اتحادیه اروپا صدا و سیما جمهوری اسلامی و بیست فرد را وارد تحریم‌های تازه خود کرد

سرکوب خونین اعتراضات در ایران و در اختیار گذاشتن پهپادهای ایرانی برای جنگ در اوکراین به روسیه، خشم دولت‌های غربی را برانگیخته استبی بی سی: همزمان با هفته سیزدهم اعتراضات در ایران، اتحادیه اروپا ۲۰ فرد و همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی را وارد فهرست تحریم‌های جدید خود کرده است. این اتحادیه همچنین اعلام کرد که چهار فرد و چهار نهاد هم در ارتباط با فروش پهپاد به روسیه به فهرست محدودیت‌های خود اضافه کرده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در سخنانی در یک کنفرانس خبری گفت که «اکنون دیگر روشن است که مقامات ایران شروع کرده‌اند به اجرای احکام اعدام در ارتباط با تظاهرات اخیر» در این کشور.

او ضمن اشاره به اجرای حکم اعدام مجیدرضا رهنورد در روز دوشنبه و تاکید بر اینکه او کمتر از یک ماه پیش دستگیر و سپس اعدام شد تاکید کرد که اتحادیه اروپا «این رفتار مقامات ایران را غیر قابل قبول» می‌د‌اند.

چهار روز پیش از این نیز قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران محسن شکاری شهروند ۲۳ ساله را که حدود هشتاد روز پیش در تهران دستگیر شده بود را اعدام کرد.

آقای بورل افزود که این تحریم‌های تازه به خاطر نقض حقوق بشر از سوی این افراد و نهاد صورت گرفته است و «تاکیدی است بر حمایت اتحادیه اروپا از مردم ایران.»

اتحادیه اروپا گفته است که صدا سیما را به دلیل مسولیتش در نقض حقوق بشر از طریق «تولید و نشر اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان و از جمله روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و اعضای اقلیت‌های کرد و عرب» وارد تحریمهای جدید خود کرده است.

پیمان جبلی، رییس سازمان صدا و سیما، علی رضوانی و آمنه سادات ذبیح پور، دو خبرنگار این سازمان و محسن برمهانی، معاون سیمای این سازمان، احمد خاتمی، عضو شورای نگهبان، مجید میراحمدی، معاون امنیتی-انتظامی وزارت کشور، عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش از جمله کسانی هستند که در فهرست جدید اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.
تحریم های اتحادیه اروپااین چندمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران از زمان آغاز اعتراضات جاری در آن کشور است.

اوایل صبح امروز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافق درباره تحریم‌های «بسیار سنگین» علیه ایران خبر داده بود. او پیش از دیدار با نمایندگان این اتحادیه گفت: «ما بسته بسیار سنگین تحریمی (علیه جمهوری اسلامی) را تصویب خواهیم کرد.»

آقای بورل گفت اتحادیه اروپا آنچه در توان دارد را برای حمایت از «زنان جوان» و «تظاهرات مسالمت‌آمیز» بکار خواهد بست.

ایران پیشتر از افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا انتقاد کرده و حسین امیرعبدالهیان درباره آن به مقام های این اتحادیه هشدار داده بود.

شورای وزیران اتحادیه اروپا پیش از تحریم امروز، در واکنش به سرکوب اعتراضات شهروندان ایرانی، ۳۲ فرد و نهاد جمهوری اسلامی را وارد فهرست تحریم های حقوق‌بشری این اتحادیه کرده بود که شامل افراد بلندپایه نظامی و امنیتی و مدیران و فرماندهان میانی نیروهای مسلح بود.
ماموران مسلح جمهوری اسلامی در یکی از خیابان های ایران برای سرکوب شهروندان آماده می شوندسرکوب خونین اعتراضات در ایران و در اختیار گذاشتن پهپادهای ایرانی برای جنگ در اوکراین به روسیه، خشم دولت‌های غربی را برانگیخته است.

سازمان ملل متحد هیاتی را برای تحقیق درباره ارسال پهپادهای ایرانی به اوکراین و استفاده روسیه از آن، به کی‌یف اعزام کرده و همزمان شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، رای به تاسیس یک هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی داده تا ابعاد سرکوب اعتراضات جاری در ایران را بررسی کند.

ایران از اعزام هیات سازمان ملل متحد به اوکراین انتقاد کرده و درباره هیات حقیقت‌یاب بین‌المللی گفته است که با آن همکاری نخواهد کرد.
جمهوری اسلامی ایران دو رسانه فارسی زبان و یک مجله طنز فرانسوی را تحریم کردناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز صبح پیش از اعلام تحریم های اتحادیه اروپا وعده داده بود که تهران افراد و نهادهایی از اتحادیه اروپا و بریتانیا را تحریم خواهد کردساعاتی پیش از تصویب تحریم های تازه اتحادیه اروپا علیه اشخاص و نهادهای جمهوری اسلامی ایران، وزارت خارجه این کشور تحریم هایی علیه اتحادیه اروپا و بریتانیا به اجرا گذاشت.

وزارت امور خارجه ایران رادیو فردا (بخش فارسی رادیو اروپای آزاد) و رادیو زمانه و همین طور نشریه فرانسوی شارلی ابدو را تحت تحریم‌های جمهوری اسلامی قرار داد.

هانا نیومن، نماینده پارلمان اروپا، تعدادی از نمایندگان سابق پارلمان آلمان، وزیر دفاع سابق آلمان، برنارد کوشنر، وزیر خارجه اسبق فرانسه و فرمانده نیروهای آلمانی در عراق هم از سوی جمهوری اسلامی تحریم شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران همچنین ۴ نهاد و ۱۳ فرد بریتانیایی را هم به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، امروز صبح پیش از اعلام این تحریم ها وعده داده بود که تهران افراد و نهادهایی از اتحادیه اروپا و بریتانیا را تحریم خواهد کرد.

موسساتی که وزارت خارجه ایران از تحریم‌ آنها خبر داده شامل پایگاه نظامی «منویث هیل»، تاسیسات پشتیبانی نیروی دریایی بریتانیا مستقر در بندر مینا سلمان در بحرین، کمیته پارلمانی برای ایران آزاد و موسسه تونی بلر برای تغییر جهانی است.

در میان مقام‌های بریتانیایی تحریم شده افرادی نظیر رابرت جنریک ، وزیر مشاور در امور مهاجرت (معاون وزیر کشور)، تونی راداکین، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بریتانیا، مارتین الیوت سامپسون، مشاور وزیر دفاع بریتانیا در خاورمیانه و شمال آفریقا دیده می‌شوند.

مدیر کل سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا و رئیس زندان دورهام بریتانیا، یک نماینده سابق و سه نماینده کنونی پارلمان این کشور هم در این فهرست دیده می‌شوند.

وزارت خارجه ایران با اعلام جزئیات این تحریم ها گفته دلیل این تصمیم «اقدامات عامدانه در حمایت از تروریسم و گروه‌های تروریستی، ترویج و تحریک به تروریسم و خشونت و نفرت پراکنی که موجب اغتشـاش، خشونت، اقدامـات تروریستی و نقض حقوق بشر علیـه ملت ایران» بوده است.

بریتانیا ۱۰ مقام دیگر ایران که در حال حاضر در قوه قضائیه مشغول هستند یا پیش از این در این قوه، دادگاه انقلاب و سازمان‌ زندان ها، بوده‌اند را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.
+20
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.