ادعای شورای امنیت ایران: با اعتراضات مدارا کردیم؛ شمار کشته‌شدگان ۲۰۰ نفر است

رادیو فردا: سرانجام در دوازدهمین هفته از دور تازه اعتراضات مردمی در ایران، شورای امنیت جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای تلاش کرد درباره تعداد کشته‌شدگان اطلاع‌رسانی کند و آمار حکومتی را «۲۰۰ نفر» اعلام کرد.

در این بیانیه، اعتراضات به «آشوبگری‌» تقلیل یافته و کشته‌شدگان نیز به این شکل تقسیم‌بندی شده‌اند: «شهدای امنیت، شهدای مردمی در اقدامات تروریستی، افراد بی‌گناه قربانی پروژه کشته‌سازی گروهک‌ها، مردم بی‌گناهی که در شرایط بهم‌ریختگی امنیتی جان باخته‌اند، اغتشاشگران و نیز عناصر ضدانقلاب مسلح عضو گروهک‌های تجزیه‌طلب.»

این همان عناوینی است که در بیش از دو ماه گذشته رسانه‌های حکومتی در ایران بارها برای توصیف معترضان استفاده کرده‌اند.

در همین حال نخستین آمار رسمی حکومت از قربانیان سرکوب در کشور در شرایطی اعلام شده که سازمان‌های حقوق بشری از جمله هرانا شمار کشته‌شدگان شناسایی‌شده را تاکنون دست‌کم ۴۶۹ اعلام کرده‌اند.

این در حالی است که از سرنوشت شمار دیگری از قربانیان اطلاعی در دست نیست، برخی هنوز شناسایی نشده‌اند یا جمهوری اسلامی آنها را به عنوان نیروهای کشته شده خود معرفی کرده است. همزمان استفاده نیروهای حکومتی از قوه قهریه ادامه دارد و هر روز بر تعداد قربانیان سرکوب اضافه می‌شود.

از سوی دیگر در یکی از بولتَن‌های هک‌شده خبرگزاری فارس،‌ تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری جاری در ایران «بسیار بیشتر» از شمار جان‌باختگان آبان ۹۸ اعلام شده است. تنها در یک گزارش تخمینی، خبرگزاری رویترز تعداد قربانیان سرکوب در ایران در آبان سال ۹۸ را دست‌کم ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

شورای امنیت نیز همچون دیگر مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی، اعتراضات را به «دشمن» و «جنگ ترکیبی» آن نسبت داده که «از طریق اجماع‌سازی میان گروه‌های ضدانقلاب و نیز تهییج برخی از سلبریتی‌ها قصد داشت با جنگ روانی گسترده و کشته‌سازی‌های دروغین، بهانه‌ای برای سلب آسایش مردم و گسترش اغتشاش در کف خیابان ایجاد» کند.

شورای امنیت جمهوری اسلامی همچنین مدعی شده که این اعتراضات سراسری زمینه «ورود و سوءاستفاده گروهک‌های تجزیه‌طلب و تروریسم داعشی برای انجام حملات ددمنشانه به هموطنان بی‌گناه و مظلوم نظیر آنچه در سومین حرم اهل بیت شاه‌چراغ و یا حمله تروریستی ایذه رخ داد، فراهم کرد».

این در حالی است که دست‌کم خانواده کیان پیرفلک، کودکی که در جریان تیراندازی ماموران امنیتی به خودروی حامل او و خانواده‌اش در ایذه، کشته شد، حمله تروریستی را رد می‌کنند و هم‌چنان بر نقش مستقیم ماموران امنیتی و نظامی در این اتفاق تاکید دارند.

این شورا در عین حال دست‌ داشتن عوامل گشت ارشاد در مرگ مهسا امینی را رد کرده و «شبکه آشوبگران حرفه‌ای و سازمان‌یافته با رهبری فضای رسانه‌ای انگلیسی-سعودی» را عامل آغاز و گسترش اعتراضات پس از مرگ خانم امینی معرفی کرده است.

این بیانیه در عین حال مدعی شده جمهوری اسلامی «با مدارای حداکثری امنیتی برخورد و اقدامات سیاسی جهت جذب حداکثری را در دستور کار» خود قرار داده است.

شورای امنیت جمهوری اسلامی افزوده است: «نیروهای حافظ امنیت با هدف روشن شدن همه ابعاد موضوع برای جامعه و دادن فرصت جهت جدا شدن صف اعتراض از اغتشاش، مدارا و سعه صدر به خرج داده و دستگاه قضائی نیز با رافت اسلامی بسرعت نسبت به آزادی معترضان اقدام کرده است».

این ادعاها در شرایطی مطرح می‌شود که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به دست‌کم ۲۱ نفر از معترضان، اتهام محاربه و افساد فی‌الارض وارد کرده که می‌تواند حکم اعدام را در پی داشته باشد، آماری که گفته می‌شود بسیار بیشتر از این است.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز در نماز جمعه روز ۱۱ آذر از قضات خواست از صدور احکام محاربه برای جرائمی که سنگین نیستند، خودداری کنند.

بازداشت گسترده فعالان سیاسی، مدنی، دانشجویان و حتی دانش‌آموزان، اعمال خشونت‌های آشکار در خیابان‌ها، یورش به منازل مسکونی، فحاشی نیروهای لباس‌شخصی در کوچه‌ها و خیابان‌ها، تعرض و دست‌درازی علنی در خیابان‌ها به زنان معترض، تخریب اموال معترضان و ده‌ها نمونه دیگر نیز ادعای مدارای جمهوری اسلامی با مخالفان را زیر سوال می‌برد.

