آکواریوم ۱۶ متری برلین با یک میلیون لیتر آب از هم پاشید

دویچه وله:در هم شکستن آکواریم معروف و استوانه‌ای برلین خسارات گسترده‌ای به بار آورد و با تلف شدن ۱۵۰۰ ماهی همراه شد. پلیس نشانه‌ای از حمله یا خرابکاری نیافته و فرسودگی را عامل امر دانسته است. آکواریوم سال ۲۰۰۳ ساخته شده بود.

بامداد جمعه ۱۶ دسامبر، آکواریوم عظیم و دیدنی برلین در فضای میانی هتل لوکس و پنج ستاره رادیسون، با صدای مهیبی در هم شکست. شدت سانحه در حدی بود که قسمت‌هایی از هتل ویران شد. آب و لاشه ماهی‌ها، شعاعی ده‌ها متری را فرا گرفت. همه ۱۵۰۰ ماهی آب شور نایاب و کمیاب تلف شدند.
این آکواریوم از جنس شیشه آکریلیک در سال ۲۰۰۳ ساخته شده بود و بازدید کنندگان می‌توانستند با آسانسور از داخل آن عبور کنند. آکواریوم روبروی کلیسای جامع برلین (دم) قرار داشت و به همین دلیل "آکوادم" خوانده می‌شد.

در زمان سانحه ۳۰۰ مسافر در هتل حضور داشتند که به دلیل ابعاد خسارات و نم کشیدن محل، از محل تخلیه شده‌اند. مهمانان هتل گفته‌اند که حوالی ساعت ۵ و نیم صبح با صدای مهیب انفجار از خواب پریدند و سپس متوجه خرده شیشه‌ها، ماهی‌های مرده در همه جا و شرایطی شبیه سیل و زلزله در لابی مواجه شدند.
مسافران با موبایل‌های خود صحنه‌هایی را ثبت کرده‌اند که شبیه فیلم‌های آخر الزمانی هالیوود است؛ چیزی که طراحان آکواریوم فکرش را هم نمی‌کردند.

آتش نشانی برلین توضیح داده که سازه ایراد داشته وگرنه یک ترک کوچک تنها موجب نشت آب می‌شد. هر چند طبقه همکف هتل کاملا ویران شده ولی حجم بزرگی از آب از طبقه همکف به کانال‌های زیرزمینی خیابان‌ سرازیر شده و آب زیر زمین را فرا نگرفته است.

پلیس هیچ نشانه‌ای از ضربه یا خرابکاری پیدا نکرده و شواهد امر نشان می‌دهند که فرسودگی سازه باعث واقعه بوده است. آکواریوم مرتبا سرویس می‌شد و آخرین بار در تابستان ۲۰۲۰ مورد کنترل و نوسازی قرار گرفته بود.
آکوادم بزرگترین آکواریوم استوانه‌ای دنیا بود و یکی از جاذبه‌های کلان‌‌شهر برلین به شمار می‌رفت. استوانه‌ای با ۱۶ متر ارتفاع و قطری ۱۱متر و نیمی و با ظرفیت یک میلیون لیتر آب. آکوادم تنها ۱۹ سال عمر کرد. هر چند پلیس نشانه‌ای از تاثیر یا دخالت عامل خارجی نیافته اما تحقیقات در باره ترکیدن آن ادامه دارد.
+67
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  حیف اون ماهی های بیچاره که اینطوری تلف شدند. فکر میکنم که علت آن ارتعاشات مکرر در دودهه فعالیت آسانسور بوده باشد. شیشه هرقدر محکم باشد ولی در مقابل فریکانس های صدا و هم ارتعاشات هرچند خفیف ولی مکرر که در سالیان زیاد بی وقفه تکرار شوند خیلی آسیب پذیر اند. ارتعاش های کوچک و مکرر طی صدها سال حتی سنگهای بزرگ را از کوه ها جدا میکند.آسانسور هرقدر هم که دقیق طراحی شود بازهم ارتعاش تولید میکند چون حرکت میکند. این طرح به گمان اغلب از اول مشکل داشته که ارتعاش را در نظرنگرفته بودند. اگر داعش مسوولیت اش را نپذیرد یا کدام حزب نیونازی، پس حتما علت اش ارتعاشه.
  0
  14
  جمعه ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  حالا مزدوران رژیم میگن به خاطر حمایت المان از معترضان بوده که الله شکنجه گر اسلام خشمش رو تو سر ماهی ها خالی کرده 😀
  1
  16
  جمعه ۲۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مدافع حق - مادرید، اسپانیا

  خدا لعنت کنه هر چی اخونده . میدونم به خبر ربطی نداره ولی دلم خواست .
  1
  28
  شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  grannaz - کوالامپور، مالزی
  این مجازات کارمایی اون تراز یک میلیون یورویی معاملات با آخوندها بوده...
  1
  8
  شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  grannaz - کوالامپور، مالزی
  تصحیح می کنم کامنت قبلیم رو ...یک میلیارد یورویی
  1
  8
  شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Rosha50 - لانسینگ، انگلستان
  (( بر همه واضع و مبرهن است که. :)) تحصیل کرده های قبل انقلاب قلابی این جمله را میشناسند که معمولادر شروع اکثر انشا ها نوشته میشد با اشاره به آن جمله میدانیم که هیچ ساخته ای تا ابد مانده گار نمی باشد مگر مرتب کنترل و باز نگری و باز سازی شود و در نتیجه مدت بیشتری دوام خواهد داشت و هیچ گونه ربطی به افکار و شایعات خرافاتی و مشابه ندارد.
  0
  1
  شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.