اعتراضات شانزده آذر؛ ضرب و شتم دانشجویان همزمان با حضور ابراهیم رئیسی در دانشگاه تهران

تجمع روز دانشجو در پردیس مرکزی دانشگاه تهران علی‌رغم حضور پر شمار نیروهای حراستبی بی سی:کانال شوراهای صنفی دانشجویان گزارش داده است در دانشگاه تهران دانشجویان چندین بار تلاش کردند تا با برپایی تجمع، اعتراض خود را به حضور ابراهیم رئیسی نشان دهند اما هر بار به سرعت «با یورش نیروهای حراست» روبه‌رو شدند». ابراهیم رئیسی امروز در دانشگاه تهران گفته بود نقد خوب است اما «نقد اگر نق بشود مشکل ایجاد می‌کند».

بنابر این گزارش کانال شوراهای صنفی دانشجویان، در پی این حملات، تعدادی از دانشجویان «خونریزی» کرده‌اند.

همچنین گزارش شده که یکی از دانشجویان به نام محمد شباعتی نیز «توسط نیروهای حراست ربوده و به ساختمان حفاظت فیزیکی دانشگاه» منتقل شده است.

دفتر ابراهیم رئیسی تا روز سه‌شنبه محل دقیق سخنرانی ابراهیم رئیسی در دانشگاه تهران را اعلام نکرده بود. بنابر گزارش‌ها فضای دانشگاه تهران در زمان حضور زود هنگام ابراهیم رئیسی به شدت امنیتی بوده است.

دانشجویان دانشگاه تهران امروز شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» و «زن، زندگی، آزادی» سر دادند و خواستار آزادی دانشجویان زندانی شدند.

گزارش‌ها از دیگر دانشگاه از جمله امیرکبیر و مشهد هم حاکی از سرکوب و ضرب و شتم شدید دانشجویان معترض است.

براساس گزارش‌ها دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در برابر دانشکده ریاضی این دانشگاه تجمع کرده بودند و شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر می‌دادند. این دانشجویان از جمله شعار می‌دادند «کردستان، کردستان، گورستان فاشیست‌ها».

روایت یک شاهد عینی از دانشگاه فردوسی مشهد نیز حاکی است که تجمع دانشجویان این دانشگاه با حملات نیروهای امنیتی و تهدید‌های آن‌ها روبه‌رو شده است.
رئیسی در دانشگاه تهران: نقد نق بشود مشکل ایجاد می‌کندابراهیم رئیسی رئیس دولت جمهوری اسلامی در روز دانشجو به دانشگاه تهران رفت و گفت «اعتراض با اغتشاش فرق دارد». او گفته «برخی به او توصیه کرده بودند به دانشگاه نرود».

ابراهیم رئیسی با اشاره به سفرش در کردستان گفت «در کردستان آقایی شکلات به من داد، چه کردند با این بیچاره. آیا این درست است؟ می‌گویند دیکتاتوری، شما این موضوع را ببینید، کی دیکتاتور است؟»

پس از سفر ابراهیم رئیسی به کردستان، مغازه‌دار سنندجی که تصاویر خوش و بش او با ابراهیم رئیسی در تبلیغات حکومتی استفاده شد و عکسش هم تیتر چند روزنامه دولتی شد، با انتشار ویدئویی از مردم برای رنجاندنشان عذرخواهی کرده. او گفت «اعتراض اشکال ندارد. موجب کمال در هر دستگاهی میشود. موجب اصلاح است اما اغتشاش و به هم ریختگی و تخریب با اعتراض فرق دارد».

رئیس دولت جمهوری اسلامی گفت «برخی توصیه کردند امروز دانشگاه نیایم و یا حداقل دانشگاه تهران نیایم ولی من گفتم که دنبال تعطیلی علم و دانشگاه نیستم بلکه به دنبال گشایش هستم.»

در هفته‌های گذشته، دانشگاه‌ها از مراکز اصلی اعتراضات ضد حکومتی بود که با واکنش تند حکومت مواجه شد.

ابراهیم رئیسی در حالی در روز دانشجو به دانشگاه رفته است که شمار زیادی از دانشجویان معترض بازداشت و تعلیق شده‌اند.

ابراهیم رئیسی در ادامه صحبت‌های خود گفته «صحبت از زندگی می‌کنند، اما دارند زندگی را از مردم ما می‌گیرند». او این اظهارات را در حالی بیان می‌کند که از ابتدای اعتراضات ضدحکومتی هفته‌های اخیر، «زن، زندگی، آزادی» از شعارهای اصلی معترضان بوده است.

بنابر گزارش‌ها دانشجویان دانشکده‌ روان‌شناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران، روز سه‌شنبه ۱۵ آبان در اعتراض به برنامه‌ای حول محور اعتراضات دانشجویی که به میزبانی بسیج دانشجویی برگزار شد، دست به تجمع زدند و شعار دادند «گفت‌وگوی فرمایشی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم»و«دانشگاها پادگان، دانشجوها تو زندان».

در حالی که اجازه اعتراضات در دانشگاه داده نمی‌شود، مسئولان «کرسی‌های آزادی اندیشی» با حضور مقامات حکومت برگزار می‌شود.
+45
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  بازهم تلاش برای فریب مردم. مردک بی سواد اسمش رو هرچی می خواهی بذار, نقد یا نق. مسئله اینه که شماها در این 43 سال نشان دادید که گوش شنوایی ندارید. حتی کسانی از خود شما به اسم اصلاح طلب هم سعی کردند شما را نقد کنند و طرد شدند. دانشجو امروز هوشیارتر از اونه که فریب تو و حکومت را بخوره.
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران

  این تجزیه طلب ها فکر کردند که همه کرد ها مثل خودشان هستند. دیدید که کورد های شریف و میهن دوست هم مثل ایل منگور و.. هم پیدا میشوند که به ایرانی بودن خود اعتماد دارند. این ها مثل علی دایی و یا . نیستند که اگر مغازه هاشون را برا یکسال هم ببندند اصلا برایشان مهم نیست ولی این زحمت کش کاسب نمیتونه حتی یک ساعت در مغازه را ببندد . که حاج اقا رییسی را نبیند.و کسانی که این ادم های زحمتکش وادار به اعتصاب میکنند یا در قفل مغازه اشان چسب قطرهای میریزند ، که این نوع ادم ها نتوانند خرج زندگی زن و بچه خود را تامین کنند ، پس مثل همیشه دیدید که اون نخ به اسزاییل و عر عر بستان سقوطی وصل است.
  23
  0
  ‌چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.