کنسولگری چین در بندرعباس افتتاح شد

سفیر چین در ایران در مراسم گشایش کنسولگری کشورش بندرعباس، مناطق جنوبی ایران را دارای «پتانسیل فراوان» دانستبی بی سی:کنسولگری چین در بندرعباس در جنوب ایران، یک سال بعد از صدور مجوز آن در هیئت دولت جمهوری اسلامی، افتتاح شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گزارش داده است که سفیر چین در ایران در مراسم گشایش سرکنسولگری این کشور در استان هرمزگان گفته است که پکن «قاطعانه از ایران در مقابل مداخله خارجی و همین طور حفظ حاکمیت، تمامیت ارضی و کرامت ملی حمایت می‌کند».

این در حالی است که اقدام اخیر چین در حمایت از موضع امارات متحده عربی در قبال جزایر سه‌گانه ایران در خلیج فارس، انتقادات زیادی در میان مردم ایران به همراه داشت؛ هر چند حکومت ایران تلاش کرد بدون انتقاد یا اعتراض صریح به پکن، این موضوع را کم‌اهمیت جلوه دهد.

چانگ هوا، سفیر چین در تهران، در مراسم گشایش کنسولگری در جنوب ایران با اشاره به پیشرفت در «برنامه جامع همکاری‌های ۲۵ ساله» دو کشور -که امضای آن انتقادات فراوانی در ایران به دنبال داشت- گفت که کنسولگری جدید «فرصت‌های بیشتری را برای شهرهای جنوب ایران از جمله بندر عباس فراهم خواهد کرد».

آقای چانگ مناطق جنوبی ایران را دارای «پتانسیل فراوان» دانست و گفت حضور شرکت‌های چینی برای «سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب و کار» در این منطقه باعث «توسعه اقتصادی محلی و افزایش اشتغال مردم» شده است.
سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین، فروردین سال ۱۴۰۰ امضا شداوایل دی‌ماه ۱۴۰۰ دولت ابراهیم رئیسی به پیشنهاد وزارت امور خارجه با صدور مجوز برای گشایش سرکنسولگری چین در ایران موافقت کرده بود.

پیش از آن در فروردین همان سال و در اواخر دوره ریاست جمهوری حسن روحانی، وزرای خارجه دو کشور سند توافق ۲۵ ساله ایران و چین را امضا کرده بودند.

تحریم‌های سنگین غرب علیه ایران در سال‌های اخیر، جمهوری اسلامی را بیش از پیش به روسیه و چین نزدیک و وابسته کرده است.

منتقدان سیاست خارجی و مخالفان حکومت ایران توافق‌های بلندمدت با این کشورها را با قراردادهای تاریخی مانند عهدنامه ترکمانچای مقایسه می‌کنند که در آن بخشی از خاک ایران به روسیه واگذار شد.
چین در جنوب ایران چه می‌کند؟
بندرعباس از مهمترین بنادر ایران و پذیرای کشتی‌های خارجی است و با توجه به سطح واردات ایران از چین، سالیانه میزبان کشتی‌ها‌، خدمه و اتباع چینی است.

واگذاری منابع طبیعی مناطق جنوبی ایران به چین، از جمله حق ماهی‌گیری «نامحدود» و بهره‌برداری از نفت و گاز منطقه همواره مورد انتقاد بوده است.

پروژه‌های توسعه سواحل مکران در جنوب ایران -که مورد حمایت رهبر جمهوری اسلامی است- و همین طور تاسیس شهر صنعتی و ساخت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی در آن مناطق از جمله مواردی است که گفته می‌شود در سند همکاری بلندمدت ایران و چین در نظر گرفته شده است.

چانگ هوا، سفیر چین در ایران هم هم‌زمان با گشایش کنسولگری کشورش در جنوب ایران گفت «بسیاری از شرکت‌های چینی در اینجا سرمایه‌گذاری می‌کنند و کشتی‌های چینی در این نقطه از ایران فعال هستند، بنابراین فعالیت سرکنسولگری ما نقش مهمی ایفا می‌کند.»
+6
رأی دهید
-116

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۲
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  ((سرکنسولگری این کشور در استان هرمزگان گفته است که پکن «قاطعانه از ایران در مقابل مداخله خارجی و همین طور حفظ حاکمیت، تمامیت ارضی و کرامت ملی حمایت می‌کند».)) چین با تو شکر اضافه خرده چین غلط کرده که در مورد مسائل ایران دخالت کنه .
  1
  52
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  بخشی از کشور رو علنا به چین فروختن. میاد ماهی میگیره میره، منابع رو غارت میکنه. نظام بعدی باید روابطشو با چین و روسیه تا حد ممکن کاهش بده.
  2
  50
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  چین صاحب و استعمار گر ایران است و اختیار تمام جنوب ایران را گرفته و هر کاری دلش بخواهد انجام میدهد . چی شد قاجار ها بد بودند و بی عرضه. در طول این دوتا حکومت فارس اخیر تمام کشور را تاراج دادید و عرضه نگه داشتن وطن را نداشتید نه جنگی شد و نه فشاری و نه هیچ چیزی دیگر ... فقط دو دستی ایران را دودستی مستعمره روسیه و چین کردید. از دست دادن و ضمیمه کردن خاک به وطن فقط در صورت جنگ صورت می گیرد اما در مورد ایران و فارسها هیچ یک از اینها صادق نیست
  9
  16
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  امپریالیسم چین خوب داره ایران رو غارت میکنه ! خاک تو سر هرچی سپاهی و بسیجیه
  1
  39
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  **** آدمین‌های گل شب یلداتون مبارک ****
  1
  29
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  بعضی ها چقدر اسکول تشریف دارند که بعد از این همه سال و این همه کتاب که نوشته شده و فیلم که ساخته شده در مورد قرارداد ترکمنچای و گلستان خبر ندارند که چه کسی آذربایجان و هفده شهر قفقاز رو به راحتی به روسها تقدیم کرده
  2
  24
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  بعد از اینکه چین انگشت وسطش رو نشون اغا داد سید علی در قمبلی قهرمانانه باج جدیدی به چین هدیه کرد تا بیشتر جنوب ایران رو بچاپن.
  0
  34
  ‌چهارشنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  ای حرف آلبرت انیشتین رو باید با طلا نوشت: تنها دو چیز بی نهایت هستند کائنات و حماقت انسان؛ البته من در مورد کائنات مطمئن نیستم.
  0
  28
  ‌پنجشنبه ۰۱ دی ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  از زمانی باید ترسید که بگن کنسولگری ایران در بندرعباس تاسیس شد
  0
  0
  دوشنبه ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.