پنج ساله و هم به نقش مخرب آن در منطقه آشنا است و نیز از نقش بریتانیای کبیر در منطقه‌ی خاورمیانه و استعمار طولانی مدت و کثیف آن در هند آگاه و تا حد زیادی آشنا و از همه‌ی این‌ها بیزار است. اما در عین حال این کشورهای اروپایی و آمریکا در درون خود، دمکراسی و حقوق بشر و آزادی و حاکمیت قانون و آزادی عقیده دارند و عبدالعلی بازرگان در آن تفسیر قرآن و نهج البلاغه می‌گوید و آقای کدیور زندگی مؤمنانه را توضیح می‌دهد و آقای سروش استنباط خاص خود را از وحی و اندیشه دینی بازگو می‌کند. آمریکا هرچه هست وقتی حکومت ترامپ را مفید نیافت او را تغییر داد و اکنون او را مورد محاکمه قرار داده است و در هر حال ایران می‌تواند با اروپا و آمریکا به مصالحه‌ای پایاپای و متعادل دست یابد و خود را از این تحریم‌های ویرانگر و انزوای بین‌المللی رهایی بخشد و این فقر کوبنده که کمر ملت را خم کرده است را علاج کند و در عین حال رابطه‌ی با شرق را به‌صورت مستقل و متعادل حفظ کند و سیاستی صلح‌آمیز با همه‌ی جهان برقرار سازد. هرگز این تصور وجود ندارد که غرب در مصالحه‌ی با ایران قصد قربت دارد بی‌شک غرب در این مصالحه می‌خواهد که منطقه‌ی خاورمیانه آرام بماند و منافع غرب در این منطقه‌ی کانون ثروت آسیبی نبیند و ایران از این نیاز غرب و شرق به ایران و منطقه می‌تواند با سیاست موازنه‌ی منفی حداکثر سود را ببرد و این چیزی است که بدون تردید نظر کارشناسان بی‌غرض و علاقه‌مند به ایران و هم نظر ملت ایران است.

چهارم : حضرت آقای خامنه‌ای! با صراحت و به ضرس قاطع می‌گویم و تمام کارشناسان بی‌غرض می‌گویند که اداره و مدیریت جمهوری اسلامی در تمام بخش‌های حیات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و سلوک فردی شکست خورده است و اکنون ملت ایران حق خود را در اداره و حاکمیت خود را بر سرنوشت و زندگی بدون زور و ارعاب طلب می‌کند و این تظاهرات قطعاً از طرف هشتاد و پنج درصد ملت حمایت می‌شود. آگاهان و کارشناسان از انقلاب دیگر و جنگ و فروپاشی می‌هراسند و ساکتان و بی‌صدایان هرگز این مدیریت و این سیاست‌های رایج و دایر را قبول ندارند و اگر اصلاحات اساسی انجام نگردد آن انفجار عظیم که از آن به یوم‌الله تعبیر شده است رخ خواهد داد و خدا می‌داند عاقبت کشور و ملت بزرگ ایران چه خواهد شد.

پنجم : حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به حضرت عالی با احترام پیشنهاد و نصیحت می‌کنم با تاکید و اصرار که به سیاست سرکوب خاتمه دهید و اعدام و شکنجه را فورا و با قاطعیت دستور تعطیل دهید و در همین زمان و بدون فاصله افراد مورد اعتماد مردم و خودتان را و من اسم برخی آنها را به شما می‌گویم : آقای خاتمی، آقای زیبا کلام ( صادق )، آقای ظریف، آقای کروبی، آقای میرحسین موسوی و سرکار خانم رهنورد و رؤسای احزاب اتحاد ملی، کارگزاران و مردم‌سالاری و آقای مهندس محمد توسلی و سرکار خانم نسرین ستوده و خانم فائزه هاشمی و آقای تاجزاده و هرکس بتواند واقعاً اعتماد مردم را جلب کند پیغام دهید که در تمام مسئولیت‌ها انتخابات آزاد و بدون نظارت استصوابی برگزار خواهید کرد. بدین صورت حق ملت ایران را در حاکمیت و انتخاب مدیران کشور و زندگی بدون زور و ارعاب و حرمت اسلام و روحانیت را که به شدت لطمه خورده است تأمین خواهید کرد و کشور را از سراشیب قطعی سقوط نجات خواهید داد و این نیازمند تصمیمی از نوع تصمیم بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در مرحله‌ای از جنگ و قبول قطعنامه است.

