امدادگر بلژیکی در ایران «به ۲۸ سال زندان محکوم شده است»

اولیویه وندکاستیل امدادگر بلژیکی بهمن ماه گذشته در ایران بازداشت شدبی بی سی: خانواده اولیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی که در ایران بازداشت شده بود، می‌گویند او به ۲۸ سال زندان محکوم شده است.

سخنگوی خانواده وندکاستیل به خبرگزاری فرانسه گفت که اعضای خانواده از شنیدن این خبر که دولت بلژیک به اطلاع آنها رسانده، شوکه شده‌اند.

ناتالی وندکاستیل، خواهر اولیویه هم گفته است که نخست وزیر، وزیر دادگستری و وزیر امور خارجه بلژیک روز سه‌شنبه ۱۴ دسامبر او را دعوت کرده‌اند تا خبر صدور حکم زندان برای برادر ۴۱ ساله‌اش در ایران را به او بدهند.

اولیویه وندکاستیل امدادگر بلژیکی بهمن ماه گذشته در ایران بازداشت شد.

او مدتی به عنوان مدیر برنامه «شورای پناهندگان» که یک نهاد نروژی است، در ایران کار کرده بود.

وزیر دادگستری بلژیک پیشتر گفته بود که یک شهروند این کشور به اتهام «جاسوسی» در ایران بازداشت شده است.

حدود دو هفته پیش خانواده اولیویه وندکاستیل خبر دادند که او به دلیل «رفتار غیرانسانی» که در زندان با آن روبرو است، اعتصاب غذا کرده است.

اولیویه وندکاستیل یکی از چندین شهروند کشورهای غربی است که در ایران بازداشت شده است. غربی‌ها این وضعیت را تلاشی از سوی جمهوری اسلامی ایران «برای گرفتن امتیاز» عنوان می‌کنند.

خانواده آقای وندکاستیل با تاکید بر بی‌گناهی او می‌گویند حکومت ایران او را «گروگان» گرفته تا بلژیک را برای آزاد کردن اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی تحت فشار بگذارند.

اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت ایران در وین بود که در دادگاهی در بلژیک به جرم برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

اولیویه ون‌استرتگم، سخنگوی خانواده وندکاستیل در واکنش به حکم امدادگر بلژیکی گفت «می‌توانید تصور کنید؟ اگر راه حلی پیدا نشود او ممکن است تا سال ۲۰۵۰ در زندان بماند، یعنی تا حدود ۷۰ سالگی.»

او از دولت بلژیک خواست راه حلی برای احیای توافق تبادل زندانی بین دو طرف پیدا کند.

ایران و بلژیک عهدنامه‌ای را برای انتقال زندانی بین دو کشور امضا کرده بودند که می‌توانست زمینه آزادی اسدالله اسدی را فراهم کند.

اما هفته پیش دادگاه قانون اساسی بلژیک این معاهده را به حال تعلیق درآورد و اعلام کرد که تصمیم نهایی درباره این عهدنامه سه ماه دیگر گرفته خواهد شد.
+81
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۶
  کاماریو - لیسبون ، پرتقال

  این حکم و اتهامات رو از خشتک مقام معظم رهبری و ام مجتبی و بنت علم الگدا و بقیه عمه عطار در میارن. آخر عر عرتونه بی شرفای ابن ساندیس. حقتون به انگشتان سعید طوسی
  5
  29
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد

  این که " وند کاستیل " بعد از دستگیریِ تروریست‌هایِ ایرانی در بلژیک باز هم در ایران موند تعجب آوره . جمهوری اسلامی از همون اول برایِ آزاد کردن زندانیاش گروگان میگرفت .
  3
  30
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.