موج اعتصاب‌ها در بریتانیا؛ ندیم زهاوی از احتمال استفاده دولت از ارتش خبر داد

 تصمیم رانندگان آمبولانس‌ها در بریتانیا برای پیوستن به اعتصاب‌هایورونیوز:ندیم زهاوی، رئیس حزب محافظه‌کار بریتانیا روز یکشنبه ۴ دسامبر گفت که دولت در صورت نیاز برای مهار اثرات اعتصاب بخش‌های عمومی، از ارتش بریتانیا کمک خواهد گرفت.

وزیر مشاور در کابینه بریتانیا با بیان اینکه آن‌ها نگاهی به ارتش و نیروی واکنش ویژه دارند، گفت که نیروهای ارتش می‌توانند در صورت لزوم جای «رانندگان آمبولانس‌ها» را پر کنند.

بریتانیا در حال حاضر با موجی از اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگران و کارمندان روبروست که نسبت به دستمزد و شرایط کاری‌شان معترض هستند؛ پرستاران بخش‌های مختلف انگلستان، ولز و ایرلند شمالی نیز اعلام کرده‌اند که در اواخر ماه دسامبر به اعتصابات خواهند پیوست.

دولت بریتانیا بارها خواستار پایان دادن به اعتصاب‌ها شده و اعلام کرده که توان افزایش دستمزد کارمندان را ندارد و با پیشنهادهای ارائه شده، مخالف است.

آقای زهاوی در گفتگو با اسکای‌نیوز گفت: «پیام ما به اتحادیه‌ها این است که اکنون زمان اعتصاب نیست، زمان تلاش برای مذاکره است.»

موج اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها چالشی جدی برای ریشی سوناک، نخست‌وزیر جدید بریتانیا نیز محسوب می‌شود. روزنامه ساندی‌تایمز در گزارشی نوشت که نخست‌وزیر بریتانیا می‌تواند برنامه‌هایی را برای محدود کردن حق اعتصاب کارکنان بخش‌های دولتی از جمله کارکنان «سرویس سلامت ملی» بریتانیا، معلمان و آتش‌نشانان عملیاتی کند.

در همین زمینه حزب کارگر به عنوان حزب اپوزیسیون از دولت بریتانیا خواست تا با کارمندان وارد مذاکره شود.

هم اکنون معلمان در سراسر اسکاتلند در اعتصاب به سر می‌برند و صدها هزار معلم و کارمند آموزش و پرورش در انگلستان و ولز نیز خود را برای پیوستن به اعتصابات آماده می‌کنند.

رئیس حزب محافظه‌کار بریتانیا بار دیگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و جنگ اوکراین را عامل افزایش قیمت انرژی و تورم دو رقمی دانست. او همچنین از تنظیم برنامه‌هایی اضطراری، برای مهار اثرات اعتصاب‌ها در بخش‌های عمومی بریتانیا خبر داد.
+9
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.