آمریکا یک تاجر برجسته ترک و ۲۶ شرکت را به دلیل فروش نفت برای سپاه تحریم کرد

 عکس آرشیوی از وزارت خزانه‌داری آمریکا
رادیو فردا:وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار گزارشی از تحریم یک تاجر برجسته ترک به همراه فرزندش و ۲۶ شرکت و یک نفتکش مرتبط با او به خاطر نقض تحریم‌های نفتی ایران خبر داد.
بر اساس گزارشی که خزانه‌داری آمریکا پنج‌شنبه ۱۷ آذرماه منتشر کرد بهاءالدین آیان، تاجر برجسته ترکیه و صاحب هلدینگ «اِی‌اس‌بی»، با همکاری اشخاص حقیقی و شرکت‌های مرتبط با او، در انعقاد قراردادهای تجاری برای فروش نفت ایران دست داشته است.

بر اساس این بیانیه، آقای آیان قراردادهای مزبور را به ارزش صدها میلیون دلار با خریداران چینی، امارات متحده عربی و اروپایی منعقد کرده و درآمد حاصل از آن‌ها را به نیروی قدس، بازوی عملیات خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بازگردانده است.

آمریکا این تاجر برجسته ترک را به عنوان «تسهیل‌کننده فروش نفت و انجام عملیات پولشویی به نمایندگی از سپاه پاسداران ایران» متهم دانسته است.

در میان افراد تحریم شده نام فرزند این تاجر ترک و سه شهروند دیگر ترکیه به همراه یک هلدینگ در جبل‌الطارق نیز دیده می‌شود.

همچنین نفت‌کش «کووین لوکا ال‌پی‌جی» که با پرچم پاناما حرکت می‌کند و مرتبط با یکی از زیرمجموعه‌های هلدینگ «ای‌اس‌بی» در هند بوده، به لیست سیاه وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز اضافه شده است.

داده‌های شرکت اطلاعات دریایی «مرین ترافیک» نشان می‌دهد این نفتکش تا سه روز پیش در آب‌های ساحلی چین لنگر انداخته بود و هم‌اکنون به سمت بندر «خورفَکان» امارات متحده عربی در حرکت است.
+32
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.