بلژیک از اتباع خود خواست ایران را فورا ترک کنند

 پرچم جمهوری اسلامی ایران و بلژیک دویچه وله: دولت بلژیک کلیه شهروندان خود را به ترک فوری ایران فراخواند.  به اتباع بلژیکی حاضر در ایران توصیه شده که از شرکت در هرگونه تجمع خودداری کنند و رفت و آمدهای خود را نیز محدود سازند.

در اطلاعیه دولت آمده که همه بلژیکی‌ها در ایران از جمله دوتابعیتی‌ها می‌توانند در معرض خطر جدی دستگیری‌های خودسرانه و محاکمات ناعادلانه قرار گیرند و این امر در باره گردشگران نیز صدق می‌کند.

بیانیه دولت بلژیک به شهروندان یادآوری می‌کند که در صورت دستگیری در ایران هیچ ضمانتی برای امنیت یا احترام به حقوق افراد وجود ندارد و حیطه حمایت‌های کنسولی در ایران بسیار محدود است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد، در تابستان سال جاری ۲۰۰ تن از اتباع بلژیکی برای خدمات کنسولی این کشور در ایران ثبت نام کرده‌اند.

بیانیه دولت بلژیک چند روز پس از صدور حکم ۲۸ سال زندان برای امدادگر بازداشتی این کشور در ایران صادر شده است.

اولیویه وندکاستیل اسفند سال گذشته بازداشت شده و در زندان اوین نگاهداری می‌شود. خانواده او گفته‌اند که فرزندشان در یک سلول انفرادی زیرزمینی بدون پنجره در انزوای کامل به سر می‌برد. وزیر دادگستری بلژیک حکم صادره و شرایط وندکاستیل را غیرانسانی خوانده است.

به موازات حکم صادره علیه اولیویه وندکاستیل، دیوان‌عالی بلژیک توافق‌نامه انتقال زندانی بین دوکشور را که امضا شده بود، تعلیق و تصمیم نهایی را به سه ماه دیگر موکول کرد. این توافق می‌توانست به مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات پیشین ایران که در پرونده بمب‌گذاری به ۲۰ سال زندان محکوم شده بیانجامد.
+36
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.