بکتاش آبتین در ویدئو منتشر شده به مناسبت سالروز تولدش: می‌خواهم «شجاعانه» زندگی‌ام به پایان برسد

 بکتاش آبتینصدای آمریکا: «بنیاد بکتاش آبتین» به مناسبت سالروز تولد این شاعر، فیلمساز و دبیر کانون نویسندگان ایران که در سال ۱۴۰۰ زمانی که در بازداشت بود جانش را از دست داد ویدئویی از او منتشر کرده است.

بکتاش آبتین در این ویدئو از گفتگوی خود با بازجویش که او را تهدید به مرگ کرده بود می‌گوید و برخورد او را «توهین‌آمیز» توصیف می‌کند.

آقای آبتین در پاسخ به اینکه آیا از اینکه «بلایی سرش آورند» می‌ترسد یا نه می‌گوید به بازجویش گفته است زمانی می‌ترسید کتک بخورد که با چاقو او را زدند، به سرش آسیب زدند، یک سال بستری شد. سپس می‌ترسید بیکار شود و حقوقی نگیرد که این اتفاق نیز برایش افتاد. او می‌گوید یادم نمی‌آید کتک‌های آنها چقدر آزارم داد و از گرسنگی هم نمردم.
او به بازجویش گفته بود: «من را نترسان. من را اگر بکشی من یادم نمی‌آید که مرده‌ام.»

بکتاش آبتین می‌افزاید :«نه اینکه نترسم اما فکر می‌کنم مفهوم آزادی ارزش‌مندتر از این هست که من ۹۰ ساله شوم اما محافظه‌کارانه زندگی کنم.»

او می‌گوید ترجیح می‌دهد در ۴۳ سالگی «شجاعانه» زندگی‌اش به پایان برسد.

بکتاش آبتین در سال ۱۳۹۹ با اتهاماتی از جمله عضویت در کانون نویسندگان ایران و حضور بر مزار جان‌باختگان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای به شش سال زندان محکوم شد.

او در اوج بحران شیوع کرونا در ایران برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد و در روز ۱۸ دی‌ماه سال ۱۴۰۰ پس از یک هفته در کما به خاطر «محرومیت از حق درمان به‌موقع» و خودداری مسئولان زندان از انتقال او به بیمارستان جان خود را از دست داد.

تصویر او که با پابند و زنجیر به تخت بسته شده بود خشم عمومی را برانگیخت.
احمد رونقی، پدر حسین رونقی که دوم مهر سال جاری در مقابل دادسرای اوین در حالی با ضرب و جرح بازداشت شد در ویدئویی که روز ۱۸ آبان منتشر کرد گفت که دادستان شعبه ۳۳ اوین فرزندش را تهدید کرده و گفته است که «او را مانند آبتین بکتاش خواهند کشت.
+42
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.