بلند شدن برخی صداهای مخالف در حوزه علمیه قم علیه قوه قضائیه

 مرتضی مقتداییرادیو فردا: در پی اصرار قوه قضاییه جمهوری اسلامی بر اجرای حکم اعدام تعدادی از معترضان بازداشت‌شده با توسل به اتهام «محاربه»، برخی از چهره‌های حوزه علمیه قم با برداشت قوه قضاییه از اتهام «محاربه» ابراز مخالفت کردند.

در سال‌های اخیر بسیاری از حقوقدانان و فعالان حقوق بشر، فارغ از احکام اسلامی، خواستار لغو مجازات اعدام در ایران شده‌اند، اما اکنون با موج جدید صدور حکم اعدام‌ به ویژه برای معترضان، برخی از چهره‌های مذهبی در ایران نیز اعلام کرده‌اند که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به موازین اسلامی درباره حکم اعدام پایبند نیست.

مرتضی مقتدایی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، روز یکشنبه ۲۰ آذر به خبرگزاری ایلنا گفت: «در مواردی که یک نفر با یک گروه درگیر نمی‌شود و فقط با یک نفر درگیر می‌شود، به آن فرد محارب نمی‌گویند.»

تاکنون احکام اعدام برای معترضان بر اساس اتهام «محاربه» صادر شده و قوه قضاییه جمهوری اسلامی پیشتر درباره اعدام محسن شکاری گفته که او فقط یک خیابان را بسته و یک بسیجی را «مجروح» کرده بود.

اما مقتدایی که پیشتر ریاست دیوان عالی کشور را برعهده داشته، تاکید کرد: «اگر محارب کسی را بکشد، بله حکم اعدام دارد اما اگر فقط تهدید کند و بترساند، اگرچه حکم محارب هم داشته باشد، حکم اعدام ندارد؛ یعنی محاربی است که اعدام ندارد.»

همزمان محمدعلی ایازی، عضو مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، نیز در همین روز گفت: «اینگونه نیست که اگر کسی حق اعتراض به وضعیت موجود دارد، ماموران مانع از اعتراض او شوند و وقتی او می‌خواهد از حق خود دفاع کند، اسمش را محاربه بگذاریم.»

در حالی که زندانیان سیاسی در ایران از دسترسی به بسیاری از حقوق خود از جمله دسترسی به وکیل مدافع منتخب خود محرومند، آقای ایازی افزود: «در مسئله مهمی مانند اعدام، احتیاط در خون مطرح است اینکه یک وکیل مستقلی بتواند دفاع کند و دادگاه به صورت علنی باشد و هیئت منصفه‌ای حضور داشته باشند.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، او افزود: «اگر این اتفاق نیفتاد نه تنها اثر مثبتی برای حفظ امنیت برجای نخواهد گذاشت که موجب افزایش چرخه خشونت خواهد شد.»

بلند شدن برخی صداهای مخالف در حوزه علمیه قم علیه برداشت قوه قضائیه از اتهام «محاربه» در حالی است که پیشتر عموم روحانیون در قبال سرکوب اعتراضات جاری در ایران سکوت کرده بودند و حتی برخی علیه معترضان موضع گرفتند.

مهدی کروبی، از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، به تازگی در پیامی نوشت که مغایرت حکم صادر شده برای محسن شکاری «با موازین شرعی و قانونی بر کسی پوشیده نیست».

مجازات اعدام در ایران یکی از ابزارهای مهم سرکوب مخالفان سیاسی از سوی جمهوری اسلامی بوده و رسانه‌های ایران اکنون با اشاره به فاصله کوتاه بین دستگیری و اعدام محسن شکاری، قوه قضاییه را به «استاندارد دوگانه» در وارد کردن اتهام «محاربه» و صدور حکم اعدام متهم کرده‌اند.

