صدای عجیبی که مردم یک روستا را «آزار» می‌دهد

ایوون کونر به دلیل استرس زیاد ناشی از شنیدن این صدای عجیب کار خود را ترک کرده استبی بی سی: صدای ممتد عجیبی اهالی روستای هولمفیلد در یورک‌شر غربی را آزار می‌دهد، آنها در پی دلیل آن هستند.

در نگاه اول، هولمفیلد روستای آرامی به‌نظر می‌رسد اما به دلیل صدای ممتد عجیبی در خانه‌ها زندگی برای بعضی از اهالی این روستا تبدیل به رنج مداومی شده است. همه نمی‌توانند این صدا را بشنوند و پژوهشگران هم نتوانستند منبع آن را بیابند. خبرنگاران بی‌بی‌سی برای تحقیق در مورد آنچه اهالی، صدای عجیب هولمفیلد می‌نامند به این منطقه رفتند.

«من عاشق خانه‌ام هستم اما بعضی روزها از بودن در خانه بیزار می‌شوم. احساس می‌کنم دیگر خانه جایی برای آسودگی و آرامش نیست.»

ایوون کونر این صدا را می‌شنود. غیر از یک آخر‌هفته که از شدت آزارندگی این صدای عجیب ناچار شد از خانه «فرار» کند از سال ۲۰۱۹ تاکنون این صدای عجیب صدای زمینه و مداوم خانه سنگی قدیمی او بوده است.

او می‌گوید این صدای عجیب صدایی ممتد و پیوسته است مثل صدای ماشین لباس‌شویی هنگام گردش سریع یا موتور دیزل که مدام روشن باشد. همه اهالی هولمفیلد آن را نمی‌شنوند اما کسانی که آن را شنیده‌اند باعث آزارشان شده است و برای ایوون به قیمت از دست دادن تندرستی و شغلش تمام شده است.

همانطور که در آشپزخانه با سقف بلندش واقع در پشت خانه با همدیگر حرف می‌زدیم ایوان ناگهان گفت صدای عجیب می‌آید همانطور که بیشتر روزها و شب‌ها آن را می‌شنود. من به دقت گوش دادم و سعی کردم آن را بشنوم اما نتوانستم چیزی بشنوم.

ایوون توضیح می‌دهد: «بیشتر از آنکه صدا را بشنوم فشار آن را بر پرده گوشم حس می‌کنم. پژواک آن در گوشم می‌پیچد و درون گوشم احساس فشار می‌کنم. کمابیش همیشه همینطور است. »
شورای شهر اعلام کرده است که یافتن منبع صدای عجیب کار «پیچیده‌ای» است چون هولمفیلد ترکیبی از مناطق مسکونی و صنعتی و تجاری استبرخلاف صوت‌های زیر که بسامد (فرکانس) بالایی دارند، صوت‌هایی با بسامد پایین مانند این صدای عجیب که بسامدی حدود ۱۰ تا ۲۰۰ هرتز دارند نمی‌تواند با صدا‌های دیگر پوشانده شود و از موانعی مانند گوشی‌ها و هدفون‌ها عبور می‌کند. شب‌ها وقتی خیابان‌ها و خانه‌ها در سکوت فرو‌می‌روند صدا شدید‌تر می‌شود.

«یک بار ساعت پنج‌و‌نیم صبح از خواب پریدم. با خودم فکر کردم وای خدای من! صدا طوری بود که انگار از درون بالشم می‌آمد. تنها کاری که توانستم بکنم این بود که هدفون بر گوشم بگذارم و موسیقی گوش کنم و دراز بکشم به امید اینکه بتوانم این صدا را فراموش کنم اما امکان نداشت. انگار چرخه بی‌پایان آزار و شکنجه بود».

ایوون تنها فردی نیست که از این ماجرا آسیب دیده است. در سال ۲۰۲۰، افراد دیگری هم از روستای یورک‌شر غربی درخواستی تنظیم کردند که در آن از شورای شهر کالدردیل خواستند تحقیقات وسیع‌تر و سریع‌تری در‌این زمینه انجام دهد.

