تکرار فاجعه قتل‌های ناموسی؛ این بار قتل دختر ۱۷ ساله اهوازی به دست پدرش

قتل‌های ناموسی و کودک همسری در ایران، همواره ارتباط زیادی با یکدیگر دارندصدای آمریکا: دختر ۱۷ ساله اهوازی به دلیل آنچه که «مسائل ناموسی» خوانده شده، توسط پدرش به قتل رسید. خبرگزاری رکنا با انتشار این خبر نوشت: ۱۱ آذر مردی با در دست داشتن یک چاقوی خون آلود با مراجعه به کلانتری در اهواز از قتل دخترش خبر داد.

این شخص ادعا کرده است که فرزندش معصومه را به دلیل «مسائل ناموسی و حفظ آبرو» با ضربات چاقو به قتل رسانده و سپس با پیچیدن جسد در یک ملحفه او را در مقابل منزل «شیخ قبیله» ر‌ها کرده است.

سینا قلندری خبرنگاری که پیشتر خبر قتل مبینا سوری به دست همسرش را نیز اطلاع‌رسانی کرده بود، با انتشار مطلبی در توییتر انگیزه قتل معصومه توسط پدرش را اظهارت همسر معصومه در طایفه اعلام کرد.

به نوشته قلندری، معصومه که در سن کودکی و با فشار خانواده ازدواج کرده بود پس از سال‌ها تحمل خشونت در این رابطه تصمیم به طلاق می‌گیرد. همسر معصومه در بین طایفه اذعان می‌کند که همسرش به او خیانت کرده است و همین مسأله انگیزه قتل معصومه برای پدر را فراهم می‌کند و او به بهانه «ناموس» فرزند خود را با ضربات متعدد چاقو به قتل می‌رساند.

۱۶ روز نارنجی، روز‌هایی که به منع خشونت علیه زنان تعلق دارد، را در حالی می‌گذرانیم که همچنان با قتل‌هایی با عنوان «قتل ناموسی» روبرو هستیم. قتل‌هایی که به گفته کارشناسان براساس ضعف قانون، مسائل فرهنگی، ازدواج‌های زودهنگام و نبود آموزش‌های کافی تربیتی رخ می‌دهد.

آمار مشخصی از قربانیان «قتل‌های ناموسی» در دست نیست اما نام‌هایی چون رومینا اشرفی، ریحانه عامری، مبینا سوری، فاطمه بریهی نام‌های شناخته شده‌ای هستند که در سال‌های گذشته توسط پدر، برادر، همسر و یا یکی از نزدیکان خود به دلایل «ناموسی» به قتل رسیدند.

بنا بر قانون مجازات اسلامی در جمهوری اسلامی ایران مجازات «قتل نفس»، «قصاص» است اما برخی از قتل‌هایی با دلایل «ناموسی» در قوانین جمهوری اسلامی ایران از تخفیف مجازات برخوردارند. ماده ۳۰۱ قانون مجازات اسلامی پدر و اجداد پدری را از قصاص معاف می‌کند.

بر اساس این قانون، اگر پدر و اجداد پدری دست به قتل شخصی بزند، از قصاص معاف شده، و تنها حمایت قانون، ماده ۶۱۲ است که آن هم سلیقه‌ای اجرا می‌شود.

قانون‌گذار در ابتدای ماده ۶۱۲ می‌گوید «هر کس مرتکب قتل عمد شود و شاکی نداشته یا شاکی داشته ولی از قصاص گذشت کرده باشد و یا به هر علت قصاص نشود در صورتی که اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد دادگاه مرتکب را به حبس از سه تا ده سال محکوم می‌نماید.»

چند سال پیش و در پی قتل رومینا اشرفی، دولت وقت تلاش کرد تا اصلاحیه‌ای بر ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی پیشنهاد کند تا این مجازات را تشدید کند. با این وجود این اقدام راه به جایی نبرد و هیچ مقام مسئولی پیگیر آن نشد.

مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۹ طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۵ سال و پسران زیر ۱۸ سال را تصویب کرد. اما این مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان رد شد. اکنون ولیِ کودک می‌تواند به شرط رعایت «مصلحت» اجازه ازدواج را از دادگاه بگیرد.
+79
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  طرف نسبت به وطنش تعصب نداره نوکر آخونده فقط رودخترش تعصب داره بعدبگین چرا آخوندای بی وطن جایی نمیرن.
  2
  43
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  همه این کثافتکاریها و جنایات نتیجه تراوشات سمی از مغزهای خشک تحت تأثیر تعالیم متعفن و منحوس اسلامه !! دست بشکنه پدرنما ، باید تِر زد به اینچنین قبیله های عصرحجری که همه یکمشت مغز خشک و احمق به معنای کامل هستند ! خاک عالم بر سرتون که در این دوره و زمانه ننگ بشرین !!
  4
  43
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران

  این هایی که مثبت دادند همی داعشی تکفیری و عرعربستان سقوطی وهابی ها هستند که از این کار خیلی خیلی خوشحالند . ننگتان باد. طفلک این دختر را تازه جوانه زندگی را میخواست ببیند که بخاطر تبلیغات شبانه روزی این تکفیر ها داعشی ها و وهابی باید کشته میشد. این اولین بار نیست چون این داعشی ها تکفیری ها و وهابی خیلی پر رنگ در اهواز تبلیغ میکنند. ولی این اغتشاشات که یه کم ارام بگیرد یه حال درست حسابی به وهابی ها و این ( الهام باکو) خواهیم داد. و از امروز که گشت ارشاد را درخیابان ها دیگز نمیبینند حتما دست به اقدامات دیگری خواهند زد.پاینده است جمهوری مقتدر اسلامی ایران .
  30
  5
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  koros_nl - امستردام، هلند

  موجودی وحشی بنام مسلمان معتقد به عسلام نااااااااب محمدی!!! مسلمانها تمام دنیا رو به گند کشیدن، در فاصله بین ۲ گوش به اندازه مغز پلنگتون، پهن وجود داره!
  4
  37
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بابا این سگ پدر بی عقل رو اعدام کنین و والسلام! وجود چنین افرادی با این طرز تفکر فقط مانع پیشرفت کشور است!
  5
  34
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد

  قصد توهین به هموطنان عرب ایرانی در خوزستان ندارم ، اما شوربختانه تعصبات ناموسی در بخشی های از این مردم حد و مرزی ندارد ، تا حتی سر بریدن خواهر توسط برادران و غیره
  1
  45
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران

  یه مادر مسیحی فرزند معلولش رو ازبیمارستان دزدید موقع قتلش پلیس سر رسید ،مادر اعتراف کردروح شیطان در بچه بود باید فدای مسیح میشد، ،،نمی خوام توجیه کنم ولی اینا صفحه حوادثه همه جاصفحه حوادث روزنامه رو بگردید پیدامیکنید ، عمومیت نداره
  30
  2
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  این قسم قتل‌ها توسط شیعیان انجام نمی‌شود.
  33
  8
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  ۱۴ ۱۵ ۱۶ آذر ۱۴۰۱ خورشیدی
  4
  24
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  ضحاکیان ساچمه زن . زانو بزن
  5
  24
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  تو باز زر زدی ؟؟؟ این همه مدته که داری تو این سایت .... میفروشی هنوز نمیفهمی‌ به مطالبی که مردم می‌خواد بالا باشه مثبت میدن ابله؟؟؟ این قدر هم ... شیعه سنی نکن. مردم ایران مدتهاست که از اسلام عبور کردن. ای ... بازی‌هات جواب نمیده.
  1
  20
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک
  این جور جنایات کلا از مسلمونها برمیاد و بس. مردم ایران‌مدتهاست که الله شکنجه گر جنایتکار رو فرستادن به چاه توالت. خدای راستین چیزی نیست که تو‌کله کوچک امثال تو جا بشه. حالا اینقدر قمبل فنگ بکن تا…
  1
  18
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  chris.it.dude - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  koros_nl - امستردام، هلند
  اینها رو اگه جمجمشونو باز کنی فقط یه نخ توشه که نخو ببری گوشهاشون میوفته پایین.
  1
  18
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.