روزنامه اعتماد در تازه‌ترین شماره خود این پرسش را مطرح کرده‌ که چرا روند بررسی بسیاری از پرونده‌های قضایی مثل پرونده‌های ترور سعید حجاریان، اسیدپاشی أصفهان، قتل‌های محفلی کرمان، حمله مسلحانه یک مداح معروف با اسلحه به یک زوج جوان، بابک زنجانی و‌ ... طولانی شده و حکم اعدام صادر یا اجرا نشده است.
+181
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  مفتخوران امرد خانه شعبه قم دیدند خطر تا چه حدی بهشون نزدیکه و کثافت زدن به خودشون. آخه با رفتن رژیم، این باسن دریدگان باسن گشاد گشته دیگه پول مفت نمیگیرن که هیچ باید برای زندگی کردن کار کنند، در صورتی که هیچ کاری هم بلد نیستند. گوش کنید تایر به سرها: بیخود تفلا نکنید چون دیگه دیره و ملت فهمیده که چیزی به نام آخوند خوب وجود نداره. به زودی همتون رو تو دادگاه میبینیم فقط شانس بیارید که جنایت بزرگی نکرده باشید.
  1
  102
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  یارو ک....ن 13 بچه پسر گذاشت اونم به زور که تو دنیا هر کدوم چند جرم حساب میشه ولی چون از اغا آتو داشت قصر در رفت و تمامشون بدون استثنا اختلاس میلیاردی کردند و دارند راحت زندگی میکنند حالا یه جوون که حق خودش را خواسته شده محارب یک کلمه من در آوردی با یک حکم من در آوردی. کثیفترین منفورترین آشقالترین دین تو دنیا دین اسلام از نوع شیعه هست. لعنت به دین قران و خدای کذاییتون .
  4
  82
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  این حکومت غیر قانونی ایران به سرعت در حال سقوط به فاضلاب تاریخ میباشند و با رفتنشان بزرگترین اتفاق که رخ میدهد شناخته شدن این مفتخورهای دستمال به سر میباشد. که تاریخ اعتبارشان برای همیشه به انتها میرسد. حالا باید دید ایا این مفتخورها برای اینده شان چه راهی انتخاب میکنند. در حکومت اینده چنین افرادی تنها برای پوشیدن این لباس هیچ حقوقی بهشون تعلق نخواهد گرفت. برای گذراندن مخارج زندگی باید استینها را بالا زده و کار کنند. این کار میتواند رفتگری باشد یا شخصی تحصیل کند و در رشته ای به کار مشغول شود. از طریق مذهب دخالت در سیاست کاملا ممنوع خواهد بود و در صورت هر گونه دخالت جرایمی سنگین در انتظارش خواهد بود. انزمان باید دید چه کسی دنبال چنین چیزی میرود!!
  1
  46
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  حتی اخوندها و طلبهای حوزه های داخل ایران هم بخاطر جنایتهای خامنه ای و طرفدارانش به وهج امدن . عاقبت علی خامنه ای این خواهد بود که از قذافی و صدام حسین تنها تر خواهد ماند. حتی اخوندهای داخل حوزه ها و مساجد ایران هم عارشان خواهد امد که علی خامنه ای را از خودشان بدانند.
  0
  22
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  توجه کنید, بسیجیهای که بدست مردم معترض به نظام پست اخوندی زخمی میشوند و به بیماستان فرستاده میشوند باید بسیار هوشیار باشند چون بعضی از انها در بیمارستان توسط خود افراد نظام به قتل میرسند تا نیروهای نظام اخوندی دستشان باز باشد , قتل را به گردن معترضان اندازند و بتوانن مردم را سرکوب کنن و کسانی از معترضان را که گلچین کرده اند را داخل زندان به اعدام محکوم کنن. امکان این هم میرود که خود افراد نظام خودرا به شکل معترض در اورد و بسیجیهای نفهم را بکشن که به گردن معترضین واقعی اندازند.
  0
  18
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ادوینو - گوالف، کانادا

  کی به حرفهای تو گوش میکنه نزدیکان رهبر الاغ چلمک چموش لواط پرور را حتی نزدیکانش هم نتوانستند راهش را عوض کنند وایشان همان الاغ باقی مانده ومانند الاغ از دنیا میرود ونام ننگین جمهوری اسلامی برای همیشه در تاریخ ثبت میشود ادیان در معابدشان تا وقتی قدرت ندارند سرشار از زهد وتقوا وامید هستند ولی موقعیکه قدرتی بدست میآورند تازه چهره پلیدشان نمایان میشود ایران عزیز ما و افغانستان نمونه بارز این اژدهای آدم خوار اسلام قرن ۲۱ است.
  0
  20
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.