تاکید معترض جوانِ محکوم به اعدام بر «شکنجه‌ جسمی و روانی» در بازداشت‌

 محمدمهدی کرمی، از معترضان بازداشتی که در دادگاه به او اتهام «افساد فی‌الارض» وارد شده استرادیو فردا: در ادامه گزارش‌ها از اعمال فشار بر بازداشتی‌های اعتراضات اخیر، محمدمهدی کرمی، معترض جوانِ محکوم به اعدام، از «شکنجه‌های جسمی، جنسی و روانی» خود در زندان خبر داد.

اکانت «۱۵۰۰ تصویر» در توییتر روز شنبه، ۱۹ آذرماه، خبر داد که محمدمهدی کرمی، متهم ردیف اول در پرونده قتل یک بسیجی، در ملاقات با خانواده خود از آزار جسمی و روانی «شدید» خود توسط ماموران حکومتی گفته است.

به گفته آقای کرمی، «هنگام بازداشت او را طوری کتک زده‌اند که بیهوش شده بود و نیروهای حکومتی فکر کردند که او مُرده و «جنازه‌اش» را اطراف دادگاه نظرآباد انداختند، اما موقع ترک آن‌جا متوجه شدند که هنوز زنده است».

محمدمهدی کرمی در ادامه از آزارهای جنسی ماموران حکومتی در طول بازداشت خبر داده و گفته است که آن‌ها «هرروز اندام‌تناسلی‌اش را لمس و تهدید می‌کنند که به او تجاوز خواهند کرد».

مهدی کرمی متهم ردیف اول در پرونده‌ یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان است که در جریان اعتراضات چهلمین روز کشته شدن حدیث نجفی در کرج کشته شد. او به «افساد فی‌الارض» متهم شده است.

این نخستین بار نیست که گزارش‌هایی از شکنجه و آزار زندانیان و معترضان بازداشتی منتشر می‌شود، چه در اعتراضات سال‌های گذشته و چه در اعتراضات اخیر.
در همین زمینه بی‌بی‌سی فارسی پیشتر به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده بود که بازجوها سهند نورمحمدزاده از دیگر بازداشت‌شدگان جوان اعتراضات سراسری را سه بار «اعدام مصنوعی» کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، بازجوها آقای نورمحمدزاده را با چشم بسته سه بار روی صندلی برده‌اند و به او گفته‌اند می‌خواهند اعدامش کنند.

سهند نورمحمدزاده، ۲۶ ساله، روز ۱۲ مهر مقابل خانه‌اش در غرب تهران بازداشت شد و بعدتر به اتهام «محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» حکم اعدام دریافت کرد.

همچنین در فایل صوتی که از آقای نورمحمدزاده توسط «ایران‌وایر» منتشر شده، او می‌گوید که بازجوها با خبر جعلی سکته مادرش، او را تحت فشار قرار داده‌اند تا به همه آن‌چه می‌خواهند، اقرار کند.

خبر شکنجه و آزار این بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری پس از آن منتشر می‌شود که محسن شکاری، ۲۳ ساله، بامداد روز ۱۷ آذر اعدام شد.

اعدام محسن شکاری و اتهامات محاربه و افساد فی‌الارض که خطر اعدام برای بازداشت‌شدگان را در پی دارد، در دو روز گذشته با واکنش‌ گسترده و بی‌سابقه بین‌المللی و تشدید تحریم‌ها علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی همراه بوده است.

همزمان روزنامه اعتماد در گزارشی در روز پنج‌شنبه، ۱۷ آذر، اسامی ۲۵ معترضی را که در پرونده‌‌های اعتراضات در پی کشته شدن مهسا امینی به محاربه و افساد فی‌الارض متهم شده‌اند منتشر کرد.

تمامی این افراد اتهامات واردشده به خود را رد و اعلام کرده‌اند که اقرارها و اعتراف‌های اجباری آن‌ها تحت شکنجه و تهدید بوده است.
+56
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران

  هموطنان عزیز. وقتی ویروس به بدن انسان حمله میکند و بدن بیمار میشود با انواع داروها و آنتی بیوتیک ها به چنگ آنها میرویم و تا وقتی آخرین آنها نابود نشود هنوز خطر بازگشت بیماری وجود دارد . اکنون جامعه ما مورد هجوم خطرناک ترین ویروس تاریخ قرارگرفته که حتی بچه ها را نیز ازبین میبرد . به خود بیایید و با هر امکاناتی که دارید به جنگ آن ها بروید و تا نابودی آخرین ویروس دست از مبارزه نکشید .مرگ بر خامنه ای مفعول.
  0
  46
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  Aztek - قم، ایران
  اونی که میگی، باکتری هست که با آنتی‌بیوتیک از بین میره. نه ویروس. ویروس هیچ درمانی نداره. فقط واکسن که سیستم دفاعی بدن رو در مقابل ویروس قوی میکنه. تازه اونم گارانتی هم نداره.
  29
  2
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  یه کلمه هم از ماشین عروس بشنو. فاطی صیغه ای تو که سوادت در حد زهرا رخشور هم نیست بخون که اینقدر دم به ساعت سوتی ندی: در موارد زیادی که بدن درگیر عفونت ویروسی میشه باکتریهای فرصت طلب از ضعف سیستم دفاعی بدن استفاده میکنند و عفونت ایجاد میکنند. ندیدی در موارد شدیدی که بدن دچار ویروس سرما خوردگی میشه دکتر انتی بیوتیک تجویز میکنه؟ دونستن این چیزها واست لازمه که وقتی از برادران بسیجیت دچار عفونتهای STD شدی بدونی چه خاکی تو سرت کنی که طول درمانت کوتاه بشه و زودتر به فعالیت روزمرت برگردی. در ضمن ویروس هم درمان داره. برو کمی در مورد Anti-viral بخون. اون چیزی که گارانتی نداره درمان "ادمهایی" هست که خودشون رو به خریت میزنند.
  0
  20
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  Aztek - قم، ایران
  کاملا درسته. البته در مورد ایران، بیمار عزیز ما، احتیاج به جراحی اورژانسی هست برای خارج کردن عفونت قبل از اینکه دیر بشه.
  0
  22
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  ممنونم از توضیحی که دادی . نشان از با سوادی تو داره . پس چطور با این همه آگاهی از رژیمی خونخوار که رهبری مفعول داره حمایت میکنی؟ آیا فقط به خاطر پوله؟ باور نمیکنم اگه بگی به خاطر اعتقاداته . کسی با این درجه از سواد بعیده باور کنه یک آدم هزار و دویست سال ته یک چاه زندگی میکنه . در ضمن بگم اینکه میگم خامنه ای مفعول به معنی بی احترلمی به همجنس خواهان نیست .گرایش اونا در جای خود از احترام برخورداره ولی کسی که مفعول بودن خودشو پنهان میکنه و دستور به تخریب گرمابه منصوری میده فقط آدم مریضی هست.
  0
  19
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران

  هموطنان عزیز. وقتی باکتری به بدن انسان حمله میکند و بدن بیمار میشود با انواع داروها و آنتی بیوتیک ها به جنگ آنها میرویم و تا وقتی آخرین آنها نابود نشود هنوز خطر بازگشت بیماری وجود دارد . اکنون جامعه ما مورد هجوم خطرناک ترین باکتری تاریخ قرارگرفته که حتی بچه ها را نیز ازبین میبرد . به خود بیایید و با هر امکاناتی که دارید به جنگ آن ها بروید و تا نابودی آخرین باکتری دست از مبارزه نکشید .مرگ بر خامنه ای مفعول. ( با تشکر از یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک ).
  0
  21
  یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.