روستای هولمفیلد ته دره قرار دارد و خانه‌ها در میان مناطق مسکونی و تجاری و صنعتی پراکنده‌اند. روستائیان پیش از این اعلام کرده بودند که مناطق صنعتی روستا را عامل ایجاد این صدای عجیب می‌دانند.
زوئی میلار می‌گوید شب‌هنگام صدا شدید‌تر می‌شود «به‌خصوص وقتی می‌خواهم بخوابم»زوئی میلار هم چند سال است که دچار اختلال خواب شده است: «وقتی شب‌ها نتوانیم بخوابیم به تدریج این روال آدم را از پا‌می‌اندازد. به فکر نقل‌مکان افتاده بودیم اما چرا باید برای ماجرای که در آن هیچ تقصیری نداریم زندگی خود را زیر‌و‌رو کنیم؟»

در ابتدای ماجرا مقامات گفتند سه منبع احتمالی برای این صدای عجیب یافته‌اند هرچند هیچ‌کدام از آنها را نام نبردند اما در پایان تحقیقات گروه تحقیق نتیجه گرفت که نمی‌تواند منبع صدا را پیدا کند.

پدیده صدا‌های عجیب با فرکانس پایین که منبعی برای آن پیدا نمی‌شود فقط منحصر به هولمفیلد نیست. صدا‌های آزارنده دیگری هم باعث آزار اهالی نقاط دیگری از کشور است.

کریس به دلیل شنیدن صدای آزارنده مداوم در خانه‌اش واقع در بورنموت مستأصل شده است. این صدا به تدریج از سال ۲۰۱۹ شروع شد و در طول سال‌های قرنطینه «به حد وحشتناکی» رسید.

او می‌گوید: «هیچ جایی در خانه از آن رهایی ندارم. وقتی به خرید می‌روم از بازگشت به خانه وحشت دارم. نمی‌توانم واژه‌ای برای توصیف عذاب زندگی با این صدای مداوم پیدا کنم. به‌تمام معنی جان‌فرساست. »

کریس با این احساس که شاید بتواند راه‌حلی برای این صدا عجیب پیدا کند برای رسیدن به پاسخ حدود ۳۰۰۰ پوند خرج کرد. او از یک کارشناس مستقل اصوات خواست تا منبع صدا را بیابد و او دریافت که منبع احتمالی صدا مرکز خدمات جی ۵ شهر است.

هر‌چند کریس اطمینان داشت که به پاسخ رسیده است اما به نظر پیتر راجرز، کارشناس آکوستیک، تعیین دقیق منبع این صدا‌ها چالش‌برانگیز است. او می‌گوید نیاز به روش علمی برای اندازه‌گیری صوت و اثبات وجود آن است و البته باید عوامل جسمی و روانی را هم که در این زمینه نقش دارند در‌نظر گرفت.

پیتر در ادامه توضیح می‌دهد: «صوت چیزی بوده است که پیش از این برای شکنجه و آزار استفاده می‌شده است. وقتی نتوانید از آن رها شوید تمام وجود آدم را از بین می‌برد. به شکنجه ریختن قطره آب فکر کنید. اگر نتوانید این صدا را مهار کنید و ناچار باشید با آن زندگی کنید تبدیل به استرس مداوم می‌شود و کم‌کم علایم بیماری‌های جسمی مزمن پدیدار می‌شود.»
پیتر راجرز، کارشناس آکوستیک از روش‌های علمی برای یافتن منبع صدا‌های عجیب استفاده می‌کنداو می‌گوید که به این‌ترتیب اغراق نیست که این افراد می‌گویند زندگی آنها بر اثر این صدای عجیب نابود شده است. از سال ۲۰۰۰، سازمان بهداشت جهانی صدا‌هایی با فرکانس پایین را به عنوان مشکل زیست‌محیطی که اثرات گوناگونی بر سلامتی می‌گذارد معرفی کرده‌ است.

