سامان یاسین در زندان اقدام به خودکشی کرد؛ کفیل سیاسی او: به دلیل شرایط «غیر انسانی» بوده است

 سامان یاسینصدای آمریکا: یک رسانه حقوق بشری از اقدام به خودکشی سامان صیدی در زندان رجایی‌شهر خبر داده است.

به گزارش «شبکه حقوق بشر کردستان»، ⁧سامان صیدی (یاسین⁩)، خواننده رپ محکوم به اعدام، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ آذر در زندان رجایی شهر کرج با «خوردن تعداد زیادی قرص» اقدام به خودکشی کرده است.

بر اساس این گزارش، سامان یاسین پس از شستشوی معده و تزریق سرم در حالت نیمه هوشیار به «سوئیت زندان» و سپس به بند سیاسی زندان منتقل شده است.
یک منبع نزدیک به خانواده این خواننده رپ به «شبکه حقوق بشر کردستان» گفته است که او در پی اجرای حکم اعدام محسن شکاری «در شرایط بسیار سختی» نگهداری می‌شود و اقدام او به خودکشی به دلیل همین شرایط و «فشارهای وارد به او» و همچنین «خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدامش» بوده است.

در همین حال کارلوس کاسپر، نماینده حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان که کفالت سیاسی سامان یاسین را به عهده گرفته است، در توییتی نوشت که از شنیدن خبر اقدام به خودکشی سامان «شوکه» شده است.

او افزوده که اقدام به خودکشی به دلیل «شرایط غیرانسانی» در زندان انجام شده است و خواستار توقف این روند و آزادی فوری سامان یاسین از زندان و دسترسی او به خدمات پزشکی کافی شده است.
آقای کاسپر همچنین گفته که خانواده سامان یاسین باید اجازه ملاقات با او را پیدا کنند.

بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی چگونگی دسترسی این زندانی به تعداد زیادی قرص در شرایطی که داروهای مورد نیاز زندانیان نیز به آنها نمی‌رسد را زیر سوال برده‌اند و می‌گویند ممکن است سناریوی دیگری از حکومت باشد.
سامان صیدی که با نام «سامان یاسین» نیز شناخته می‌شود، خواننده رپ اهل کرمانشاه است که توسط دادگاه انقلاب اسلامی به «محاربه» از طریق «کشیدن سلاح کلت کمری و شلیک سه عدد تیر هوایی» و همچنین «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» متهم و به اعدام محکوم شده است.

«شبکه حقوق بشر کردستان» پیش‌تر گزارش داده بود که سامان یاسین را برای گرفتن اعتراف اجباری تحت «شکنجه‌های شدید روحی و جسمی» قرار داده‌اند.

پیشتر وکیل ⁧‫سامان⁩ یاسین از محدودیت‌های دسترسی به پرونده موکل خود گفته بود. محمد اسماعیل بیگی گفته بود زمانی که برای خواندن پرونده مراجعه کرده بود به او گفته بودند که پرونده «محرمانه» است.

او همچنین تأکید کرد که خانواده و وکیل سامان، درخواست فرجام‌خواهی کرده‌اند و پرونده برای بررسی به دیوان عالی کشور ارجاع شده است.

مادر او با انتشار ویدئویی از مردم و نهادهای حقوق بشری کمک خواست و گفت «پسرم هنرمند است نه آشوبگر»
سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۲ آذر با اشاره به این که سامان صیدی از زندان اوین تهران به زندان رجایی‌شهر در استان البرز منتقل شده است از احتمال تأیید حکم اعدام او ابراز نگرانی کرد.
+69
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  کثافت به روی تمام‌ مقامات جمهوری اسلامی و لعنت به هر بیشرف مادر بخطایی که از این رژیم نسل کش همایت میکنه. معلوم نیست چی به سر جوون مردم آوردند. لعنت با الله جنایتکار و اخوندهاش.
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  اره بیشرفهای قاتل لعنت بر این کثافتهای خامنه ای پرست که از این خندان رذل کثیف صد برابر بدتر هستند. از خودمدبارها پرسیده ام که این کثافتها چطور میتوانند شب چشمهای کثافتشون رودببندند. مردم تا کی میهواهید پشت دیوارهای نازک خودتون رو پنهان کنید تا کی ما در خیابان برای ازادی شما خون بدهیم کی میخواهید بیدار شوید کی میخواهید به ما بپیوندید شک نکنید که بزودی شما از پشت این دیوار نازک در نوبت نشسته اید تا به دست سلاخان این خاندان رذل خامنه ای بیفتید شک نکنید با این سکوت و ترس بزودی به سلاخخانه این حکومت رذل برده خواهید شد. تنها راهش قیام ملی از طرف همه مردم میباسد.
  0
  28
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.