چین همسو با عربستان از جمهوری اسلامی خواست در امور داخلی کشورها دخالت نکند

 شی جین‌پینگ در کنار ولیعهد جوان عربستان سعودیرادیو فردا: در آخرین روز از سفر رئیس‌ جمهور چین به عربستان سعودی دو کشور از جمهوری اسلامی ایران خواستند از «مداخله در امور داخلی کشورها» خودداری و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

بر اساس بیانیه‌ مشترکی که روز جمعه، ۱۸ آذر، پس از دیدار شی جین‌پینگ رئیس‌ جمهور چین با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ریاض منتشر شد، دو کشور از جمهوری اسلامی همچنین خواستند به «رژیم منع اشاعه» تسلیحات هسته‌ای و نیز «اصول حسن همجواری» احترام بگذارد.

همچنین دو کشور بر لزوم تقویت همکاری‌ها برای تضمین ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی توافق کردند.

چین یکی از قدرت‌های جهانی طرف مذاکره با جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای است. اما از چند ماه پیش، مذاکرات احیای برجام متوقف مانده و آمریکا اعلام کرده که سرکوب اعتراضات ایران از سوی جمهوری اسلامی موجب از اولویت خارج شدن این مذاکرات شده است.

این توافق پکن و ریاض در حالی است که در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی با اعطای امتیازات گسترده به چین و روسیه، تلاش کرده که این دو کشور را در عرصه‌های بین‌المللی با خود همسو کند.

پیشتر توافق موسوم به «سند همکاری جامع ۲۵ ساله» میان تهران و پکن، انتقادهای زیادی را در ایران به دنبال داشت.

این در حالی است که به گفته رسانه‌های عربستان سعودی، پکن و ریاض در جریان این سفر رئیس‌ جمهور چین ده‌ها توافق همکاری را امضا کردند.

در بیانیه مشترک چین و عربستان سعودی همچنین به اهمیت تعهد شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی به آتش‌بس تاکید شده و از حوثی‌ها خواسته شده که با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن و ابتکارها و تلاش‌ها برای برقراری صلح در یمن همکاری کنند.

در جنگ یمن که سال‌ها به طول انجامیده، عربستان سعودی از دولت قانونی یمن که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود حمایت می‌کند و شبه‌نظامیان حوثی یمن نیز تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند.

حوثی‌های یمن در سال‌های اخیر بارها مواضعی در خاک عربستان سعودی را هدف گرفته‌اند.

چین و عربستان سعودی همچنین بر «اهمیت ثبات» در بازار نفت تاکید کردند.

رئیس‌ جمهور چین روز چهارشنبه ۱۷ آذر وارد ریاض شد و روز پنج‌شنبه با پادشاه سالخورده این کشور دیدار کرد.

رهبران عربستان سعودی در ملاقات با رئیس جمهوری چین در مورد گسترش مناسبات اقتصادی دوجانبه و وضعیت امنیتی منطقه گفت‌وگو خواهند کرد.

رویترز گزارش داد در شرایطی که روابط عربستان با آمریکا به سردی گرائیده، ریاض می‌کوشد در توسعه مناسبات با چین گام دیگری بردارد.

همزمان وزیر خارجه عربستان اعلام کرد دعوت پادشاه سعودی از آقای شی، در راستای «تقویت روابط تاریخی و مشارکت راهبردی دو کشور» صورت گرفت.
+68
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Shahrokh-86 - تهران، ایران

  چین هر طرف که باد بیاد همون ور میره الانم که بادش بوی دلارم میده که دیگه هیچی
  1
  32
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  پس فردا نوبت روسیه هست اخه کدوم احمقی دست داره با یه مشت شیپیش رابطه داشته باشه که در گندی که بلا اوردن دارن غرق میشن مرگ بر شیپیش بزرگ
  0
  38
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  چقدر خندیدم رفت تو کو. ظاهرا نوکرای خوبی نیستید. ارباب هم بهتون پشت کرد. نظام فاسدتون تا دسته نوش جان کرد! بدبختها ی مفلس. رهبر الدنگتون فقط یک راه داره زانو زدن و التماس کردن. همین روزها اون یکی اربابتون هم پوتینشو میکوبه توی سرتون. نطام کثیفتون شبیه پرستوهاتونه بعد که طرف کارش باهاتون تموم میشه یک لگد در کو. و بای بای. در سطح بالا هم نظامیان دارن به مردم میپیوندن اونوقت خانواده اون الدنگ چلاق میمونن با یه چندتا بسیجی تهی مغز. حالا اون تهی مغزخا رو ببرین تو اطاق فکرتون. خنده داره نه. ما مردم بخشنده ای هستیم سگهاتو بر گردون توی لونشون خودت هم اون شعار قبلی تو بده که یک تن چلاق دارم اونم در مقابل مردم بزرگ به فاضلاب تاریخ میسپارم. پاینده باد مردم بزرگ و مسمم ضد ملای ایران.
  0
  35
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  راستگو جان و اون یارو ضحاک! حالا ملتفت قیمت و دلیل خرید پهپاد از ایران توسط روسیه شدین؟ حتی چین هم بهتون چیز برگردون زد 😂😂 حالا بشینین استمنا فکری کنین که چه پهپادهایی داشتیم که روسیه از ما خریده
  1
  35
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  خاکبرسر مسئولین رژیم ترمالی ، خصوصاً رهبر مفعول و چلاق که لنگ زن و بچشون رو هم واسه چین و روسیه هوا میکنند !! قرارداد بیست و پنج ساله محرمانه از نوع ترکمنستان میبندند با این تخم عجق وجقها ، حالا تحویل بگیرن !! ننگ و نفرین ابدی بر این رژیم و بانیان و حامیانش !!
  0
  10
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خاک بر سر چینی چشم تنگ موزی. به محض در خطر افتادن منافعش در ایران فورا رفت سراغ لیسیدن بیضه های عرب
  2
  7
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Munchen - مونیخ، آلمان
  رژیم ضد بشر با دادن باج و امتیازهای فراوان خیلی روی حمایت دولت مستبد چین حساب باز کرده بود اینهم نتیجه اش!
  0
  1
  شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.