پخش «اعترافات ویدئویی بمبگذاری در شب حمله به شاهچراغ»؛ «حداقل یک متهم شکنجه شده»

پنج نفری که در ویدئوی تسنیم دیده می‌شوند با دنا شیبانی، محمد خیوه، اشراق نجف‌آبادی، امیرارسلان مهدوی و حسام موسوی تشابه اسمی دارند دنا شیبانی، مربی اسنوبُرد و گرافیست، حسام موسوی، مربی سنگ‌نوردی، امیر‌ارسلان مهدوی، مربی اسنوبرد، اشراق نجف‌آبادی، مربی دوچرخه‌سواری و محمد خیوه، مربی کوهنوردی و طبیعت‌گردتسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه، تصاویری از پنج نفر را به عنوان متهمان یک بمبگذاری ناموفق ادعایی در شیراز پخش کرده که به ادعای تسنیم برای انفجاری همزمان با حمله به شاهچراغ برنامه‌ریزی شده بود.

در این ویدئوها یک زن و چهار مرد جوان به برنامه‌ریزی برای انفجار یک بمب به منظور ایجاد «سر و صدا» در مقابل استانداری فارس در شهر شیراز اعتراف می‌کنند.

مشخص نیست که این افراد تحت چه شرایطی حاضر به چنین اعترافاتی شده‌اند، اما اعتراف‌گیری اجباری تحت شکنجه به جرایمی که فرد مرتکب نشده یک رویه پرسابقه در دستگاه قضایی و امنیتی ایران است.

تسنیم تنها اسامی کوچک این افراد را منتشر کرده است و هویت آنها به طور رسمی تایید نشده است، اما با توجه تشابه این پنج اسم با پنج نفر از بازداشت‌شدگان در شیراز، به نظر می‌رسد که همین پنج نفر در ویدئوها دیده می‌شوند.

دنا شیبانی، محمد خیوه، اشراق نجف‌آبادی، امیرارسلان مهدوی و حسام موسوی، پنج نفر از ورزشکاران بازداشت‌شده هستند که نام‌هایشان با اسامی کوچک پنج متهم ویدئوها تطابق دارد و از آبان ماه بازداشت شده و در هفته‌های اخیر نسبت به بی‌خبری از آنها ابراز نگرانی شده بود.

بسیاری از متهمان اعتراضات اخیر در ایران از حقوق اولیه مانند دسترسی به وکیل محروم شده‌اند و رسیدگی به پرونده‌هایشان با سرعت، سخت‌گیری و ابهامی کم‌سابقه حتی در مقایسه با دیگر پرونده‌های اعتراضات دو دهه اخیر انجام شده است.
منبعی آگاه در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی هویت اشراق نجف‌آبادی را تایید کرده و گفته است که او زیر شکنجه مجبور به اعتراف اجباری علیه خود شده است.

گفته شده مرجان جنگجو و حامد قشقایی نیز جزو دستگیرشدگان دیگر از جامعه ورزشی ایران هستند.
خبرگزاری نزدیک به سپاه چه می‌گوید؟در حالی که استفاده از چشم‌بند برای متهمان در ایران غیرقانونی است، خبرگزاری نزدیک به سپاه تصاویر متهمان را با چشم‌بند پخش کردهدر آنچه تسنیم پخش کرده گفته شده که این پنج نفر به دست سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده‌اند، ویدئویی نیز به عنوان بازداشت این افراد توسط ماموران سپاه پخش شده است.

هم تسنیم و هم متهمان می‌گویند این بمب‌گذاری ادعایی در شب حمله مرگبار به حرم شاهچراغ رخ داده است، حمله‌ای که تبلیغات حکومتی وسیعی برای ارتباط دادنش به اعتراضات جاری انجام شده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته و روایت رسمی حکومت ایران از حمله هم گروه داعش را مسئول آن می‌داند. در اعترافاتی که تسنیم پخش و متنی که درباره بمبگذاری ادعایی منتشر کرده مطلبی درباره ارتباط متهمان با داعش نیامده است و این نکته قابل توجهی است که گروهی بی ارتباط با داعش درست در شبی اقدام به بمبگذاری کرده باشد که داعش یک حمله مرگبار انجام داده است.

