نتایج یک تحقیق: نیروهای حکومت جمهوری اسلامی از چه سلاح‌هایی علیه معترضان استفاده می‌کنند

 آرشیوصدای آمریکا: نتایج بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهد نیروهای امنیتی و لباس شخصی جمهوری اسلامی در اعتراضات سراسری جاری در ایران علاوه بر استفاده از باتوم و چوب دستی، از سلاح‌های گرم نیز برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند و آمار متوسط روزانه کشته‌شدگان شش تن است.

پایگاه داده‌های باز ایران تازه‌ترین گزارش تحقیقی خود را به کاربرد سلاح گرم توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب اعتراضات سراسری ایران اختصاص داده است.

بنا به آمارهای اعلام شده توسط منابع حقوق بشری تا روز هشتم آذر ۱۴۰۱ دست‌کم ۴۴۸ نفر کشته شده‌اند که ۶۳ نفر از آن‌ها کودک بوده‌اند؛ این یعنی به طور متوسط شش نفر از جمله یک کودک در هر روز کشته شده‌اند.

این گزارش با استناد به عکس‌ها و فیلم‌هایی که توسط معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تأکید می‌کند که نیروهای امنیتی و لباس شخصی جمهوری اسلامی علاوه بر باتوم و چوب‌دستی «به وضوح» از سلاح‌های گرم هم برای سرکوب معترضان استفاده کرده‌اند.

بنا بر بررسی‌های پایگاه داده‌های باز ایران ، تاکنون دست‌کم استفاده از ۸ نوع سلاح در جریان سرکوب اعتراضات مردمی از ۲۶ شهریور تاکنون گزارش شده که ب«رخی از آن‌ها در گروه سلاح‌های جنگی دسته‌بندی می‌شوند» و گروهی دیگر، هرچند سلاح جنگی به شمار نمی‌آیند، اما می‌توانند باعث آسیب‌های جدی شوند و نحوه استفاده از آن‌ها توسط نیروهای امنیتی در عمل باعث کشته شدن تعدادی از معترضان شده است.
کلاشنیکف
بنا بر این گزارش، کلاشنیکف از رایج‌ترین سلاح‌های کشنده جنگی است که در اختیار تمام نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی است و اگر چه ریشه روسی دارد و از روسیه وارد می‌شود، اما گزارش‌هایی در مورد تولید داخلی آن هم وجود دارد.
دراگانفهمچنین تفنگ تک تیرانداز نیمه‌خودکار دوربین‌دار به نام دراگانف ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق که در دسته سلاح‌های جنگی کشنده طبقه‌بندی شده است و گزارش‌هایی از تولید و تجهیز آن در داخل ایران وجود دارد.
کلت کمریکلت کمری نیز از سلاح‌های رایج نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی است و انواع آن در ایران تولید می‌شود.
تفنگ ساچمه‌زن یا شات‌گانشات‌گان یا تفنگ ساچمه‌زن پراستفاده‌ترین سلاح نیروهای جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات ۱۴۰۱ است.

این تفنگ سه نوع گوناگون دارد

    شاتگان با گلوله پرنده‌زن – که ساچمه‌های ریز پرتاب می‌کند و برد آن کمتر از ۵۰ متر است. در حالت عادی برای انسان مرگبار نیست، ولی بسته به نوع و تعداد گلوله، نحوه استفاده از تفنگ و فاصله‌ای که از آن شلیک می‌شود، می‌تواند موجب مرگ شود. گزارش‌هایی مستند از تأمین ساچمه‌های این تفنگ توسط شرکت‌های غربی منتشر شده است.
    شاتگان با گلوله درشت – این تفنگ برد کمتری دارد (۳۵ متر) ولی ساچمه‌های پرتاب می‌کند که اثر بیشتری دارند و می توانند موجب مرگ شوند.
    شاتگان با گلوله تک – قوی‌ترین نوع شاتگان با برد ۱۰۰ متری که تک ساچمه نسبتا بزرگی - که مرگبار است - پرتاب می‌کند.
  تفنگ پینت بال
این تفنگ گرچه کشنده نیست، ولی می‌تواند باعث آسیب شدید به صورت و چشم‌ها شود. پلیس ضد شورش در استفاده از این تفنگ سابقه دارد.
پرتاب‌گرهای دستی و کمرینارنجک‌اندازهای دستی و کمری برای پرتاب گاز اشک‌آور و سایر مواد دودزا استفاده می‌شوند و برای پراکنده کردن تجمعات از آن‌ها استفاده می‌شود. در اعتراضات ۱۴۰۱ گزارش‌هایی از استفاده از آن‌ها از فاصله بسیار نزدیک وجود دارد.
+124
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.