جان باختن یک معترض در بوکان «در پی شدت جراحات در اثر شکنجه»

دویچه وله: طبق گزارش‌ها محمد حاجی‌ رسول‌پور که به دلیل "شکنجه به کما" فرو رفته بود، در پی "شدت جراحات وارده" جان باخت. به گزارش هه‌نگاو یک شهروند سنندجی نیز با هدف اخذ اعتراف اجباری تحت "شکنجه‌های شدید روانی و جسمی" قرار دارد.

به گزارش سازمان حقوق بشری "هه‌نگاو" یک زندانی سیاسی کرد اهل بوکان که بازداشت و شکنجه شده بود، در پی شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد. محمد حاجی‌ رسول‌پور از ۲۲ آذرماه در کما رفته و به بیمارستان منتقل شده بود. به نوشته هه‌نگاو او بامداد ۲۸ آذر در بیمارستان "قلی‌پور" در شهر بوکان جان باخت.

بنا بر این گزارش محمد حاجی‌ رسول‌پور نخستین بار ۹ مهرماه بازداشت و پس از ۱۶ روز به قید وثیقه آزاد شده بود. او دوم آذر ماه زمانی که در مغازه‌اش بود، بار دیگر توسط نیروهای سرکوبگر بازداشت و به زندان منتقل شد.

به نوشته هه‌نگاو پیگیری‌های خانواده او تا زمان انتقالش به زندان بدون نتیجه مانده بود. یک منبع مطلع به این سازمان حقوق بشری گفته در طول دومین دوره بازداشت محمد حاجی‌ رسول‌پور، نیروهای امنیتی از دسترسی او به آب آشامیدنی ممانعت کرده‌اند و همین امر منجر به تشدید وخامت وضعیت او و در نهایت فرو رفتن به کما و انتقالش به بیمارستان شده است.

آژانس خبررسانی کردستان "کوردپا" در گزارشی نوشته این شهروند ۵۷ ساله ۲۲ آذر ماه با قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد و مستقیما به بیمارستان منتقل شده بود. گفته شده محمد حاجی رسول‌پور به دلیل وضعیت وخیم جسمانی توانایی تکلم خود را از دست داده بود.

به نوشته هه‌نگاو از زمان آغاز اعتراضات سراسری به مرگ مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، تا کنون ده شهروند کرد در حین بازداشت و تحت شکنجه جان خود را از دست داده‌اند.
محمد حاجی رسول‌پور، معترضی که در اثر شکنجه جان باختشکنجه با هدف اخذ اعتراف اجباری
هه‌نگاو همچنین گزارش داده یک شهروند اهل سنندج به نام سیروان محمدی نیز برای گرفتن اعتراف اجباری تحت شکنجه‌های شدید قرار دارد.

به گفته این سازمان سیروان محمدی روز ۲۵ آبان بازداشت و به قرارگاه شهرامفر منتقل شده است. در طول مدت بازداشت یک ماهه، این جوان سنندجی برای اعتراف به "دریافت وجه از جریانات ضد انقلاب مستقر در اروپا" تحت شکنجه‌های جسمانی و روانی قرار گرفته و پیگیری‌های خانواده‌اش تا کنون نتیجه‌ای نداشته است.

پرونده سیروان محمدی به بازپرسی دادسرای انقلاب سنندج ارسال و یکی از اتهامات او "اخلال در نظم و آسایش عمومی" عنوان شده است.
+83
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران

  ملت عزیز خانه نشین . یک لحظه خودتونو بذارین جای یکی از این جوون ها و فکر کنین قراره بزودی جان شما رو بگیرن . یا فکر کنین یکی از این جان های پاک عزیز شماست . اگر به خانه نشینی ادامه دهیم این سرنوشتی است که در انتظار تک تک ما یا عزیزانمان خواهد بود . سابقه نشان داده هرگاه مردم پا در میدان گذاشته اند رژیم عقب نشینی کرده . یادتان هست همین چند هفته پیش که مردم بیشتر در خیابان بودند رژیم به دست و پا افتاده بود و با التماس تقاضای گفتگو میکرد؟ ولی تا اندکی جو آرام شد اعدام ها شروع شد؟ . کمی با خود فکر کنید . سکوت ما برابر با از بین رفتن جان های بیشتر است.
  7
  37
  دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.