تلاش یکی از کشورهای منطقه خلیج فارس برای نفوذ در پارلمان اروپا؛ ۴ مظنون بازداشت شدند

یورونیوز: دادستان فدرال بلژیک عصر جمعه اعلام کرد در چهارچوب تحقیقاتی که با هدف مبارزه با فساد و پولشویی آغاز شده، ۴ نفر را که تلاش داشتند امکان نفوذ یکی از کشورهای منطقه خلیج فارس در پارلمان اروپا را فراهم کنند، بازداشت کرده‌اند.

بر اساس بیانیه دادستان فدرال، پلیس بلژیک در جریان بازرسی‌های بامداد جمعه از ۱۶ ملک در بروکسل، مبلغ ۶۰۰ هزار یورو پول نقد به همراه چند دستگاه رایانه و تلفن همراه کشف و ضبط کرده که گمان می‌رود از این امکانات برای به نتیجه رسیدن تلاش‌ها و «خرید نفوذ» استفاده می‌شده است.

هنوز هویت این مظنونان اعلام نشده و در بیانیه دادستان فدرال نیز تنها ذکر شده که آنها بین ۳۵ تا ۴۵ سال سن دارند و تحت بازجویی هستند.

بیانیه همچنین اعلام می‌دارد که بازرسان پلیس برای چندین ماه مظنون بودند که یک کشور واقع در منطقه خلیج فارس در تلاش است از طریق «پرداخت مبالغ هنگفتی پول یا ارائه هدایای بزرگ» به افرادی که «موقعیت سیاسی یا استراتژیک مهمی دارند» بر تصمیمات پارلمان اروپا تاثیر بگذارد.

نام این کشور نیز اعلام نشده؛ با این وجود رسانه‌های بلژیکی ادعا می‌کنند که منظور دادستان فدرال، کشور قطر بوده است.

به نوشته آنها قطر، کشور غنی از گاز و نفت که در حال حاضر میزبان جام جهانی است، پول و هدایای قابل توجهی را در تلاش برای تغییر تصمیمات پارلمان اروپا صرف کرده است.

رسانه‌های بلژیکی همچنین ادعا می‌کنند که همه مظنونان این پرونده شهروندان ایتالیا هستند و در یک سازمان غیردولتی حقوق بشری فعال بودند.

این افراد بطور ویژه تلاش داشتند که از مسیر دستیاران پارلمانی، بر رأی و نظر نمایندگان تاثیر بگذارند و به همین دلیل نیز پلیس خانه‌های چهار تن از دستیاران پارلمانی نزدیک به گروه سوسیالیست همچنین یکی از دستیاران نزدیک به حزب راست میانه «مردم اروپا» را بازرسی کرده است.

پارلمان اروپا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که «مثل همیشه، به طور کامل با مقامات ملی و مسئول در این پرونده همکاری خواهد کرد».
+20
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.