ند پرایس: آمریکا متعهد به حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل است

صدای آمریکا: سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، سه‌شنبه در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا تایید کرد که جلسه به رای گذاشتن پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای اخراج جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد در روز بیست و سوم آذرماه جاری انجام می‌شود.

ند پرایس در پاسخ به اینکه مرجع این اقدام در دولت آمریکا کیست و دلایل دولت جو بایدن برای این اقدام چیست، گفت: «شروع این به اوایل ماه گذشته برمی گردد، زمانی که معاون رئیس جمهوری کامالا هریس قصد آمریکا برای همکاری با شرکایمان در سراسر جهان برای حذف ایران به عنوان عضوی از کمیسیون مقام زنان زن را بیان کرد. »

ند پرایس می‌گوید که آمریکا متعهد به حذف ایران از کمیسیون است زیرا به بیان ساده این کار مناسب و درستی است که باید انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده افزود: « این اقدام ما نشان می‌دهد که آمریکا در کنار زنان در ایران و سراسر جهان، و همچنین گروه‌های مختلف جامعه مدنی است که رهبری این درخواست را بر عهده داشته‌اند و می‌خواهند ایران از این کمیسیون حذف شود،»

ند‌ پرایس گفت: «این قطعنامه، بیست و سوم آذرماه به رای گذاشته خواهد شد و ما با متحدان و شرکای خود، برای جلب حمایت اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل که متولی کمیسیون مقام زن هستند، همکاری خواهیم کرد.»

پرایس در پاسخ به پرسش دیگر بخش فارسی صدای آمریکا، در مورد کارآیی «کمیته حقیقت یاب» مصوب شورای حقوق بشر سازمان ملل، در توقف احکام اعدام و شکنجه زندانیان در ایران، گفت:«جهان شاهد این اعمال جمهوری اسلامی است و همه آنها در این کمیته مستند خواهند شد. ما صدور آن احکام سخت و بی‌رحمانه را محکوم کرده ایم. ما آنها را به شدیدترین لحن ممکن محکوم کرده ایم.»

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده افزود: «متاسفانه، این واقعاً تازه‌ترین تاکتیکی است که ما از حکومت ایران که با سرکوب مداوم و وحشیانه‌اش علیه معترضان مسالمت‌جو و کسانی که به دنبال استیفای حقوق اولیه خود هستند، دیده‌ایم.»

ند پرایس ادامه داد: «احکام صادر شده برای ایجاد رعب و وحشت مردم و برای سرکوب مخالفان است. به بیان ساده این احکام، تایید کننده ترس رهبری در ایران، از مردم خود و ترس حاکمیت ایران از حقیقت است. با ادامه این سرکوب خشونت آمیز معترضان مسالمت‌جو، رژیم ایران باید بداند که جهان ناظر این اعمال است و این اقدامات در ماموریتی که برای کمیته حقیقت‌یاب تعریف شده، ثبت خواهند شد.»

پرایس همچنین گفت: «آمریکا متعهد به حمایت از مردم ایران و تحمیل هزینه‌ها بر مسئولین سرکوب وحشیانه است. ما اکنون توانسته‌ایم این کار را از طریق چندین مرحله تحریم انجام دهیم. ما به همکاری با شرکای خود در سراسر جهان، برای یافتن راه‌هایی برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران ادامه می‌دهیم و این کار را هم به صورت علنی و هم به صورت خصوصی انجام می دهیم.»

مقامات قضایی جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته از صدور احکام اعدام برای معترضین دربند خبر داده‌اند.
+89
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.