معاوضه اثاثیه منزل با برنج و روغن؛ تصویری عجیب از رشد فقر!

سایت رویداد 24: انتشار آگهی‌هایی با مضمون معاوضه کالا با برنج و روغن در سایت‌های درج رایگان آگهی، در واقع اعلام آمادگی برای یک خرید و فروش عادی نیست.

«معاوضه بخاری با برنج و روغن»، «معاوضه کتری برقی با برنج» و… این عبارات عنوان آگهی‌هایی است که در اپلیکیشن «دیوار» درج شده و شکل جدیدی از فقر را صورت‌بندی می‌کند. هرچند تعداد این قسم از آگهی‌ها زیاد نیست، اما از واقعیتی پرده بر می‌دارد که همه از آن با خبریم؛ «فقر»!

به گزارش شهرآرا نیوز، انتشار آگهی‌هایی با مضمون معاوضه کالا با برنج و روغن در سایت‌های درج رایگان آگهی، در واقع اعلام آمادگی برای یک خرید و فروش عادی نیست. منتشر کنندگان این آگهی‌ها به زبانی دیگر می‌خواهند بگویند که با نوعی از فقر دست و پنجه نرم می‌کنند، که برای تامین مایحتاج روزانه هم دچار مشکل هستند.
جمعیت فقیر ایران چقدر است؟
خبرگزاری دولت در شهریور ۱۴۰۱ اعلام کرد که در فاصله سال‌ها ۹۲ تا ۹۸ جمعیت زیر خط فقر در کشور ۹ میلیون نفر رشد کرده است و در سال ۹۸ به ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است، البته قطعا این رقم طی ۳ سال اخیر رشد داشته، اما آمار به روزی از جمعیت زیر خط فقر در کشور نداریم.

اتاق بازرگانی نیز اعلام کرد طبق محاسبات گوناگون در ۱۰ سال اخیر درآمد سرانه حقیقی هر ایرانی بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته و حدود ۱۰ میلیون ایرانی به جمعیت فقیر کشور اضافه شده است.
مهم‌ترین نشانه‌های رشد فقر
علاوه بر این برآورد‌ها آمار‌های رسمی از کاهش قدرت خرید مردم نیز وجود دارد. مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از تورم آبان اعلام کرد که تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها بیش از ۶۸ درصد است.

اگر این آمار را در کنار گزارش بانک مرکزی از تراکنش‌های شاپرک بگذاریم به نتایج جالبی خواهیم رسید.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ارزش حقیقی (تورم دررفته) تراکنش‌های شاپرک در شهریور امسال ۲۵ درصد کمتر از شهریور سال گذشته بوده است.

حجم تراکنش‌های شاپرک که نشانه‌ای است از میزان معاملات خرد اقتصاد ایران، در یک سال اخیر تا ۲۵ درصد از تورم عقب مانده است؛ بنابراین قدرت خرید مردم به اندازه چشمگیری افت کرده، این کاهش در میزان کالای مصرفی عملا به معنی کاهش خرید و رفاه افراد است.
نمی‌دانیم چه کسانی واقعا فقیر هستند؟
بر اساس آخرین برآورد سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۳۹۸ در گزارش «یارانه‌های پیدا و پنهان»، دست کم ۶۰ درصد خانوار‌های دهک اول درآمدی و ۸۳ درصد خانوار‌های دهک دوم درآمدی زیرپوشش هیچ کدام از نهاد‌های حمایتی مثل بهزیستی و کمیته امداد نیستند.

در عوض نزدیک ۲۲ درصد مستمری کمیته امداد و بهزیستی از دهک‌های درآمدی بالا هستند و درواقع هیچ نیازی به این کمک‌ها ندارند، اما از این رانت استفاده می‌کنند.

با وجود این آمارها، اما دستگاه‌های مسئول همیشه برای کمک به قشر فقیر سراغ جامعه تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می‌روند که متاسفانه حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد فقرا بین آن‌ها نیستند!

