جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل اخراج شد

 سازمان ملل، کمیسیون جایگاه مقام زنصدای آمریکا: جمهوری اسلامی ایران با ۲۹ رأی موافق، هشت مخالف و ۱۶ ممتنع از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل اخراج شد.

اخراج جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد آمریکا روز چهارشنبه ۲۳ آذر به رأی گذاشته شد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در این جلسه با نام بردن از مهسا امینی و کشته شدنش در بازداشت، گفت که مهسا می‌خواست «یک زندگی عادی و کامیاب داشته باشد»، اما او را «به جرم زن بودن کشتند.»

او همچنین از برخی جان‌باختگان زن در اعتراضات سراسری ایران و نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو زن خبرنگار «شجاع» که اکنون در بازداشت هستند نام برد و به حضور فعالان و کنشگران ایرانی در جلسه رأی‌گیری اشاره کرد و گفت که آنها خواستار اخراج جمهوری اسلامی از این کمیسیون هستند.

خانم گرینفیلد با اشاره به این که نیروهای امنیتی هزاران نفر را زندانی و شکنجه کرده‌اند و بسیاری را کشته و زخمی کرده‌اند، گفت که حضور ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل «لکه ننگینی بر اعتبار، باور و اعتمادی است که به این کمیسیون می‌شود.»

او تأکید کرد که حکومت ایران «می‌خواهد از شگردهای مختلف استفاده کند تا از پاسخگویی قسر در برود» و خطاب به نمایندگان کشورهای حاضر در جلسه گفت که بگذارید ایران را از کمیسیون زنان اخراج کنیم و «برای زن زندگی آزادی این کار را بکنیم.»

نماینده استرالیا نیز با نام بردن از «مهسا امینی، نیکا شاکرمی، اسرا پناهی، و حدیث نجفی» گفت که «این‌ها فقط برخی از زنان شجاعی هستند که به بهای زندگی‌شان» اعتراض کردند و «نمی‌توانیم اجازه دهیم به فراموشی سپرده شوند.»

او به عنوان یکی از موافقان اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل با تأکید بر این که «رفتار قساوت‌آمیز» جمهوری اسلامی ایران «باید پایان یابد»، گفت که جمهوری اسلامی به زنان دیکته می‌کند که چه بپوشند و چه بگویند و از «خشونت جنسی برای سرکوب تظاهرکنندگان استفاده می‌کند.»

نماینده گواتمالا نیز جنایت‌هایی را که در قبال زنان ایران انجام می‌شود «غیرقابل قبول» دانست و گفت که «جمهوری اسلامی منشور کمیسیون را بارها و بارها خدشه‌دار کرده و باید به وضعیت رقت‌بار زنان و دختران بپردازیم.»

در این جلسه همچنین نماینده مقدونیه شمالی با اشاره به شعار «زن زندگی آزادی» و تأکید بر «آزادی و برابری» گفت که زنان ایران گیسوی خود را می‌برند و حجاب‌ها را می‌سوزانند و مردان از آنها حمایت می‌کنند. دختران در مدرسه‌ها و خیابان‌ها اعتراض می‌کنند و سپاه پاسداران حتی به دختران ۱۵ ساله صدمه می‌زند.

او تأکید کرد: «این جنبشی بی‌سابقه برای ایران، خاورمیانه و دنیا است» و «انقلاب زنان است» و فراتر از طبقات و قوم‌ها دارد خود را نشان می‌دهد. ماهیت حکومت ایران این است که می‌خواهد همه تحت کنترل آنها باشد و عصر تیروه و تار سیاسی در ایران مشاهده می‌شود.

پاناما دیگر کشور موافق اخراج جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن، بر تعهد سازمان ملل بر حفظ حقوق بشر و حقوق فردی افراد به‌ویژه زنان و دختران تأکید کرد.

باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا با اشاره به سرکوب گسترده جمهوری اسلامی علیه اعتراضات مردمی در ایران به‌ویژه زنان، جامعه جهانی را به اخراج ایران از این کمیسیون فراخواند و عضویت جمهوری اسلامی در کمیسیون مقام زن را «مشمئزکننده» خواند.

نمایندگان ونزوئلا، چین، سوریه، روسیه، بلاروس، و برزیل از جمله کشورهایی بودند که در مخالفت با طرح اخراج جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل صحبت کردند.
+198
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  خوش خبر باشین. ضمنا ممنون از ایرانیان یوکی که کلمه زیبای ایران رو نمیچسبونه به جمهوری اسلامی توی تیتر. همونطور که این حرومی ها کلمه ایران رو ته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمیارن که بگن سپاه از انقلاب پاسداری میکنه نه ایران، پس .. میخورن بگن جمهوری اسلامی ایران.
  2
  96
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  پرنده آبی - شیراز، ایران

  اتفاق خیلی مهمیه. ولی باور کنین کافی نیست. فقط و فقط و فقط سرنگوووونیییی
  2
  99
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  این اولین قدم است ولی هدف نابودی کامل جمهوری اختلاسی است!
  1
  53
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  پرنده آبی - شیراز، ایران

  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ولی بعضی وقتها از وازه ایت الله استفاده میکنه
  1
  24
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  باغت خوشحالیه ولی کمک چندانی به هدف مردم ایران نمیکنه
  1
  40
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  Zarrebin - بروکسل، بلژیک

  هرکدوم ازاین قدم ها کمکی برای سرنگونی این رژیم منحوس هست! به امیدپیروزی وآزادی!! آیا کسی میدونه چرا کمیسیون حقوق زن که ترجمه صحیح تر هست تبدیل به کمیسیون مقام زن شده؟؟
  1
  44
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.