دومین بیانیه علیه ایران؛ چین و ۶ کشور عربی خواستار حل مسالمت‌آمیز موضوع جزایر سه‌گانه شدند

رهبران شش کشور حاشیه خلیج فارس به همراه رئیس جمهوری چینیورونیوز: سران کشورهای حاشیه خلیج فارس و چین در بیانیه اجلاس پایانی مشترک خود خواستار حل مسالمت آمیز موضوع جزایر سه گانه بین ایران و امارات شدند.

این بیانیه بلافاصله پس از بیانیه دیگری صادر شد که در آن رهبران عربستان و چین از ایران خواسته بودند که از «مداخله در امور داخلی کشورها» خودداری کند.

رهبران شش کشور امیر نشین عضو در شواری همکاری خلیج فارس به همراه چین روز گذشته در اجلاس مشترک خود درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند و بر اهمیت تلاش‌های هماهنگ در دستیابی به صلح، امنیت، ثبات و رفاه در تمام نقاط جهان توافق کردند.

در بیانیه پایانی بر ضرورت بازگرداندن صلح و امنیت بین‌المللی از طریق احترام متقابل و همکاری بین کشورها برای دستیابی به توسعه، پیشرفت و پایبندی به اصول حقوق بین‌الملل و حقوق بشر، منشور سازمان ملل متحد و حسن همجواری تاکید شده است.

این کشورها خواستار حفظ نظم بین‌المللی مبتنی بر احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورها، عدم مداخله در امور داخلی آن‌ها و عدم استفاده یا تهدید به زور شدند.
بیانیه درباره ایران چه می‌گوید؟
رهبران این کشورها بر لزوم حمایت از معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، جلوگیری از تکثیر سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه شورای همکاری خلیج فارس و تضمین ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران برای حفظ امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کردند.

آن‌ها بار دیگر از ایران خواستند تا همکاری کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد.

آن‌ها بر لزوم رعایت اصل حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی و احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ایران تاکید کردند.

آن‌ها خاطرنشان کردند که روابط نیز باید بر اساس حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات باشد.

رهبران این کشورها بر اهمیت گفت‌وگوی همه جانبه با مشارکت کشورهای منطقه برای رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه تاکید کردند.

آن‌ها حمایت خود را از تمام تلاش‌های صلح آمیز از جمله تلاش امارات برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز برای موضوع جزایر سه گانه تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی از طریق مذاکرات دو جانبه طبق قواعد حقوق بین‌الملل تایید کردند.

این کشورها همچنین خواستار مقابله با حمایت از گروه‌های تروریستی و فرقه‌ای و سازمان‌های مسلح غیرقانونی و جلوگیری از تکثیر موشک‌های بالستیک و پهپادها و اطمینان از ایمنی ناوبری و تاسیسات نفتی بین‌المللی و پایبندی به قطعنامه‌های سازمان ملل و مشروعیت بین‌المللی شدند.

این بیانیه در حالی صادر شد که روز گذشته در پایان نشست سران عربستان و چین بیانیه مشترکی صادر شد که در آن بر لزوم تقویت همکاری‌های مشترک پکن و ریاض برای تضمین صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تأکید شده است. دو طرف همچنین از ایران خواستند با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و به معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای پایبند باشد. آنها در بخش دیگری از بیانیه خود بر اهمیت احترام ایران به اصول حسن همجواری و عدم دخالت این کشور در امور داخلی کشورها تاکید کردند.

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر ابراهیم رئیسی در واکنش به بیانیه نخست در توییتی نوشت: «همکاران چینی به یاد داشته باشند که وقتی سعودی و آمریکا از داعش و القاعده حمایت کردند، این ایران بود که با تروریست‌ها جنگید.»
+6
رأی دهید
-29

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  پسر بختیاری - هنگ کنگ، هنگ کنگ

  تا این پوفیوزها مملکت داری می‌کنند آش همین آش و کاسه همین کاسه. حتی نمیتونند سفرای چین و خاورمیانه رو احضار کنند نه داخل حامی دارید نه بیرون خودتون میچوسید و خودتون حال میکنید باهاش...
  1
  38
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۶
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  گول این داستان ها را نخورید. کشورهای حاشیه خلیج فارس، امریکا. اروپا، ترکیه، چین و روسیه، عرعربستان و اسرائیل خواهان تغییر رژیم نیستند و هر کدام منافع خودشون را در ادامه کار یک رژیم ضعیف و ذلیل در ایران میبینند. اسرائیل بتنهایی صدها میلیارد قراردادهای مختلف با کشورهای عربی یا امضا کرده و یا بزودی انجام میدهد و همه اینها به بودن و یا نبودن رژیم ج.ا. ارتباط داره.
  0
  12
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Lor Bakhtiari Sw - استکهلم، سوئد
  پسر بختیاری - هنگ کنگ، هنگ کنگ
  و اینکه چین جایی نمیخوابه که زیرش تر بشهضمنا از آب گل الود ماهی میگیره!
  0
  6
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.