مستند نتفلیکس درباره هری و مگان بر دربار تاثیر می‌گذارد؟

ایندیپندنت فارسی: این زوج به دلیل تمایلشان به پخش این مجموعه علی‌رغم ابراز نگرانی از دخالت رسانه‌ها در زندگی شخصی‌ خود، با انتقادهایی مواجه شدند

پخش مستند دوک و دوشس ساسکس این هفته از نتفلیکس آغاز شد و بنا بر پیش‌بینی‌ها، کارشناسان امور دربار و هواداران در مورد آن نظرهای مختلفی دارند.

این مجموعه با عنوان هری و مگان که به دو «بخش» تقسیم شده، قرار است «روی دیگر» داستان عشق شاهزاده هری و مگان مارکل را به نمایش بگذارد.
در پیش‌پرده این مجموعه که روز پنجشنبه قبل از آغاز پخش بخش اول، منتشر شد، دوک وعده داد «کل حقیقت» را بگوید و گفت وقتی هنوز عضو ارشد خانواده سلطنتی بودند، علیه مگان ماجراهایی «ساخته‌ شد».

در سه قسمت اول، اتهام‌های جدیدی علیه کاخ باکینگهام مطرح نشد اما این زوج به دلیل تمایلشان به پخش این مجموعه علی‌رغم ابراز نگرانی از دخالت رسانه‌ها در زندگی شخصی‌ خود، با انتقادهایی مواجه شدند. سخنگوی این زوج گفت تصمیم آن‌ها برای کناره‌گیری از جایگاه اعضای ارشد خانواده سلطنتی در سال ۲۰۲۰ به «حریم خصوصی» ربطی نداشت.
مطرح نشدن افشاگری‌های پرسروصدا در این هفته بی‌تردید خیال خانواده سلطنتی را راحت می‌کند؛ اما کارشناسان گفته‌اند اگر شاه چارلز سوم می‌خواهد زوج ساسکس به «شکوه‌های» خود پایان دهند، باید ترمیم روابط خانوادگی با آنان را در اولویت قرار دهد.

جو الوین، روزنامه‌نگار، گوینده و مجری پادکست کانفیدنشال (محرمانه Confidential)، در مصاحبه با ایندیپندنت گفت: «تعجب نمی‌کنم اگر شاه فورا به ذکر جدید [ملکه الیزابت دوم] چه می‌کرد؟ چسبیده باشد.»

او گفت: «در مورد چگونگی برخورد با این مجموعه مستند جنجالی،‌ او می‌خواهد در عرصه عمومی از هرگونه اظهارنظر یا اقدامی که موجب شود صحبت از این مجموعه تلویزیونی مطرح و ساعت به ساعت مبتذل‌تر شود، اجتناب کند. اما در عرصه خصوصی، ممکن است مجبور باشد بر تمایلی که بر اساس گزارش‌ها به فرار از این مناقشه دارد، فایق آید و همه را به حرف زدن دعوت کند.»

«البته ممکن است اعضای این خانواده تفکرات مختلفی داشته باشند و به نظر من باید به پیدا کردن راهی برای بهبود درد هری و مگان اولویت دهند؛ زیرا به نظر می‌رسد انرژی آن‌ها برای شکوه کردن و توضیح دادن هرگز تمام نمی‌شود؛ اشاره‌ای صمیمانه به این موضوع در اولین نطقش به مناسبت کریسمس حرکتی پرقدرت و موقرانه خواهد بود.»

آر.اس لاک، کارشناس امور دربار، گفت این مجموعه مستند بر فاصله بین زوج ساسکس و شاهزاده و شاهدخت ولز تاثیر‌های بیشتری خواهد گذاشت.

این پس از آن رخ می‌دهد که ظاهرا هری خواسته شاهزاده ویلیام مبنی بر جلوگیری از پخش مجدد مصاحبه بحث‌برانگیز مادرشان با پانوراما را نادیده گرفت و در اولین قسمت مستند هری و مگان، ویدیویی از آن مصاحبه را گنجاند.

پس از آنکه پارسال طبق گزارشی، مشخص شد که بی‌بی‌سی فریبکاری روزنامه‌نگاری به نام مارتین بشیر برای گرفتن آن مصاحبه را لاپوشانی کرده، ویلیام گفت که «نظر راسخ» او این است که فیلم پانوراما نباید هرگز دوباره پخش شود. اما هری در مجموعه‌ خود، در صحبت راجع به این مصاحبه گفت که مادرش «از حقیقت آنچه به سرش آمده بود، سخن گفت».

