واکنش های جهانی به اعدام محسن شکاری؛ یک میلیون هشتگ محسن شکاری ظرف چند ساعت

 
محسن شکاری در خیابان ستارخان به چنگ ماموران امنیتی افتاده بود. روز پنجشنبه با تاریک شدن هوا، مردم در این خیابان به نشانه اعتراض به اعدام او تجمع کردند.

محسن شکاری، در یک کافه در تهران کار می‌کرد و به گفته یکی از هم‌بندی‌هایش امیدوار و منتظر آزادی بود. اعدام او و موجی از خشم و انزجار را برانگیخت.
لحظه با خبر شدن خانواده محسن شکاری از اعدام او. جرم : بستن خیابان به نشانه اعتراض!اعدام این جوان ۲۳ ساله نگرانی بسیاری را درباره وضع سایر بازاشت شدگان دامن زده است. بسیاری از کنشگران حقوق بشری نام زندانیان در معرض اعدام را در شبکه‌های اجتماعی همرسان کرده‌اند تا نسبت به سرنوشت مشابهی علیه آنها هشدار دهند.
واکنش جوزپ بورل به اعدام محسن شکاری: وحشت‌زده شدم
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنج‌شنبه با انتشار توئیتی نوشت از اعدام محسن شکاری، اولین مورد اعدام در رابطه با اعتراضات ایران، «وحشت‌زده شده» و این مسئله در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در اجلاس شورای امور خارجه به بحث گذاشته خواهد شد: «با تاکید نحوه مدیریت اعتراضات از سوی مقامات جمهوری اسلامی و لزوم احترام به حقوق اساسی مردم.»
 
جوزپ بورل تاکید کرد: «اتحادیه اروپا مخالف حکم اعدام در هر شرایطی است.»
جیک سالیوان: اعدام وحشیانه محسن شکاری برای ارعاب مردم شجاع ایران است
مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه اعدام محسن شکاری را «ناعادلانه و وحشیانه» خواند و گفت که این یک تلاش منفی برای ارعاب مردم شجاع ایران است.
 
جیک سالیوان در توئیتی ضمن ابراز همدردی با خانواده این معترض اعدام شده گفت: «ما رژیم ایران را برای خشونت وحشیانه‌ای که علیه مردم خود روا می‌دارد، پاسخگو می‌کنیم».
 
یک میلیون هشتگ محسن شکاری ظرف چند ساعت
نام محسن شکاری در توییتر ترند شده‌ است.
 
پس از انتشار خبر اعدام آقای شکاری، هشتگ محسن شکاری، در عرض چند ساعت از یک میلیون توییت گذشت.
 
قوه قضائیه ایران اعلام کرد که با رد فرجام خواهی و تایید دیوان عالی کشور،‌ حکم اعدام محسن شکاری، ۲۳ ساله، که ۲۹ آبان ماه و در رابطه با اتهام محاربه صادر شده بود،‌ صبح امروز اجرا شد.
 
خبر اعدام این جوان ۲۳ ساله بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را خشمگین کرد.
 
میرحسین موسوی: تیربار و چوبه‌ دار مردم را متوقف نمی‌کند
میرحسین موسوی در پیامی در واکنش به اعدام محسن شکاری گفت نه تیربارها و مسلسل‌ها و نه چوبه‌های دار، جنبش مردم را متوقف نخواهد کرد. گروهی از شهروندان در تجمعات شبانه در خیابان ستارخان، به اعدام محسن شکاری اعتراض کردند.
 
میرحسین موسوی، از رهبران جنبش سبز در پیامی از حصر از حاکمان خواست " به اعدام‌های پشت پرده و سیاست‌زده" خاتمه دهند و مطمئن باشند که  "با این روش‌های ظالمانه و خون‌آلود"، طول عمر حکومت آنها تضمین نخواهد شد. موسوی این پیام را در پی اعدام محسن شکاری از معترضان خیزش مردمی اخیر در ایران منتشر کرد.
او گفت: «نه تیربارها و مسلسل‌ها و نه چوبه‌های دار، جنبش مردم برای آزادی و حاکمیت بر سرنوشت خویش را متوقف نخواهد کرد» و «این‌گونه حکمرانی به کشتار و ویرانی و از دست دادن همه سرمایه ملی می‌انجامد و لاجرم مردم نیز در مقابل آن یکپارچه مقاومت خواهند کرد.»
وزارت خارجه آمریکا: در مرگ محسن شکاری سوگواریم
وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه به خبر اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله، توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و آن را نشانه «تشدید سبعانه» تلاش حکومت ایران برای سرکوب مخالفت‌ها و اعتراضات دانست.
 
در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که ما در مرگ محسن شکاری «سوگواریم» و به عزیزان او تسلیت می‌گوییم.
 
