معاملات نقدی بالاتر از ۱۰ هزار یورو در اروپا «ناممکن می‌شود»

دویچه وله:کشورهای اتحادیه اروپا بر سر تعیین سقف ۱۰ هزار یورو برای معاملات با پول نقد به توافق رسیدند. آلمان مخالف این توافق است و دلیلش نیز محافظت از داده‌های شخصی افراد است. پارلمان اروپا باید نظرش را درباره این توافق اعلام کند.

روز چهارشنبه ۸ دسامبر کشورهای اتحادیه اروپا توافق کردند به منظور مبارزه با "پولشویی و تامین مالی تروریسم" برای معامله با پول نقد سقف ۱۰ هزار یورویی تعیین کنند. این بدان معناست که در صورت تصویب، دیگر در هیچ کشور اروپایی نمی‌توان برای معاملات بیش از ۱۰ هزار یورو از پول نقد استفاده کرد.

وزیر دارایی جمهوری چک که سرپرستی این مذاکرات را در شورای اروپا بر عهده دارد گفت: «معالات نقدی بالاتر از ۱۰ هزار یورو در اروپا غیرممکن می‌شود.»

علاوه بر این، محدودیت‌هایی برای رمزارزها مانند بیت‌کوین نیز در نظر گرفته شده است.

قبل از مذاکره کشورها و نمایندگان مجلس‌ها در باره این موضوع، نخست پارلمان اروپا باید در این زمینه موضع‌گیری کند.

آلمان مخالف تعیین سقف برای معاملات است و تا کنون تنها کشور اروپایی بوده که انجام معامله با پول نقد در آن هیچ محدودیتی ندارد. کریستیان لیندنر وزیر دارایی آلمان از حزب دمکرات‌ آزاد اوایل هفته گفته بود، معامله با پول نقد محافظت از داده‌های شخصی است. علیرغم مخالفت آلمان اما احتمالا این بسته پیشنهادی تصویب می‌شود.
محدودیت‌های تازه برای معامله با بیت‌کوین
در بسته توافق جدید، مقررات تازه‌ای نیز برای ارائه دهندگان رمزارز در نظر گرفته شده و آنها باید اطلاعات مشتریان‌شان را برسی کنند. کشورهای اتحادیه اروپا همچنین خواسته‌اند تا این بررسی برای معاملات از هزار یورو به بالا صورت پذیرد.

همچنین برای تراکنش‌های فرامرزی باید الزامات ویژه‌ای وجود داشته باشد. وزیر دارایی چک گفته است: «از این پس بسیار سخت خواهد شد که خرید و فروش بیت‌کوین و رمزارز به صورت ناشناس انجام پذیرد.»

همچنین کسانی که فلزات قیمتی، سنگ، جواهر، ساعت‌های قیمتی و تولیدات هنری معامله می‌کنند نیز باید منتظر مقررات سختگیرانه‌تری باشند.

بخشی از پیشنهادات کمیسیون اتحادیه اروپا برای مبارزه با پولشویی در سال ۲۰۲۱، ایجاد یک آژانس جدید مبارزه با پولشویی بود. در این باره نیز دولت‌های اروپایی به توافق رسیدند. تنها مشخص نشد که این آژانس کجا باید تاسیس شود. دولت آلمان اعلام آمادگی کرده که این نهاد جدید در فرانکفورت تشکیل شود.
+13
رأی دهید
-14

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.