توجیه اعدام محسن شکاری از سوی وزارت خارجه: روش‌ ما استاندارد و متناسب است

رادیو فردا: وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اعتراض‌های گسترده بین‌المللی علیه اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، مدعی شد که روش‌هایی که برای سرکوب اعتراضات در ایران به کار می‌‌رود «متناسب و استاندارد» است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه کوتاهی در حساب توئیتر خود، بار دیگر اعتراضات جاری در ایران را «اغتشاشات» توصیف کرد و نوشت که حکومت «در مقابله با اغتشاشات، نهایت خویشتنداری را به خرج داده» است.

در این بیانیه، دولت‌های غربی متهم شده‌اند که «حتی معترضان مسالمت‌جو‌ را نیز بدنام و با خشونت سرکوب می‌کنند»، اما حکومت ایران «از روش‌های متناسب و استاندارد ضداغتشاش بهره گرفته» و «همین امر برای روند قضایی نیز صادق است».

این ادعای جمهوری اسلامی در حالی است که حتی پیش از سرکوب اعتراضات جاری در ایران، حقوقدانان، کارشناسان سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری مستقل روندهای قضایی در جمهوری اسلامی را به ویژه در مورد معترضان بازداشت‌شده، غیرقانونی و خلاف موازین و هنجارهای حقوقی و همچنین تعهدات بین‌المللی خود جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

با این حال، وزارت خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد که «امنیت عمومی، خط قرمز» این حکومت است.

در بیانیه این وزارتخانه، بار دیگر معترضان ایرانی به «حمله مسلحانه و تخریبگری» و دولت‌های غربی که از نقض حقوق بشر به ویژه حقوق معترضان در ایران انتقاد می‌کنند به «ریاکاری» و «میزبانی، پشتیبانی و تشویق تروریست‌ها» متهم شده‌اند.

مشخص نیست وزارت خارجه اتهام «حمله مسلحانه» را از کجا آورده و در این باره نیز هیچ شاهد و مدرکی ارائه نکرده است.

در همین حال این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی، گزارش‌ها و انتقادها درباره نقض حقوق بشر در ایران را رد می‌کند.

پیشتر ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی قطعنامه تصویب شده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را نیز رد و اعلام کرده که با کمیته‌ای که این شورا برای تحقیقات درباره سرکوب اعتراضات تشکیل خواهد داد، همکاری نخواهد کرد.

پیش از اجرای اولین حکم اعدام مرتبط با اعتراضات جاری در ایران، دولت‌های غربی، سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری نسبت به اعدام‌های احتمالی هشدار داده بودند و اکنون اعدام محسن شکاری، فشارهای بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی را افزایش خواهد داد.

وزارت خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا در حال توافق برای اعمال بسته جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است.

همزمان وزارت خارجه آلمان‌ سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین را احضار کرد.

با این حال، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، از قوه قضاییه برای اجرای حکم اعدام معترضان تشکر کرد و ابراهیم رئیسی نیز روز جمعه گفت که «محاکمه و مجازات اغتشاشگران» ادامه خواهد داشت.

بر اساس گزارش‌ها، اکنون ده‌ها معترض بازداشت‌شده به دلیل متهم شدن به اتهام سیاسی «محاربه» بدون آن که موارد اتهامی آنها با تعریف محاربه مطابقت داشته باشد با خطر اعدام روبه‌رو هستند.
+4
رأی دهید
-112

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران

  کار شما ایرادی نداره . مملکتی را اشغال کردین و دارین با چنگ و دندان نگهش میدارین . مشکل از ماست که قدر بچه هامون رو نمیدونیم.
  2
  63
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ملت یک تناسب و استانداردی بهتون نشون بدن که رَبُ روبِتون رو فراموش کنین !! زنازاده های بی پدر و مادر ، جنایتکار، تو ذات کثافت و متعفن اون خامه عنی مفعول سگ اسهال .. !
  2
  60
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  دوستان هم‌رزمان عاشقان ایران توجه کنید توجه کنید نکته بسیار مهم در مورد دلیل دفن کردن سریع و بدون حضور نزدیکان جاودانان و جاودانه ها( جانباختگان زن و مرد انقلاب). ویدیوی در غسالخانه ای از جسد جاودان نام شادمان احمدی در دهگلان موجود است که نشان میدهد قلب و کلیه ارگانهای حیاتی از بدن وی خارج و بخیه شده، این دو معنا دارد اول اینکه قتل‌های جوانان با یک برنامه ریزی انجام شده برای تخلیه ارگان‌های حیاتی برای تعویض با ارگانهای کثیف داخلی آخوندها یا نامسولین یا سمپاتهای آنها از کشور‌های دیگر با سن بالا حتی خود خاعنه ای یا در قسمت بعدی فروش آنها در بازار آزاد و غیره. سپاسگزار خواهم بود اگر دوستانی در بیمارستانهای دولتی یا خصوصی دارید این مطلب را رسانه ای کنید. این موضوع هر چه زودتر باید معلوم شود چون جان هزاران انسان دربند در معرض خطر جدی است. از این هزار پدران مادر صیغه رو هر عمل کثیفی بعید نیست. پیروزی ما انکار ناپذیر است.🌹
  0
  24
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  دوستان گرامی درود بر شما ، به نظر می‌رسد ایرانیان به نقطه بدون بازگشتی رسیدند که چاره ای جز دفاع مسلحانه از خود در برابر بیگانگان ندارند. موج اعدامها شروع شده و هر آن هر کسی در هر نقطه از ایران میتواند با دلیل و یا بدون دلیل دستگیر و اعدام شود، هیچ کشوری و شخصی قادر به جلوگیری از این اعدامها و ضرب شتم و جرح ها نیست. باید دقیقا فکر کنیم که ایران از طرف بیگانگان اشغال شده و ما چاره ای جز عملیات چریکی با ایجاد گروههای مختلف در شهرها و اقصی نقاط ایران با در نظر گرفتن نکات امنیتی بسیار بالا با هرچه در دست موجود است، نداریم. با فقط تظاهرات رسیدن به هدف غیر ممکن و بسیار گران تمام خواهد شد.ما چاره ای جز موفقیت و پیروزی نداریم. پاینده باد ایران بزرگ 🌹
  0
  28
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  اگر غربی ها نصف تحریم هایی رو که علیه روسیه تصویب کردند علیه جمهوری اسلامی تصویب کنند و همانقدر که از مردم اکراین حمایت میکنند مردم ایران را هم حمایت کنند در عرض دو ماه جمهوری اختلاسی ور میافته، ولی اینها هنوز داستان چماق و هویج را با این جنایتکاران دارند
  0
  29
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  طلوع ازادی - لوس آنجلس ، ایالات متحده امریکا

  کار شما در این کار خیلی استاندار است مسلما درسته، اما از طرف مردم زخم خورده به شمایان قول شرف میدهیم مقابله به مثل ما به هیچ‌وجه استاندارد و انسانی نخواهد بود..😡🤬😤😠
  0
  30
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  بله کار شما مطابق فرمایش الله تبهکار شما هست ولی مردم ایران اراده کردند هم شما و هم الله جانی، متجاوز و ادمخوارتونو یک بار برای همیشه به فاضلاب بفرستند و اون روز خیلی نزدیکه.
  0
  22
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.