این بیانیه می‌افزاید: رژیم جمهوری اسلامی «هزاران نفر از مردم را به‌دلیل شرکت در اعتراضات بازداشت کرده است. برای بسیاری از آن‌ها احکام سنگینی از جمله مجازات اعدام، در محاکمه‌های ساختگی که فاقد روند دادرسی بوده، صادر شده ‌است».
 
وزارت خارجه آمریکا این «احکام ظالمانه» و فقدان دادرسی شفاف برای متهمان را قویا محکوم کرده است.
در بیانیه یاد شده هدف از احکام صادره از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، «ارعاب» مردم و سرکوب مخالفت‌ها عنوان شده است و «این‌که به سادگی نشان می‌دهد رهبران ایران از مردم خود و حقیقت هراس دارند».
 
وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید همزمان که رهبری ایران به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو ادامه می‌دهد آن‌ها باید بدانند که جهان نظاره‌گرشان است.
 
این بیانیه در پایان تاکید کرده که ایالات متحده به همکاری با متحدان و شرکای خود برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران هم به صورت علنی و هم در پشت صحنه ادامه می‌دهد.
 
نروژ اعدام محسن شکاری را محکوم کرد: «به سرکوب معترضان پایان بدهید»
وزیر خارجه نروژ نیز به جمع مقام‌هایی پیوست که اعدام محسن شکاری را محکوم کردند.
 
آنیکن هیتفلدچ، با انتشار توییتی نوشت: «نروژ اقدام حکومت ایران برای اعدام یکی از کسانی که در جریان تظاهرات دستگیرشده بود، محکوم می‌کند.»
 
خانم هیتفلدچ همچنین از ایران درخواست کرد که دیگر از مجازات اعدام استفاده نکند و به سرکوب معترضانی که «به دنبال حقوق بنیادین خود هستند»، پایان دهد.
 
او نوشته است: «نروژ با هرگونه مجازات اعدام مخالف است.»
 
اعدام نخستین زندانی سیاسی بعد از آغاز اعتراض‌های ایران، با موجی از محکومیت‌های بین‌المللی همراه شده است.
عفو بین‌الملل پرده‌ای بزرگ در برابر سفارت ایران برافراشت که بر رویش نوشته شده:‌ شرم
سازمان عفو بین‌الملل در بلژیک در اعتراض به اعدام محسن شکاری، در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلژیک، پرده‌ای بزرگ برافراشت که بر رویش نوشته شده: «شرم».
 
اعدام محسن شکاری با محکومیت بین‌المللی گسترده‌ای روبه‌رو شده است.
ویدیویی از ترانه خوانی زنده یاد محسن شکاریتجمع کادر درمانی در حمایت از حمید قره‌حسنلو
گروهی از کادر درمانی در اعتراض به حکم اعدام برای دکتر حمید قره‌‌حسنلو در مقابل زندان اوین تجمع کردند. در خبری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده آمده است که ماموران امنیتی به آنها حمله کرده‌اند.
پس از انتشار خبر صدور حکم اعدام علیه این پزشک، فراخوانی برای حمایت از او و همسرش برای "تجمع سکوت" با روپوش سفید در برابر زندان اوین شده بود. در پاره‌ای فراخوان‌ها نیز از افراد غیرساکن در تهران خواسته شده بود در اعتراض به این حکم جلوی استانداری‌ها جمع شوند.
سپاه پاسداران: معترضان را با پهپاد شناسایی کردیم
به گزارش خبرگزاری تسنیم، سپاه پاسداران تظاهرکنندگان در پیرانشهر را با استفاده از پهپاد شناسایی کرده است. تسنیم نوشته که گروهی از آنها در شهرستان  کامیاران "در تور اطلاعاتی و رصد پهپادی ‌سربازان گمنام سازمان اطلاعات سپاه استان کرمانشاه گرفتار شدند و برخی از محرکان تجمع‌های غیرقانونی ‌و همچنین برخی از اغتشاشگران اصلی ‌با رصد پهپهادی شناسایی و دستگیر شدند."

