پلمب مغازه‌‌ها و تهدید کسبه همزمان با اعتصاب گسترده در ایران

بی بی سی: همزمان با اعتصاب گسترده ضد حکومتی در ایران، گزارش‌ها از پلمب شماری از مغازه‌هایی حکایت دارد که در این روزها بسته مانده‌اند.

در ادامه فراخوان اعتصاب در کشور و اعتراض‌های ضد حکومتی، فعالان سیاسی و رسانه‌ها می‌گویند پلمب یا تهدید به پلمپ مغازه‌ها از جمله واکنش‌های حکومت به این اقدام اعتراضی است.

منابع شبکه حقوق بشر کردستان از تهدید کسبه و بازاریان توسط ماموران اداره اماکن برای توقف اعتصاب در شهرهای مختلف کردستان خبر می‌دهند. از جمله «در شهرهای ایلام، کرمانشاه، روانسر و سنندج، نیروهای اداره اماکن با دستور دادستانی این شهرها در حال پلمپ مغازه‌های هستند که در اعتصاب شرکت کرده‌اند.»
روز گذشته رسانه‌های نزدیک به حکومت از پلمپ برخی مغازه‎‌های علی دایی در ایران خبر داده بودند. هر چند رییس صنف طلا و جواهرات و رستوران‌داران تهران در مورد پلمب مجموعه‌های علی دایی اظهار بی‌اطلاعی کردند.

روزنامه اعتماد با انتشار گزارشی در این باره «جرم‌انگاری بستن مغازه‌» نوشته پلمب این مغازه‌ها «در حالی است که طبق قانون پلمب مجموعه صنفی باید اتحادیه در جریان قرار بگیرد.»
گزارش‌ها از تهدید کسبه در حالی منتشر می‌شود که پیش از این مقام‌های حکومت گفته بودند کسبه و بازاریان به خاطر ناامنی و تهدید مغازه‌ها را بسته نگه داشته‌اند.

پیشتر غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران به دادستان‌های کشور دستور داد که از دستگاه امنیتی کشور بخواهند «عناصرتهدید کننده مردم شهروندان کسبه و کامیون داران را شناسایی و دستگیر کند.»

اکنون در شبکه‌های اجتماعی شماری از هواداران حکومت خواستار برخورد با کسبه معترض شده‌اند و تصاویری منتشر کرده‌اند که بر روی کرکره مغازه‌های شعارهایی نوشته نوشته شده است، از جمله #تحت‌نظر و «مغازه‌دار منافق».
از تصاویر منتشر شده در شبکه‌ها اجتماعیاعتصاب در ۴۰ شهر
بی‌بی‌سی توانسته اعتصاب‌ها در نخستین روز (۱۴ آذر) در دستکم ۴۰ شهر ایران را تایید کند.

مغازه‌داران در شهرهای بسیاری، از جمله تهران، کرمانشاه، رشت، تبریز و سنندج مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند و تصاویری از اعتصاب‌ها در شاهین‌شهر اصفهان، بابل، آبدانان و شیراز، زرقان مریوان، کامیاران و کازرون نیز منتشر شده است.

پیشتر گروه هکری بلک ریوارد فایل صوتی کامل نشست محرمانه فرماندهان بسیج را با مدیران «رسانه‌های همسو» منتشر کرد که در آن مسئولان از گسترش اعتصاب‌ها ابراز نگرانی کرده بودند. این فایل مربوط به دیداری در اواخر آبان ماه است

به گفته یکی از حاضران در نشست یکی از فرماندهان عالی‌رتبه بسیج با مدیران رسانه‌های همسو، دست‌کم «هفتاد درصد» کسب و کارها در ۲۱ استان ایران با نخستین روز فراخوان اعتصاب اعلام شده در روزهای بیست‌و‌چهارم تا بیست‌و‌ششم آبان همراهی کرده‌اند.

بر اساس گزارش مطرح شده،‌ بیشترین میزان اعتصاب به ترتیب مربوط به بازار تهران بوده و سپس کردستان با ۹۰ درصد تعطیلی بیشترین حجم اعتصاب را داشته است. در شیراز هم بعضی از صنف ها ۱۰۰ درصد تعطیل بوده‌اند.
+14
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.