آلمان می‌گوید به دلیل شدت سرکوب، اقداماتش را برای کمک به تجارت با ایران متوقف می‌‌کند

اعتراض‌های سه ماه اخیر همواره با برخورد پرخشونت ماموران مسلح روبه‌رو شده استبی بی سی:آلمان اعلام کرد که تمامی ضمانت‌های دولتی را که با هدف تشویق تجارت با شرکت‌های ایرانی و سرمایه‌گذاری در ایران از زمان برجام ارائه می‌کرد، به دلیل شدت سرکوب معترضان متوقف می‌کند.

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد که برخی از دیگر «چارچوب‌های اقتصادی» شامل مذاکرات درباره انرژی نیز تعلیق می‌شوند.

این تعلیق همچنین شامل برنامه‌های آموزش مدیران و برگزاری نمایشگاه‌های بازرگانی نیز خواهد شد.

مبادلات بازرگانی آلمان و ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی، یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون یورو (معادل یک میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار) بوده است.

وزارت اقتصاد آلمان می‌گوید که حجم مبادلات میان دو کشور در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۲، یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون یورو بوده است.

ضمانت‌ اعتباری صادرات که توسط دولت آلمان صادر می‌شد، از ضررهای احتمالی شرکت‌های این کشور در معاملاتشان با ایران جلوگیری می‌کرد.

ضمانت سرمایه‌گذاری نیز از این جهت صادر می‌شد که جلوی ضررهای احتمالی سرمایه‌گذاران آلمانی به دلیل تحولات سیاسی، گرفته شود.

وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد که صدور این ضمانت‌نامه‌‌ها در ارتباط با ایران، برای دهه‌های متوالی متوقف شده بود.

اما بعد از امضای برجام، دولت این کشور پذیرفت که این اقدامات را از سربگیرد و از سال ۲۰۱۶ میلادی، صدور این ضمانت‌نامه‌ها آغاز شده بود.

وزارت اقتصاد آلمان می‌گوید که از آن زمان برای تعداد از پروژ‌های بازرگانی و تجاری، ضمانت‌نامه‌هایی صادر شد.
اگرچه آمار دقیق کشته‌شدگان هنوز روشن نیست، اما سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید که توانسته کشته‌شدن دستکم ۴۶۹ نفر را در این مدت تایید کنداما بر اساس این بیانیه از سال ۲۰۱۹ دیگر چنین ضمانت‌نامه‌ای صادر نشده است. در این سال دولت آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرد.

واشنگتن همچنین شرکت‌های غیرایرانی را تهدید کرد که اگر به معاملاتشان با ایران ادامه دهند، از سوی آمریکا مجازات خواهند شد.

حالا دولت آلمان اعلام کرده که تصمیم گرفته «به شکل کامل» صدور این ضمانت‌نامه‌ها را تعلیق کند.

در بیانیه اخیر آمده که تنها در موارد «بشردوستانه» دولت آلمان همچنان حاضر است که چنین ضمانت‌نامه‌هایی را صادر کند.

از زمان آغاز اعتراض‌ها به کشته‌شدن مهسا امینی در شهریور ماه، صدها تن در ایران کشته و هزاران نفر دستگیر شده‌اند.

شدت سرکوب اعتراض‌ها با واکنش منفی بسیاری از کشورهای غربی روبه‌رو شده که جمهوری اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند.
یکی از بزرگترین تجمع‌های ایرانیان مهاجر در همبستگی با اعتراض‌های داخل کشور در شهر برلین، پایتخت آلمان برگزار شداین موضوع همچنین موجب شده تا برخی از این کشورها در اقداماتی عملی، تحریم‌های مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی را افزایش دهند.

کشورهای آلمان، کانادا، بریتانیا و همچنین اعضای اتحادیه اروپا در این سه ماه در چندین مورد اعلام کرده‌اند که تنها به دلیل سرکوب و کشتار معترضان، تحریم‌های تازه‌ای را علیه مقام‌های جمهوری اسلامی وضع می‌کنند.

جمهوری اسلامی اما کشتن معترضان بی‌سلاح را به کلی رد می‌کند و می‌گوید که تنها در مقابل «تروریست‌ها» و «افراد مسلح» از سلاح استفاده می‌کند.

حکومت همچنین مدعی است که تمامی کشته‌شدگانی که مسلح نبوده‌اند توسط گروه‌های مخالف و ماموران کشورهای دیگر کشته شده‌اند.

مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی هرگز مستنداتی برای این ادعا ارائه نکرده‌اند.

در مقابل مخالفان می‌گویند که حکومت در سرکوب و کشتار معترض، اطلاعات و اخبار غیرواقعی منتشر می‌کند و خودجوش بودن و مردمی بودن این اعتراض‌ها را نادیده می‌گیرد.
+129
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران

  یعنی فقط از شدت سرکوب ناراحته؟ مرگ بر خامنه ای مفعول که مملکتو به اینجا رسونده.
  0
  23
  جمعه ۰۲ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  خخخخخخ جوک نگین دیگه ما هنوز عزادار هموطنان مظلوممان هستیم حوصله خندیدن نداریم از کی تاحالا کشورهای جهان دلشون برا نقض حقوق بشر در کشور دیگری سوخته و از سود خودشون دست کشیدن
  6
  17
  جمعه ۰۲ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  hassan1326 - تهران، ایران

  امریکا و اروپا ، باید در عمل ثابت کنند که ، در جهت منافع ملت ایران برعلیه ج.ا حرکت میکنند . مثلا با اخراج و ضبط اموال انگل زاده ها و اخراج سفرای ج.ا ، قطع روابط تجاری با سپاه پاسداران و شرکت های وابسطه به ج.ا میباشد
  0
  22
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  خیر دست نمی‌‌کشند چون دولت‌ها اروپا حافظ منافع ایران نیستند بلکه مردم خودشان. این مردم هستند که باید به سمت خود آورد تا دولت‌ها عکس ال عمل نشان دهند. اگر در آلمان هستی که باید بدانی. این فشار و افکار عمومی بود.که دلیلی شد. نخست وزیر امور خارجه لابی آخوند ها پسر آخوند طبا طباآای را اخراج کند . شرکت‌ها که به سانسور در ایران کمک بسته شوند. همین حرکت آلمان نتیجه همت ایرانی‌‌ها در خارج بود. این یعنی‌ وام هرمز آلمان به ایران تمام. اگر کمکی‌ نمی‌‌کنید و فقط انتقاد پس بگذارید دیگران کار خود را بکنند. ایرانی‌‌ها مقیم برلین بدور از هر گونه تفکر سیاسی یک چادر در جلوی پارلمان آلمان زده اعتصاب غذا یک ماه. کمک کنید،بروید آنجا. همکاری کنید. هدف بستن سفارت‌ها ایران و قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌ها ترور. قرار دادن سپاه در لیست ترور یعنی‌ بستن کلیه منابع مالی‌ مافیا سپاه.
  0
  4
  شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.