ستاد امر به معروف و نهی از منکر: درباره گشت ارشاد باید از «شیوه‌های جدیدتر» و «تکنولوژی‌» استفاده شود

اعتراضات بی‌سابقه علیه حجاب و حکومت جمهوری اسلامیبی بی سی: در حالی که اخیرا دادستان کل ایران در اظهاراتی «غیرشفاف و مبهم» از «تعطیلی گشت ارشاد» خبر داده بود، علی خان‌محمدی سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در اظهاراتی نه‌چندان روشن گفته است که «ماموریت گشت‌های امنیت اخلاقی و اجتماعی» به پایان رسیده است اگرچه تاکید کرده است که درباره عفاف و حجاب باید از «شیوه‌های جدیدتر، به‌روزتر و دقیق‌تر» استفاده شود.

ساعاتی پیش از این نیز، یک نماینده مجلس ایران گفت طرح حجاب و عفاف از دو هفته دیگر آغاز می‌شود و تاکید کرده است که «هزینه بدحجابی و بی‌حجابی را بالا خواهیم برد.»

به گزارش رسانه‌های ایران، آقای خان‌محمدی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات دادستان کل کشور درباره گشت ارشاد پاسخ داد:

«گشت‌های امنیت اخلاقی و اجتماعی که برقرار بوده با دستور دادستانی و مرجع قضایی و توسط فراجا انجام می‌شده، الآن مأموریتش تمام شده است. اینکه بخواهد با چه شیوه‌ای باشد، قطعا در مورد بودن یا نبودن اینها در سطح اجتماع، مسئولان مختلف باید تصمیم بگیرند و جمع بندی کنند.»

او گفت در باره عفاف و حجاب باید از «شیوه‌های جدیدتر، به‌روزتر و دقیق‌تر» و «تکنولوژی‌هایی که در این زمینه هست» استفاده شود.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی،‌ پریروز در پاسخ به سوالی گفته بود: «گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تأسیس شد از همانجا نیز تعطیل شد.»
شعور نداری، وقت این سوال نیست
ساعتی پیش از این نیز سرهنگ علی صباحی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ، در پاسخ به خبرنگار شرق درخصوص اظهارات اخیر دادستان کل کشور گفت «الان وقت این صحبت‌ها نیست».

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ در ادامه گفته است که «اصلا نگویید با ما تماس گرفته‌اید، الان وقت این صحبت‌ها نیست، پلیس هر وقت صلاح بداند در‌این‌باره صحبت می‌کند.»

مدیریت روابط‌عمومی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در ادامه سوال خبرنگار شرق درباره اظهارات دادستانی گفت: «شما شعور نداری؟ می‌گویم از دادستانی سؤال کن».

در ادامه شرق گزارش داده است که سرهنگ علی صباحی از طریق یک رابط شروع به تهدیدکردن روزنامه «شرق»، خبرنگاران و مدیرمسئول آن کرد.

این مقام پلیس در حالی از پاسخ به این سوال اجتناب کرد که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با گشت ارشاد یا گشت «پلیس امنیت اجتماعی»، به عنوان مجری این قانون در جمهوری اسلامی تعیین شده است.

در هفته‌های اخیر و همزمان با اعتراضات سراسری در ایران مشاهدات شهروندان از سطح شهر حاکی از عدم فعالیت گشت‌های ارشاد است که این می‌تواند به این دلیل باشد که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تمام نیروی خود را صرف مقابله با اعتراضات سراسری بی‌سابقه در ایران کرده است.
نماینده مجلس: هزینه بدحجابی و بی‌حجابی را بالا خواهیم برد
در ادامه واکنش‌ها به اظهارات خبرساز دادستان کل ایران، حسین جلالی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم در جمع زنان طرفدار حجاب متحصن قم گفت: «طرح حجاب و عفاف تا دو هفته آینده اجرا می‌شود». او گفت این موضوع در مجلس هم مطرح شده است.

روز گذشته به نقل نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، گزارش شد که موضوع اعتراضات ایران در جلسه غیرعلنی مجلس و دولت مطرح شده است.