متهمان در این ویدئو با عناوینی چون «مسئول تبلیغات و تست عملیات» یا «سرتیم» معرفی شده‌اند.

یکی از آنها می‌گوید به دلیل «سابقه رباتیک» به او مراجعه شده است.

آنها می‌گویند با اکلیل سرنج و دبه‌ای از بنزین و یک دستگاه کنترل از راه دور قصد داشتند انفجاری ایجاد کنند. اکلیل سرنج به طور گسترده در ایران برای ترقه‌بازی در مراسم چهارشنبه‌سوری استفاده می‌شود.

یکی از آنها می‌گوید: «اول اعتراضات جمع شدیم خانه دوستانمان. بچه‌ها فکر کردند که یک جایی سروصدا ایجاد کنند و بمب منفجر کنند.»

دیگری از آزمایش اکلیل و سرنج و دستگاه ریموت در خانه‌اش می‌گوید.

یک مامور آتش نشانی هم می‌گوید آنچه از این افراد کشف شده می‌توانسته بر محیطی تا شعاع بیست متر اثر بگذارد.

در نهایت یکی از پنج متهم می‌گوید خود را به شکل زباله‌گرد در آورده بوده تا شکی برنیانگیزد و در حالی که با کیسه حاوی بمب ادعایی می‌رفته یک بسیجی او را متوقف کرده که او شروع به دویدن کرده و سپس پلیس‌ها او را دستگیر کردند.

مشخص نیست این متهمان تحت چه شرایطی حاضر به چنین اعترافاتی شده‌اند.

خبرگزاری تسنیم تصاویر آنها را با چشم‌بند و برخی را با دست‌بند پخش کرده است. این در حالی است که مطابق قوانین ایران استفاده از چشم‌بند برای متهمان غیرقانونی است.

با توجه به این سند آشکار برخورد غیرقانونی با متهمان جلوی دوربین و سابقه دستگاه امنیتی و قضایی ایران در شکنجه برای اعتراف‌گیری، این احتمال منتفی نیست که این پنج نفر مجبور به اعترافات ساختگی شده باشند.

اعترافات دروغین مازیار ابراهیمی و چندین متهم دیگر تحت شکنجه یکی از بزرگترین رسوایی‌های دستگاه‌های امنیتی و قضایی ایران در سال‌های اخیر بوده است.
از متهمان چه می‌دانیم؟
هویت این پنج نفر به طور رسمی اعلام نشده، اما اسامی کوچک آنها با پنج نفر از ورزشکاران شیرازی که در اعتراضات جاری دستگیر شده‌اند تطابق دارد.

دنا شیبانی، محمد خیوه، اشراق نجف‌آبادی، امیرارسلان مهدوی و حسام موسوی همگی در ورزش‌هایی چون کوهنوردی، صخره‌نوردی و اسنوبرد فعال بوده‌اند و یکی از آنها، اشراق نجف آبادی، عضو تیمی ملی دوچرخه سواری کوهستان بوده است.

با پخش اعترافات پنج نفری که با ورزشکاران تشابه اسمی دارند دوستان آنها حیرت و ناباوری خود از چنین اتهاماتی را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند.
+6
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این دفعه یادشون رفت که بگن در یک عملیات پیچیده و پیچ در پیچ اینها را دستگیر کردند
  3
  48
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  خر خودتون و جدتونه بیشرفا بعد از مدت زمان طولانی اومدن این سیرک رو درست کردن, یک مشت بسیجی با چشم بند نشوندن و بعد شروع اکشن فیلم گرفتن ..لعنت زمین و زمان برشما خاینین ساندیسخور
  2
  18
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا
  دوستان هم‌رزمان عاشقان ایران بزرگ درود بر شما ، من سالهاست که توجه به این حجویات را رها کردم، حتی ارزش یک کیلوبایت حافظه را هم ندارند. روز پیروزی ما روزیست که به این لاطاعلات اهمیتی ندهیم. پاینده باد ایران بزرگ
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.