ضرب و شتم معترض هنگ‌کنگی در منچستر؛ دیپلمات‌های چینیِ متهم خاک بریتانیا را ترک کردند

 ضرب و شتم یک معترض هنگ‌کنگی توسط توسط دیپلمات‌های چینی در منچستریورونیوز: بریتانیا اعلام کرد که چین ۶ دیپلمات خود از جمله کنسول این کشور در منچستر را پس از متهم شدن به حمله به یک معترض هنگ‌کنگی در این شهر از بریتانیا فراخواند.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا گفت که ۶ دیپلمات چینی روز چهارشنبه در ضرب‌الاجلی که لندن برای آن‌ها تعیین کرده بود، بریتانیا را ترک کردند.

به گفته کلورلی، پلیس منچستر از این ۶ نفر خواسته بود که مصونیت دیپلماتیک خود را لغو کنند تا بتوان از آنها بازجویی کرد.

پلیس منچستر پس از اینکه باب چان، یک معترض هنگ‌کنگی ادعا کرد که هنگام تظاهرات علیه پکن، دیپلمات‌های چینی او را پس از کشاندن به داخل محوطه کنسولگری چین در این شهر مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند، تحقیقات خود را آغاز کرد.
وزیر خارجه بریتانیا گفت: «به عنوان بخشی از این تحقیقات، ما از ۶ مقام چینی درخواست کردیم مصونیت دیپلماتیک خود را لغو کنند تا بتوان از آنها بازجویی کرد.»

کلورلی با بیان اینکه سفارت چین در بریتانیا از این موضوع کطلع شده است، گفت: « دولت چین در پاسخ به درخواست‌های ما، اکنون این مقام‌ها از جمله سرکنسول خود در منچستر را برکنار کرده است.»

وزیر خارجه بریتانیا در ادامه گفت که واکنش لندن نشان‌دهنده «پایبندی» این کشور به «حاکمیت قانون» است. اما در مقابل، سفارت چین در بریتانیا گفت که کلورلی «با تحریف حقایق، اظهارنظرهای غیرمسئولانه» کرده است.

سفارت چین در لندن در بیانیه‌ای دولت بریتانیا را متهم کرد که نتوانسته است «به طور مؤثر» از اماکن و اعضای سرکنسولگری چین در منچستر حفاظت کند.

وزارت امور خارجه بریتانیا در ماه اکتبر، کاردار چین در لندن را پس از انتشار تصاویری که ادعاهای این معترض دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی را تایید می‌کرد، احضار کرد.

ده‌ها فعال دموکراسی‌خواه طرفدار اصلاحات دموکراتیک در چین در ۱۶ اکتبر در مقابل ساختمان سرکنسولگری چین در منچستر تظاهرات کردند.
+38
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.