تقی آزاد ارمکی، جامعه‌شناس: امروز همه پروژه‌های جمهوری اسلامی در راستای حفظ بقا است

 تقی آزاد ارمکی، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه تهرانرادیو فردا: تقی آزاد ارمکی، از اساتید شناخته‌شده رشته جامعه‌شناسی در ایران، می‌گوید که حکومت جمهوری اسلامی «پیر» شده است اما اصرار دارد که جامعه جدید تولد یافته در ایران همچنان «تحت فرمان و خواسته‌های آن» باشد.

او درباره علت تداوم و تاثیر اعتراضات به رسانه حکومتی «شفقنا» گفته است جنبش اجتماعی جدیدی که در ایران شکل گرفته نشان می‌دهد به‌رغم پافشاری حکومت بر موضع خود، این جامعه بزرگ تازه‌متولد و متنوع، «تغییر مطابق خواسته‌های جمهوری اسلامی را نمی‌پذیرد».

آقای آزاد با اشاره به این‌که این جامعه «منتقد و معترض سیستم پیر است» تصریح کرد: «جامعه ایران این را فغان می‌کشد و می گوید من چون جوان هستم، بازنگری و تغییر در لباس، آرایش، زبان و افراد جمهوری اسلامی را می‌خواهم».

این جامعه‌شناس و استاد دانشگاه با بیان این‌که حکومت رویکرد «دوگانه‌سازی» را در برخورد با اعتراضات اخیر در پیش گرفته است، تاکید کرد: «اما امروز همه پروژه‌های رسمی جمهوری اسلامی در راستای حفظ بقا است و هر که به این بقا نقد کند، گویی خائن و اغتشاشگر است».

تقی آزاد در عین حال گفته است که «به تغییر قانون اساسی و حتی برگزاری رفراندوم» باور ندارد و معتقد است حکومت «باید نگاه و زبان خود را تغییر دهد» و با معترضان «مهربانانه» رفتار کند.

این اظهارات در شرایطی بیان می‌شود که بر اساس گزارش منابع حقوق بشری، در دور تازه اعتراضات سراسری در ایران در بیش از سه ماه گذشته دست‌کم ۴۷۰ تن از جمله ده‌ها کودک با ضربات باتوم به سر و صورت و یا تیراندازی مستقیم از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند. بیش از ۱۸ هزار تن در جریان اعتراضات بازداشت شده‌اند و تا کنون دو تن از معترضان در تهران و مشهد به جرم «محاربه» اعدام شدند.
+27
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  مرد حسابی ۴۴ ساله که هرکاری سد علی گدا کرده فقط برای حفاظت و حمایت از خودش بوده. مملکت ثروتمند و حاصلخیز رو فقیر و خشک کرده برای بقای جمهوری اسلامی تازه ۲ زاری شما داره می افته
  0
  13
  دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  حکومت دینی از همان روز اول میلیونها ایرانی را اسیر تفکرات و احکام خود مرد ، جتی اسم شناسنامه کودکان‌باید بر سلیقه آنان باشد ، تنها کشوری در دنیا که حتی با کراوات مردان مشکل داره ، با حضور زنان در ورزشگاه ، صدای زن ، رقص ، شادی ، موزیک ، موی بانوان ، استقلال ورزشکاران ،
  0
  2
  دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.