ششم : شما خوب می‌دانید که رسول اکرم (ص) در جریان حدیبیه امتیازهای یک‌طرفه به فرستاده‌ی قریش داد و هنگامی که با اعتراض اصحاب روبرو شد طبق نقل غزالی در فقه السیره فرمود من فرمان خدا را به صلح اجرا می‌کنم و خدا مرا حفظ خواهد کرد (نقل به مضمون )
پیامبر گرامی اسلام (ص) بعد از فتح مکه نیز امتیازات یک‌طرفه به قریش و به‌خصوص به ابوسفیان و هند داد و این برای صلح بود و اسلام را بر پایه‌ی صلح و گذشت بنا نهاد. دعا می‌کنم و از خداوند متعال مسئلت می‌کنم توفیق صلح اساسی و اصلاحات همه‌جانبه و رضایت‌بخش ملت به شما عنایت فرماید. بی‌شک می‌شود بر زخم ها مرهم گذاشت و شکسته‌گی‌ها را با رحمت جبران کرد و مردم نجیب ایران و شخصیت‌های با فرهنگ به قدر کافی هستند که بتوانند از عهده‌ی این مهم برآیند و همه‌ی ملت ایران را در جای خود خشنود سازند.

در خاتمه باید بگویم چیزی از عمر من باقی نمانده است و خود را دیدم که اگر آنچه گفتم نگویم قلبم آرام نمی‌گیرد و به وظیفه عمل نکرده ام .
از خداوند متعال برای شما مجدداً توفیق اصلاحات همه‌جانبه مسئلت می‌کنم.

حسین انصاری راد
۳۰ آذرماه یکهزار و چهارصد و یک
+143
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اصلا هم فرصت اصلاح وجود ندارد و اگر فرصت اصلاح هم وجود داشته باشه، ملت ایران خواهان هیچگونه اصلاحی نیستند! جمهوری اختلاسی ایران باید برای همیشه گورشو از ایران گم کند و مردم آزادند که هر دینی که دوست دارند را اختیار کنند!
  5
  111
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  پسر بختیاری - هنگ کنگ، هنگ کنگ

  تخم جن هایی هستند این آخوندها
  5
  103
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  زمانی میشد اصلاح کرد که اینقدر خراب نشده بود الان وقت رفتنه. این نظام از داخل و خارج و زیر بنا فاسد و از کار افتاده هست. مثل یه ساختمان قدیمی که هم جای بد ساخته شده هم قدیمی و غیر استاندارد هست و تنها راه حل تخریب و باز سازیه
  3
  101
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  مفعول سالهاست که پُلهای پشت سرش رو با کینه ورزی و خودخواهی و خودبزرگ بینی و جهالت ، واژگون کرده و تنها راهی که پیش رو باقی گذاشته ، راهیست که صدام و قذافی رفتند ! فقط آیا ضحاک مفعول تحمل بلایی که بر سر قذافی آمد رو داره یا بمحض اینکه تومبانش رو کندند ، قبض روح میشه و میره پیش اون هندیزاده ملعون !!
  5
  98
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  یک انفجاری خواهد بود که ماتحت را پاره خواهد کرد. حالا یا با خنجر یا دست خالی
  4
  96
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران

