معاون سابق بانک مرکزی: ۳۵ درصد ارز کشور صرف قاچاق و فرار سرمایه می‌شود

رادیو فردا: در پی سقوط شدید ارزش ریال، یک مقام سابق بانک مرکزی گفته است که ۳۵ درصد ارز کشور صرف «قاچاق و فرار سرمایه» می‌شود.

کمال سیدعلی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی، روز چهارشنبه ۲۳ آذرماه به ایلنا گفت که تنش‌های داخلی در کنار تحریم در خروج سرمایه از کشور اثر دارد.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، پارسال خالص حساب سرمایه کشور منفی ۹ میلیارد و ۳۳۳ میلیون دلار بوده است که به معنی فرار حدود ۹.۵ میلیارد دلار سرمایه از کشور در این سال است.

فرار سرمایه از کشور طی سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۴۸ درصد و نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۳۷۰۰ درصد جهش داشته است.

سیدعلی در ادامه گفته است افزایش نرخ ارز به سیاست‌های خارجی برمی‌گردد و در حالی که وضعیت تمام کشورهای نفت‌خیز در طول یک سال گذشته از لحاظ فروش نفت بهتر شده اما در ایران پدیده‌های سیاسی بر روی اقتصاد چنبره زده‌ و فروش نفت را آسیب‌پذیر کرده‌ است.

نرخ دلار در روز جاری به بالای ۳۸ هزار تومان اوج گرفته که نسبت به ابتدای سال ۴۶ درصد جهش نشان می‌دهد. پارسال نیز متوسط نرخ دلار در بازار آزاد ایران نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۱۵ درصد رشد داشت.

ریال ایران طی ۱۰ سال گذشته ۹۶ درصد از ارزش خود را از دست داده است.
+26
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  خوب برادران قاچاقچی زیر دست کی هستند؟ نکنه اینا هم مثل سربازان گمنام امام زمان قابل شناسایی نیستند؟ انقدر دروغ گفتند که دیگه هیچکس باور نمیکنه.
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.