لاک به ایندیپندنت گفت: «گزارش‌های اختلاف بین شاهزاده هری و شاهزاده ویلیام از سال ۲۰۱۸ شروع شد و هری پارسال در مصاحبه با اپرا [وینفری]، وقتی در وصف رابطه‌شان کلمه فاصله را به کار برد، دوباره بر آن تاکید کرد.»

«آن‌ها می‌گویند رویدادهای زندگی مثل مرگ‌ها و تولدها می‌توانند اعضای خانواده‌ را دور هم جمع کنند اما اگر مرگ ملکه فقید و تولد برادرزاده‌اش لیلی‌بت، برادرزاده‌ای که هنوز هیچ تاییدی مبنی بر ملاقات ویلیام و کیت با او وجود ندارد، نتوانست این شکاف را پر کند، بعید می‌دانم رویداد دیگری بتواند. اما این مجموعه مستند احتمالا فاصله بین دو زوج را بیشتر هم می‌کند.»

لاک گفت اثر این مجموعه مستند بر رابطه بین خانواده ساکس و شاه و ملکه کامیلا «چندان مشخص» نیست.

او خاطرنشان کرد: «پارسال تلاش‌هایی کردند تا با هری، مگان و نوه‌هایشان به هنگام حضور این خانواده در بریتانیا و در دیدارهای خصوصی، دوباره پیوند برقرار کنند.» لاک با اشاره به قسمت سوم این مجموعه که در آن مورخی به نام عافوه هیرش می‌گوید در کاخ‌های سلطنتی «تصورات نژادپرستانه» نمایان است، گفت هر اقدام چارلز برای «تنبیه» خانواده ساسکس «از مسیر خارج شدن» خواهد بود.

او گفت: «شاه که رئیس سازمان کشورهای مشترک‌المنافع هم به شمار می‌رود، در نشست سران کشورهای مشترک‌المنافع گفت که زمان آن رسیده است که به گذشته‌ خود و آثار دردناک و ماندگار برده‌داری اعتراف کنیم.»

«آیا این مجموعه مستند با پررنگ کردن نقش سلطنت در تجارت برده همین کار را نمی‌کند؟ شاید چارلز به این روش باب گفت‌وگو را باز نمی‌کرد اما تنبیه کردن هری و مگان یا نوه‌های دورگه‌اش با لغو عناوینشان خارج شدن از مسیر حرف‌های خودش است.»

البته لاک گفت به عقیده او، استقبال از حضور هری و مگان در مراسم تاجگذاری شاه در بهار آینده به محتوای بخش دوم این برنامه که ۱۵ دسامبر منتشر می‌شود، بستگی دارد

همچنین می‌تواند به محتوای خاطرات در دست انتشار هری به نام «ذخیره» (Spare) که ۱۰ ژانویه منتشر می‌شود و نیز واکنش عموم به بقیه این مجموعه مستند هم بستگی داشته باشد.
+8
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  sahandogli - لندن، انگلستان
  خانواده سلطنتی انگلستان یک سری راه و رسوم های مخصوص به خود دارند که اگر می خواهی وارد این خانواده شوی باید رعایت کنی. مگان حاضر به رعایت نبود و حتی در تلاش بود تا در جهت مخالف آنها حرکت کنو آنها را بی ارزش و تغییر دهد و همانطور که سیاها برای مخفی کردن رفتارهای کثیفشان و بی گناه نشان دادن خودشان دیگران را به نژادپرستی متهم می کنند مگان هم خانواده سلطلنتی را به نژادپرستی متهم کرد و آنها هم خیلی راحت مثل تف اداختندش بیرون. مگان در حد کلاس خاندان سلطنتی نبود و این ازدواج یک اشتباه بزرگ بود و هری را خراب کرد. همه این هیاهوها به خاطر ایجاد درآمد از طریق مستند سازی است. چون دیگر هیچ پولی براشان نمی رسد. اما مجبور به خفه خون گرفتن خواهند شد. مگز چقدر این چرت و پرتها خریدار دارد و شاید هم موقع برگشت به انگلستان بازداشت شوند و به خاطر اتهام زنی مورد بازخواست و حتی زاندانی شود. مگان می خواهد با هیاهو و سیاه پوست بازی در آوردن پولی را از خاندان سلطنتی بگیرد چون در وضعیت بی پولی بدی قرار دارند اما این خاندان به راحتی به این زن باج نمیدهند.
  0
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.