  غلط کردی کفتار پیر سگ، تو سه دوره نماینده بودی، چه غلطی کردی، اون اوائل چه .... خوردی؟ حالا که پات لب گور هست، رنگ عوض کردی آفتاب پرست؟ آخوند خوب، آخوند مرده هست.
  6
  89
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این همه گفتی و نوشتی !! فقط یاسین تو گوش خر خوندی
  3
  81
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  1:آیا می‌‌شود با قوانین مذهبی ثابت کرد شیخ علی‌ یک جنایک کار است ؟ هفته گذشته هم یک از فامیل‌ها بازرگان سه صفحه در مورد شیخ علی‌ نوشت .با وجود نفرت از جبهه ملی‌ نردبان آخوند‌ها که حتا به آرمان‌ها خود جبهه ملی‌ خیانت کردند. وگرنه بختیار را تنها نمی‌‌گذاشتند و به زیر عبای امام ننگ نمی‌‌رفتند.کوشش این مقاله را بدون تعصب بخوانم . با توصل به ۲۰ سوره قرآن و نقل قول از امامان می‌‌خواهد ثابت کند. که شیخ علی‌ کار دروستی نمی‌‌کند و حرکت شیخ علی‌ ضد اسلام است. به این می‌‌گویند خرفتی ۵۷ اتی. مثل این است که شما یک لکه بزرگ بر روی لباس دارید و بر از بین بردن لکه با قیچی یک سوراخ بزرگ و لکه را قیچی کنی‌ . هنوز درک نکرده یا نمی‌‌خواهند درک کنند. که این دهه ۸۰ اصلا با مذهب اسلام مشگل دارند. سکولار هستند. یعنی‌ ناتوانی ۵۷ اتی و درک نکردن قیام نسل جوان ایران. چپی‌ها که چشم خود را بسته مذهبی‌ نیستند. ولی حاضر هم نیستند قبول کنند.که شعار امروز مرگ بر امپریالیست دیکتاتوری پرولتریا و خلق نیست.
  3
  56
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  2:بقیه از دم. ملی‌ مذهبی‌. مجاهدین. اصلاح طلبان سروش ها.گنجی‌ها همراهی با این جنبش یعنی‌ باید سکلار بودن این جنبش را قبول کنند. نمی‌‌کنند. اگر قبول کنند بیاد پاسخ گو سال ۵۷ باشند و در حقیقت پوچ بودن جنبش ۵۷ را باید قبول کنند.این جنبش ولی اونگارد است.ضد اسلام.بی‌ خدا. مهنوش موسوی می‌‌گوید. یک دلیل که جریان امروز اپزیسیون ۵۷ را قبول ندارد. نادان می‌‌داند این است که اپزیسیون ۵۷ اتی نمیتواند خود را به این ارتفاع برساندهر کاری که می‌‌کنند ارتفاع آن‌ها پست تر است. شما حداقل باید دو قدم جلوتر از این جنبش باشید.رادیکال‌ترین اپزیسیون ما هنوز بعد از ۱۰۰ سال درک نکرده که این جنبش هدفش سکلارسیم است . باید از یک مادر بچه ۹ ساله جان باخته نقل کرد ؟ که گفت از قرآن متنفر هستم نمی‌‌خواهم بخوانم .مجید‌ها .سارینا ها. نیکا‌ها منتظر ما ۵۷ اتی نخواهند شد. چه ما بخواهیم چه نخواهیم ایران را به قرن ۲۱ وارد خواهند کرد بزرگان جهان مردند و حال این ‌ها هنوز خراب است. نتیجه اخلاقی‌ حال این آخوند هم خراب است. کسی‌ دیگر نمی‌‌گوید حضرت آقا اشتباه می‌‌کنید. تیر چراغ برق حواله آقا می‌‌دهند. کار از این حرف‌ها گذشته.
  4
  52
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  برید توالت های عمومی و حمام های عمومی را اصلاح کنید برای بعد سقوطتون برگردید به جایگاه اصلی از جایی که اومده بودید روباه های مکار. ملت ایران نمیخواد شماهارو و هر کسی که بخواد بعد از این مکار باشه و زرنگ بازی در بیاره، با شناخت و تجربه ای که ملت ایران از شماها بدست اورده، سر سال نشده اونم با لگد پرت میکنیم بیرون. فقط گمشین برین. اصلاحاتتون هم دیدیم حروم لقمه ها. روباهای مکار. کثافتای لججججججججججن همتون از دم
  2
  28
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  گورتان را گم کنید با همین شعارهای فریبنده به اصطلاح اصلاح‌طلبی 24 سال از 43 سال حکومت ننگین اسلامی ملت را فریب داده و سرکار گذاشته اید
  2
  26
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  انفجار شاید زنان به حد انفجاررسیده بود بخاطرگشت ارشاد، روسری هاشون رو آتیش زدن. ولی سپاه بی رحمانه جلوش رو میگیره مگراینکه مردم بی رحم بشن مثل خودشون ،و خلوتی انها و خانواده انها رو بزنن ، طوریکه آنها ازترس جون ریزش داشته باشن
  2
  9
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.