همچنین خبرها حاکی از ادامه بازداشت‌ها است. محمد_امامی، راشد امامی، فاتح‌حسین پناهی و علیرضا میرعلی که هرچهار نفر دانشجو هستند در شهرهای دهگلان، پاوه و تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
نامه اعتراضی فعالان هنری و فرهنگی
نزدیک به ۴۰۰ نفر از فعالان فرهنگی و هنری در نامه‌ای سرگشاده‌ به هیئت مدیره خانه سینما و کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران نسبت به بازداشت هنرمندان اعتراض کردند. آنها با اشاره به دستگیری مژگان اینانلو، مستندساز و انتقال او به زندان قرچک پرسیده‌اند که "چرا اقدامات صورت گرفته منجر به آزادی او و دیگر دربندان اهالی فرهنگ و هنر نشده است؟"

از جمله امضاکنندگان این نامه امیر اثباتی، تورج اصلانی، مجید برزگر، لیلی رشیدی، محسن شاه‌ابراهیمی، هایده صفی‌یاری، کیوان علیمحمدی، بهمن کیارستمی و علی مصفا هستند که گفته‌اند آماده‌ تحصن در مقابل سازمان سینمایی وزارت ارشاد هستند.
+110
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  روحش شاد. هر چند بسیار تلخ و غم انگیزه ولی با شهادتش سرعت انقلاب رو شدیدا تسریع کرد.
  4
  104
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران
  اگر یه حکومت نرمال داشتیم محسن شکاری رو دعوت میکرد تلویزیون برامون آواز بخونه .مرگ بر خامنه ای مفعول و طرفدار های فاسد تر از خودش.
  41
  53
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران
  جدا از خامنه ای مفعول و دار و دسته فاسدش خون این جوان بیگناه بر دستان تک تک ما که در خانه های گرم نشستیم و عافیت طلبی را بر آزادی ترجیح دادیم نیز هست . ولی فکر نکنید با خانه نشینی از گزند نیش این افعی پلید در امان خواهید ماند . دور نیست که به سراغ شما و عزیزانتان هم بیاید . اگر یک بار همه با هم برای چند ساعت بیرون بیاییم بساط این ظلم برچیده خواهد شد. فقط چند ساعت وقت نیاز دارد.
  46
  60
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اینکارها فقط چاقوی قدافی رو تیزتر میکنه. کل کسانی که بخوان بدون مزد برای این رژیم به دفاع بلند بشن واقعا از ٢-٣ هزار نفر تجاوز نمیکنه. بقیه دو روز مواجب نرسه به همون گلوی بریده حسین می اغتشاشن. یک جوون غریب رو توی زندان قربانی کردن که ملت رو بترسونن. و هنوز فکر میکنن خدای لجن دهه شصت هنوز کار میکنه، غافل از اینکه فقط دارن سر باتوم های بیشتری رو برای ماتحت الانهار خودشون گریس مالی میکنن.
  5
  53
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  ویدیوی دوم دقیقا بین خیابون شقایق و ستایش بعداز دفتر پلیس 10+ است.اون راسته بیشتر مغازه ها فست فودی وغذاخوری هستن.بستنی فروشی بابارحیم.آبمیوه بستنی مسترشاپو.اولویه فروشی شوخ.آشکده چاشنی پایتخت.آش و حلیم فروشی دارچین.کالیز برگر.بار سفید.فست فود گل سرخ.فست فود بنو.برگرلند و همین فست فود جارمن که دیده میشه.
  36
  3
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  2023Azadi - لینز، اتریش

  خامنى داره قبره خودشو و اطرافیان رو مى کنه ...این اعدامى ها و کشتارها ستون هایه این انقلابند!. صبر خانواده و روحش شاد.
  5
  42
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  ابلیس مرگ ، ضحاک پلید ، خون می طلبه
  5
  43
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  دیدن ضجه های مادرش واقعا جگرخراش بود. حکومت با شکنجه و اعدام بیشتر فقط میخ به طابوت خودش میزنه. توبه گرگ مرگه. تا مردم سر این افعی ها رو به سنگ نکوبند, اینها ادامه خواهند داد. ولی پیروزی از آن ملته. عاقبت این شب سیاه صبح آزادیه. شک نکنید.
  3
  40
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  واسه پیدا کردنت تن به دل صحرا میدم آخه تو رنگ چشات هیبت دنیا رو دیدم. توی هفتا آسمون تو تک ستاره ی منی به خدا ناز دو چشماتو به دنیا نمیدم.
  5
  28
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  من در عجبم از بیشرفی آدم‌هایی که این ضجه ها رو شنیدن و دارن منفی میدن. یعنی نون مزدوری تا این حد بی غیرتتون کرده؟؟؟ من از دیروز که این صحنه رو دیدم خواب ندارم‌. حتی سر کار هم نتونستم برم. فقط اشک ریختم و خشمم چند برابر شد.
  1
  20
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  میبینم بیوطنهای سایت برای نوشتن دو تا بیت از آهنگی که محسن روانشاد میخوند منفی دادند. باعث خوشحالیه چون همین نشون میده چقدر وضعتون خرابه. شما از زمزمه آهنگ محسن هم شلوارتونو قهوه ای میکنید. توصیه می‌کنم زیاد دست و پا نزنید چون سریعتر تو باتلاق فرو میرید.
  1
  14
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.