یک نوجوان بازداشتی در ایران «تحت شکنجه بوده و به او برق وصل کردند»

بی بی سی: منبعی نزدیک به یکی از سه نوجوانی که در ایران به افساد فی الارض متهم شده‌اند به بی‌بی‌سی فارسی گفته که دست‌کم یکی از دانش‌آموزان را «شکنجه کرده‌اند و به او برق وصل کرده‌اند».

این منبع همچنین گفته «انگشتان امیر محمد جعفری در ملاقات آخرش باندپیچی و ناخن‌هایش خرد شده بود».

امیر محمد جعفری، آرین فرزام نیا و امین مهدی شکراللهی سه همکلاسی‌ای هستند که به دنبال مراسم چهلم حدیث نجفی، از اولین کشته‌شدگان اعتراضات، در کرج بازداشت شدند.

مراسم چهلم حدیث نجفی که در روز ۱۲ آبان برگزار شد، با حضور جمعیت انبوه و برخورد سنگین ماموران امنیتی به خشونت کشیده شد.

از هفته گذشته محاکمه ۱۵ نفر در ارتباط با کشته شدن یک بسیجی به نام روح‎‌الله عجمیان، آغاز شده است.

بنا به ارزیابی نهادهای حقوق بشری تاکنون حداقل ۴۵۸ نفر از معترضان و شهروندان در اعتراضات کشته شده‌اند که تنها واکنش مقام‌های حکومت به این کشتار شهروندان برکناری چند رئیس پلیس در استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان بوده است.

۱۵ متهم پرونده شامل سه نوجوان می‌شود که در دادگاهی در استان البرز به «افساد فی  الارض» متهم شده‌اند. این سه دانش‌آموز هر کدام به تحمل ۲۵ سال زندان محکوم شدند.

منبعی نزدیک به یکی از سه نوجوان بازداشتی گفته ۱۰ روز بعد از اعتراضات چهلم حدیث نجفی ماموران بدون اطلاع خانواده آنها را در مدرسه دستگیر کردند و به مکان نامعلومی بردند.

خانواده‌ها یک هفته از وضعیت فرزندانشان بی‌خبر بوده‌اند و مسئولان فقط می‌گفته‌اند که «پرونده‌شان سنگین است».

هر سه دانش‌آموز الان در زندان کچوئی کرج هستند.

این منبع گفته امیر محمد جعفری در کیفش سنگ داشته اما تنها یکی را پرتاب کرده و هیچ سندی وجود ندارد که سنگ به آقای عجمیان خورده باشد.

این منبع به بی‌بی‌سی فارسی گفته که «پدربزرگ امیرمحمد جعفری سه شنبه در اثر فشار روانی ناشی از خبر شکنجه و حکم نوه‌اش سکته کرد و درگذشت.»

رسیدگی به پرونده‌های زندانیان سیاسی در ایران اغلب شفافیت چندانی ندارد و متهمان در بسیاری موارد اجازه دسترسی به وکیل انتخابی خود را ندارند.

برخورد خشونت‌بار ماموران امنیتی با نوجوانان و بازداشت دانش‌آموزان در مدارس و فرستادن آنها به آسایشگاه روانی از جمله اقداماتی است که نگرانی فعالان حقوق بشر را برانگیخته است. ۶۳ نفر از قربانیان اعتراضات کودک و نوجوان بوده‌اند.
+73
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  الله و محمد و علی (چه چلاغ، چه اون یکی) و حسین و فاطمه و بسیجی و جیره خور و باقی حرامزادگان جاعشی، همه شان فدای یک تار موی فرزندان این خاک.
  1
  57
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران

  جدا از خامنه ای مفعول و دار و دسته فاسدش خون جوانان بیگناه ما بر دستان تک تک ما که در خانه های گرم نشستیم و عافیت طلبی را بر آزادی ترجیح دادیم نیز هست . ولی فکر نکنید با خانه نشینی از گزند نیش این افعی پلید در امان خواهید ماند . دور نیست که به سراغ شما و عزیزانتان هم بیاید . اگر یک بار همه با هم برای چند ساعت بیرون بیاییم بساط این ظلم برچیده خواهد شد. فقط چند ساعت وقت نیاز دارد.
  10
  48
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران

  نکته قابل تامل اینه به شاه فقید به شاه خدابیامرز میگفتن طاغوتیه کرواتیه و . غیره خدا را قبول نداره بیچاره تا دید ملت خر در سال ۵۷ از روی نفهمی محض اونو نمیخوان ول کرد رفت اینها میگن ما عاشق آخرتیم دنیا را نمیخواهیم فقط آخرت بعد کلی اختلاس دزدی فساد زن بارگی بچه بازی انواع و اقسام کثافت کاری را دارند ولی وقتی ملت بعد ۴۳ سال دروغ محض فریب محض میگن آقایان فاسد ما شما را نمیخواهیم به زور آدمکشی قتل جنایت تجاوز هر نوع شکنجه میخواهند سر حکومت کثیف و پر از لجن خودشان باشند یکی نیست بگه پفیوزهای بیشرف دهه اول محرم دهه دوم محرم دهه اول فاطمیه دهه دوم فاطمیه از ۳۶۵ روز سال ۳۶۰ روزش عزاداری برای آخرت نداشته تون هست پفیوزها پس چرا برای مال دنیا برای قدرت برای این ثروت کثیف که به خون جوانان و مردان و زنان و دختران و پسران و بچه های این مملکت آغشته هست دارید خودتان را جر میدید. اینها با این حرکاتشون روی شاه فقید و ساواک را سفید کردن صد رحمت هزار رحمت به اونها
  11
  36
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  یعنی وحشیگری تا این حد؟؟؟ حالا که خودتون دوست دارید ملت ایران هم برق ۳ فاز براتون کنار میذارند برای وصل کردن به اون میله مشهور معمر قذافی.
  1
  60
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.