ایوون می‌گوید این صدای عجیب باعث بروز سردرد، اضطراب و بیماری زونا در او شده است و از همه‌ بدتر این بوده است که ناچار کار خود را به‌‌عنوان همیار امور خیریه به دلیل استرس و تاثیر آن بر فعالیتش ترک کرده است.

واقعیت دیوانه‌کننده‌ای که او تحمل می‌کند این است که گاهی به عقل خودش شک می‌کند و فکر می‌کند آیا این صدای عجیب اصلاً وجود دارد.

پیتر می‌گوید این واکنش معمول است. او که بیش از ۳۰ سال است تجربه مواجهه با چنین مواردی را دارد دریافته است که افرادی مانند ایوون صدا‌های واقعی را می‌شنوند.

او توضیح می‌دهد: «اغلب به خودشان شک می‌کنند و فکر می‌کنند عقل‌شان را از دست داده‌اند. ما می‌توانیم با روش‌های علمی و اندازه‌گیری بسامد صوت ثابت کنیم که چنین صدایی وجود دارد و عقل آنها سر‌جایش است. »

«مشکل این است که بعد باید منبع صدا را پیدا کنیم و این کار درست مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه است. اگر طیف اصواتی را که انسان‌ها در میان آن زندگی می‌کنند در نطر بگیرید روز و شب انواع اصوات مختلف در جریان است و باید بتوانید به طور مؤثر همه را قطع کنید تا بتوانید کار یافتن منبع صدای عجیب را شروع کنید.»

پیتر می‌گوید به‌طور معمول دلیل چنین صدا‌هایی می‌تواند صدای موتور برق در خانه یا آبگرم‌کن خانه همسایه یا مبدل‌ یا دگر‌دیسگر (ترانسفورماتور‌) روی کابل‌ و دکل‌های برق یا نزدیکی به مناطق صنعتی باشد. بیشتر اوقات صدا‌هایی که اهالی می‌شنوند انواع گوناگون و ترکیبی از صدا‌هایی از منابع مختلف است.

:وقتی با ابزار مناسب و روش علمی وارد عمل شوید می‌توانید رد و نشانه‌های صوتی پیدا کنید که شما را به منبع صدا‌ها رهنمون می‌شود. برای مثال، اگر صدایی ۵۰ هرتزی باشد به‌احتمال زیاد به برق مربوط است پس بهتر است نگاهی به مبدل‌های نزدیک خانه بیندازید.»

شورای شهر هولمفیلد اعلام کرد «موضوع تحت بررسی بوده است و تمام تلاش‌مان را این زمینه انجام داده‌ایم» اما اکنون پرونده ماجرا بسته شده است.
شورای شهر اعلام کرد که مأموران شبانه‌روز در تلاش برای یافتن منبع صدای عجیب بوده‌اند و به خانه‌ها و مراکز صنعتی و تجاری سر زده‌اندجنی لیونز، عضو شورای شهر می‌گوید: «در‌شرایط فعلی دیگر نمی‌توانیم به تحقیقات ادامه بدهیم. می‌دانیم که این نتیجه مورد نظر شاکیان متعدد نیست اما همه منابع و مسیر‌های تحقیق و جستجو را انجام داده‌ایم. تردید نداریم که گروهی از اهالی چنین صدا‌هایی را می‌شنوند، ما به‌طور منظم وضعیت را زیر‌نظر داریم و امیدواریم که با یافتن شواهد بیشتر بتوانیم به روند تحقیقات و بررسی‌ها ادامه دهیم. »

در این میان رنج و آزار ایوون و دیگران هم‌چنان ادامه دارد.

او می‌گوید: «ما باید بتوانیم با آرامش در خانه خود زندگی کنیم اما متأسفانه تحقیقات متوقف شده است در‌حالی که من هنوز نمی‌توانم با آرامش در خانه‌ام زندگی کنم. »
+12
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.