تیرماه امسال، ابراهیم رئیسی ، رئیس ‌جمهوری ایران، با اشاره به آنچه که «ترویج فساد سازمان یافته در جامعه اسلامی» توصیف کرده، به شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور داده مصوبه سال ۱۳۸۴ درباره عفاف و حجاب را اجرا کند. پیش از آن نیز ستاد امر به معروف و نهی از منکر طرحی ۱۲۰ صفحه‌ای به نام طرج جامع حجاب و عفاف را زمستان ۱۴۰۰ تهیه و اسفند همان سال، خلاصه آن را برای اجرا به سازمان‌های دولتی ابلاغ کرده بود.

اکنون حسین جلالی گفته «از طرح حجاب و عفاف عقب‌نشینی نخواهد شد. این عقب‌نشینی به معنای عقب‌نشینی جمهوری اسلامی است.»

او ادامه داد که «دشمن فکر می‌کند اگر حجاب و عفاف برداشته شود و پوشش اسلامی حذف شود یعنی جمهوری اسلامی حذف شده است.»

او گفت «اغتشاشات الان جمع شده و تبدیل شده به نافرمانی مدنی در حوزه حجاب». مقامات حکومت ایران از اعتراضات با عنوان اغتشاش نام می‌برند.

او گفت: «هزینه بدحجابی و بی‌حجابی را بالا خواهیم برد.»

کشته شدن مهسا امینی،‌ دختر جوانی اهل کردستان که هنگام سفر به تهران توسط گشت ارشاد بازداشت شده بود به اعتراضات سراسری در ایران منجر شد که در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه ارزیابی شده است.

در پی این اعتراضا بسیاری از دختران و زنان،‌ حتی دانش‌آموزان و دانشجویان روسری و مقنعه‌های خود را برداشتند و آتش زدن روسری‌ها یکی از اقدامات نمادین معترضان برای ابراز مخالفت خود با حجاب اجباری و قانون آن در ایران است.

در سال‌های اخیر انتشار ویدیوهای متعددی از ضرب و شتم زنان توسط ماموران گشت ارشاد خبرساز شده بود.

در حال حاضر زنانی در ایران فقط به دلیل برداشتن روسری و اعتراض به حجاب اجباری با محکومیت سنگین زندان رو به رو هستند.
+0
رأی دهید
-134

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران
  اتفاقا ما هم برای پذیرایی از رهبر مفعولتون دنبال «شیوه‌های جدیدتر» و «تکنولوژی‌» هستیم . بگرد تا بگردیم .
  10
  19
  ‌سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  کارو به جایی نرسونید که مردم همون شیوه های جدید و تکنولوژی‌ رو داخلتون بکنن.
  1
  16
  ‌سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  sara_moshiri - برلین، آلمان
  این حرف ها از مغزهای گندیده این آخوند دوزاری ها ترشح نمیکنه. اینها حرف های چین و روسیه هست. توی چین پروژه امتیاز اجتماعی همین الان داره انجام میشه. افراد بر اساس رفتارشون تحت نظارت دوربین های شهری امتیاز دریافت میکنن. ایران مستعمره روسیه و چین هست و در کل دنیا داره به سمت برده داری مدرن جدیدی حرکت میکنه که الگوی اون چینِ امروزی هست. بسیار ترسناکه اتفاقاتی که داره میفته. یه چیزی شبیه فیلم های هالیوودی. رمز ارز و کووید هم بخشی از همین پروژه بودن.
  1
  13
  ‌سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  این گاگول بیسواد چی میگه !؟ گشت ارشاد و شیوه جدید و تکنولوژی !!؟ گودرز و شقیقه !؟ یک مشت مُفنگی تن پرور و مغز خشک و وحشی رو آوردن و کردن گشت ارشاد ، ایندفعه بگفته این ابله با استفاده از تکنولوژی میخوان ارشاد کنند !! خودمونیم خیلی خری !
  2
  16
  ‌سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.