رژیم غذایی کم‌چرب، کلید توقف رشد سرطان

دویچه وله: تحقیقات جدید نشان داده است که غذا می‌تواند نقش مهمی در توقف رشد برخی سرطان‌ها داشته باشد.

به‌گزارش "مدیکال‌اکسپرس" قبلا تصور می‌شد که رژیم غذایی تاثیری بر توقف تومورهای سرطانی ندارد، اما تیمی از محققان موسسه تحقیقات بهداشتی و پزشکی استرالیای جنوبی (SAHMRI) و دانشگاه آدلاید نظریه دیگری دارند. مطالعه جدید آنها با همکاری دانشگاه استنفورد انجام شد و اخیراً در Cancer Discovery منتشر شده است. این مطالعه نشان می‌دهد که سرطان‌های دارای جهش ژنی IDH1 نمی‌توانند بدون لیپید و چربی رشد کنند.

محققان می‌گویند: «ما نتایج این مطالعه را در طیف وسیعی از انواع سرطان تکرار کردیم و یک رژیم غذایی معمولی را با رژیمی که کاملاً بدون چربی بود، مقایسه کردیم و از اینکه متوجه شدیم رشد تومورهای دارای جهش ژن IDH1 در اثر گرسنگی ناشی از لیپیدها متوقف شده، شگفت‌زده شدیم.»

برخلاف سایر تومورها که از قندها تغذیه می‌کنند، سرطان‌های دارای جهش IDH1 به لیپیدها معتاد هستند. جهش ژن IDH1 یک جهش ناخوشایند است که معمولاً در سرطان خون، لوسمی میلوئید حاد، سرطان استخوان به نام کندروسارکوم، سرطان مجرای صفراوی و گلیوما درجه پایین، نوعی سرطان مغز، یافت می‌شود.

به‌گفته محققان، برای اثبات طولانی‌مدت یافته‌ها در انسان‌ باید کارهای بیشتری انجام شود، اما برای افرادی‌ که مبتلا به تومورهای دارای جهش ژن IDH1 هستند، این تحقیق جدید نشان می‌دهد پرهیز از غذاهایی که دارای چربی‌های اشباع بالایی هستند، یک نکته مهم است.

این یافته‌ها ممکن است در نهایت منجر به افزایش بقا در بیمارانی شود که به‌‌دنبال درمان تومورهای دارای جهش ژن IDH1 با استفاده از پروتون‌درمانی یا رادیوتراپی هستند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.