در این میان نخستین مسئله‌ای که به ذهن متبادر می‌شود، این است که دولت و سایر دستگاه‌های مسئول باید برای حمایت از خانواده‌های کارگری فقیر طرح و برنامه‌ای را اجرا کنند.

اما اجرای این طرح، نیازمند داشتن اطلاعات درآمدی دقیق و اطلاعاتی درباره جمعیت فقیران است. این درحالی است که باتوجه به آمار‌ها به نظر می‌رسد نهاد‌های رسمی اطلاعات دقیقی در این باره ندارند.

افزایش هزینه‌های زندگی و رشد جمعیت فقیر کشور، نگرانی‌های زیادی را درباره وضعیت اقشار آسیب‌پذیر ایجاد کرده است؛ نگرانی‌هایی که اکنون با وجود تورم افسارگسیخته نسبت به گذشته بسیار جدی‌تر شده است.
+77
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  یکی دیگر از ننگهای جمهوری وقیه و استسماری اسـ... فقط دزدی برای ملای کثیف انگل جامعه. مرگ بر نظام کثیفتان لعنت بر خاندان کثیف و رذل خایه نه ای پاینده باد ایران و ایرانی
  3
  45
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  میخوام یه آگهی بزنم تعویض سروان با نیم کیلو خاک کاهو، سر هم میدیم.
  6
  37
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  یک پیر علیل تو بیت رهبری گوشه ای تنها نشسته فقط نون وپنیر مونده میخوره با خون ۸۰ میلیون گرسنه ، در عوض سرمایه های ایران توسط ۵ میلیون غارت شده ویا به کشورهای دیگر اهدا میشود . هویدا میگفت آنقدر نقدینه داریم که نمیدونیم چکار بکنیم.
  5
  34
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران
  جدا از خامنه ای مفعول و دار و دسته فاسدش خون جوانان بیگناه ما بر دستان تک تک ما که در خانه های گرم نشستیم و عافیت طلبی را بر آزادی ترجیح دادیم نیز هست . ولی فکر نکنید با خانه نشینی از گزند نیش این افعی پلید در امان خواهید ماند . دور نیست که به سراغ شما و عزیزانتان هم بیاید . اگر یک بار همه با هم برای چند ساعت بیرون بیاییم بساط این ظلم برچیده خواهد شد. فقط چند ساعت وقت نیاز دارد.
  22
  39
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  تو خونه نشسته هایید؟ فقیر بعدی شمایید!
  4
  31
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه

  تو سایت دیوار همه جورآگهی هست.حتی آگهی فروش ملک ومغازه ای که ازخودشون نیست.پس هرچیزی رو باورنکنین.تواروپا هم مردم شنبه بازار یا یکشنبه بازارمیان چندتاچیز کهنه ازاثاث منزل حراج مثل کیسه جاروبرقی ولامپ وصندلی میذارن که حتی ارزش نگاه کردن بهش هم نداره چه برسه پول بدی.هزاربار همه مون دیدیم اینو.تو اروپا این خوبه تو ایران بد؟
  23
  2
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  بگیر بخواب بابا با این ماله کشیت
  5
  19
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  آقای عزیز شما کجای اروپا زندگی می کنید؟ اینکه توی سایت های فروش اعلان فروش مغازه و ملک شخص دیگری را بگذاراند بهش میگویند کلاهبرداری نه احتیاج یا نیازمند بودن. اینکه توی مارکت های یکشنبه و شنبه مردم وسایلی که نیاز ندارند برای فروش می گذارند بهش احتیاج یا نیازمندی نمی گویند یعنی فروشنده محتاج و نیازمند نیست که اگر کسی وسیله اش را نخرید از نان خوردن بیفتد. به نظر میرسد شما کاملا فرهنگ آنها را متوجه نشده اید . شما در یک سایت فروش مثل ای بی بگردید و یک اعلان پیدا کنید که طرف بخواهد بخاری خانه اش را با برنج یا با مرغ یا روغن معاوضه کند آن هم نه از روی کسب و کار بلکه از روی گرسنگی و شرمندگی جلوی خانواده اش. حتی بر فرض هم اگر در اروپا اینطور باشد رهبرانش که داعیه جانشینی امام زمان ندارند ولی وضع مردمشان از وضع مردم کشور به اصطلاح امام زمان بهتر هست یا نکند آن را هم قبول ندارید؟. آقای قاسم سیاست به جای خودش ولی رعایت انصاف را در بحث داشته باشید. خودتان مطمئنا پدر هستید بنابراین وجدان خود را نفروشید و گرد عادی بودن را بر روی این فقر و فلاکت نپاشید.
  2
  12
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  این مشقاسم معلوم نیست دایی جان نابلئونش چه جوری ازش پذیرایی میکنه! این فرافکنی رو به اسم what aboutism میشناسن و همه اشون دارن ... روس ها رو قرقره میکنن. هر مسئله یا سوالی که میشه به جای اینکه جواب سوال رو بدن میگن what about ....! بهش میگی تو ایران مردم جنسهاشون رو برای مایحتاج میفروشن، میگه پس فرانسه چی؟ حالا فرضا هم فرانسه بله و همین مشکل رو داشته باشه. این چه مجوزیه که ایرانی هم همینطور ذلیل بشه؟ اینها کلا منطق رو خوردن حیا رو هم بالا اوردن. ...
  3
  8
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  اینام نمیخوان بخاری خونه شون روبفروشن.نو رو که خریدن وبخاری کهنه روتو انباری مدتی نگرداشتن که بدن بره.قبلا سبک سنتی میفروختن.حالا تو سایت دیوار میزارن اینطوری زودتر از شرش راحت میشن.خوبه خودمون قبلا تو ایران همینکارو کردیم.فرقش اینه الان انلاین میفروشن.هرچیزی رو باورنکن.انگار هیچکدومتون جدیدا ایران نرفتین.منم مثل شمام ولی بادوفرق1-دقیق هستم2-بجز امسال هر سال به ایران رفتم وهمه چیزوبچشم دیدم.
  9
  1
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  تو همین فرانسه زیاد دیدم.هم تو هلند دیدم.هم تو بلژیک دیدم.اهل کجای ایرانی؟تهران؟یه سفر بروببین.بخدا اگه رفتی و بعدرفتن با من همنظرت نشدی من دیگه چیزی نمینویسم.
  10
  2
  ‌پنجشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  شما کوری یا خودت رو زدی به خ؟ نمیبینی نوشتن با روغن و برنج معاوضه میکنند؟ کسی ننوشته میفروشه.
  3
  4
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  نگاه دوم - لندن، انگلستان
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  حرف شما درست .خیلی ها وسایل خونه شون رو که کهنه شده یا لازم ندارن میفروشند یا معاوضه می کنند . ولی انصاف بدید آیا شما مثلا کتری برقی خونه رو میزارید توی سایت فروش برای معاوضه با روغن و مرغ؟؟ این درد هست آقای قاسم. نمیدونم چه اصراری دارید که برای دفاع از عقیده تون (حالا هر عقیده ای که باشه) واقعیات رو انکار کنید. برادر من توی اروپا هم فقر هست کسی منکرش نیست ولی درجه فقر اون با کشور من و شما فرق میکنه . شما فرانسه زندگی می کنید و من در انگلستان و هر دو ایران رو هم دیده ایم چرا چشم روی حقیقت می بندید. شاید همون کتری برقی متعلق به بازنشسته ای باشه که 5 میلیون تومان عایدی داره با زن و دو دانشجو .شما که ایران رفتید اینها رو باید بدونید.
  1
  1
  جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.