عفو بین‌الملل: جامعه جهانی نباید فریب ادعاهای مشکوک انحلال گشت ارشاد را بخورد

یورونیوز: سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای با مشکوک خواندن ادعای انحلال «گشت ارشاد» نوشت: «اظهارات مبهم و متناقض مقامات ایرانی در مورد انحلال «گشت ارشاد» در ایران نباید جامعه بین‌المللی را در مورد اعمال خشونت پیوسته علیه زنان و دختران به وسیله قانون حجاب اجباری و مصونیت عاملین این خشونت، فریب دهد.

 محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران روز شنبه در جریان یک کنفرانس خبری گفته بود: ««گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تأسیس شد از همانجا نیز تعطیل شد. البته قوه قضائیه نظارت‌های خود را بر کنش‌های رفتاری در سطح جامعه ادامه می‌دهد.»

این اظهارات آقای منتظری واکنش‌های بسیاری در پی داشت و نیویورک تایمز روز یکشنبه از لغو گشت ارشاد در پی تداوم اعتراضات در ایران خبر داد.

آندره‌آ زاسه، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز گذشته درباره لغو گشت ارشاد در ایران گفت: «ایرانی‌ها برای دفاع از حقوق بنیادین خود به خیابان می‌آیند. آنها می‌خواهند آزاد باشند و حتی اگر این تغییر {جمع شدن گشت ارشاد} اعمال شود، باز هم تغییری در این خواست و جنبش ایرانیان ایجاد نخواهد کرد.»

سازمان عفو بین‌الملل همچنین اضافه کرد: «جامعه جهانی و رسانه های بین‌المللی نباید به مقامات ایرانی اجازه دهند که بر اقدامات خود سرپوش بگذارند.»
+20
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.