هر کی از این موارد را می‌توان در عکس‌ها و ویدئوهای بی‌شماری مشاهده کرد که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در بیانیه شورای امنیت به این شواهد و مدارک هیچ اشاره‌ای نشده است.

این بیانیه در مقابل مدعی «جذب حداکثری» مردم شده است، در حالی که کوچک‌ترین انتقاد از سوی حتی افراد و گروه‌های نزدیک به حکومت از جمله اصلاح‌طلبان را در این مدت نپذیرفته و واکنش به هر نوع انتقادی را با بازداشت و خشونت پاسخ داده است.
+5
رأی دهید
-89

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران

  راست میگین این ها شهدا ی هستند که بدست تجزیه طلبان و تکفیری ها و داعش و.. کشته شدهاند. بقیه انها که به نقل از خودتان بیشتر از ابان 98 هستند به هلاکت یا بهتر بگم فدای ریک شدهاند....
  58
  4
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  بیشرفهای بیناموس خیلی راحت دروغ میگن ، بیش از پانصد کشته رو میکنه دویست کشته و اسم اونهمه وحشیگری و ضرب و شتم و زندان و تجاوز به زنان و دیگر جنایاتشون رو مدارا میذاره !! اونوقت معاون احمق و اوشگول آیت الله قتلعام ، میگه جامعه روایت رسمی ما رو در خصوص مرگ کیان پیرفلک و مهسا امینی رو نپذیرفت !!
  4
  42
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  پسر بختیاری - هنگ کنگ، هنگ کنگ

  توجه توجه علامتی که هم‌اکنون می‌شنوید اعلام خطر یا وضعیت قرمز است و معنی و مفهوم آن اینست که سرزمین ایران را ترک و به لبنان و فلسطین پناه ببرید.
  3
  37
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۸
  sara_moshiri - برلین، آلمان

  ای بدست مردم ایران بیفتین همچین باهاتون مدارا کنن حالشو ببرید
  3
  36
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  شتر در خواب بیند پمبه دانه .........حکومت نه توپ نه تانک و نفر بر
  2
  27
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  چون شورای امنیت همانند دیگر ارگانها اصلا دروغ بلد نیستند من قبول میکنم که آنها فقط ۲۰۰ نفر را کشتن و بقیه را دیگر ارگان ها . لطفا توضیح بیشتر بدهید که تعدادی را از بلندی پرت کردید و یا زیر باتون و موتور مردن را حساب کردید ؟ بچه ها و خانمها چطور ؟
  4
  32
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  این اسمی که روی خودت گذاشتی ضحاکیان خیلی بهت میآد تا حالا چند تا آدم خوردی؟ ضحاکعلی یارت تا دسته نگهدارت
  4
  16
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  [::ضحاکیان - ملایر ، ایران::]. آهای چوپون ، ما شنیدیم گریگوریا و اوشگولای روستایی بعضی وقتا خیلی با هوش و متواضع هستند ولی اینجا تو یکی .....و نخاله از آب دراومدی !! یعنی زدی رو دست تخم صیغه ایهای همین شورای امنیت و مزدورای حکومتی !! ببین در اکثر موضوعات این سایت اولین نفری که کامنت میذاره تویی ، یعنی هیچ کاری نداری و یکبند نشستی و نت گردی میکنی و مزخرفات و اراجیف مینویسی !! حالا بغیر از کیک و ساندیس ، واسه این.... مفعول لب گور چقدر بهت میده رژیم !؟ پول ..... صد مرتبه شرف داره به این پول پاچه خواری و یه تیکه استخونی که میندازن جلوت واسشون دُم تکون بدی !! برو اینقدر خودت رو بیشرف و وطنفروش نشون نده ، این رژیم رفتنیه و شما سیاهی لشکرها گوشت دَم گلوله هستین !
  4
  16
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  توی چلغوز از کجا پیدات شد؟ اخوندی؟ طلبه ای؟ جیره خور اطلاعات سپاهی؟. اسم سایتو دیدی؟ ایرانیان! . جمع کن کاسه کوزتو گمشو عراق یمن سوریه لبنان یا هر گوری که بهت یاد دادن اصل و نسب ....از اونجا اومدن!
  5
  15
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  تعدادی از سگهای هار خامنه‌ای کفتار پیر هم سقط شدند. الهی این سقط شدن نصیب بقیه سگهای هار چه در خیابان و چه سگهای هار سایبری هم بشه
  5
  17
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  شورای امنیت چه کلمه خنده داری. سؤال این است امنیت چه کسی خاندان قاصب و قاتل صفت خاینه ای؟ شرم کنید دیگر ما تحمل شما اشغالها را نداریم. تنها راه گورتان را گم کنید بروید. ما نه حکومت اسلامی میخواهیم و نه دیگر رغبت دیدن اخوند داریم. معنی اسلام را شما جانیان قاتلان و دزدها به ما نشان دادیم. از همین جهت از وجود نحستون متنفریم. مرگ بر خاندان کثافت خاینه ای و طرفدارانش پاینده باد ایران و ایرانی. ما تا نابودی کامل شما در خیابان میمانیم
  3
  12
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  Momijii - توکیو، ژاپن
  واقعا هم همینطوره که میگید . من تا الان باور نداشتم که شما ها در خارج از کشور این همه با اطلاعات سایبری که دارید بتوانید موبایل منو هک کنید و من خودم متوجه نشم. الان دیگه قبول دارم که شما ها میتوانید تمام اطلاعات را بدست اوردید. باید برم با اسمی دیگه بیام و از مسؤلان بخوام که بهم یه موبایل جدید بدهند. در هر صورت میهواستم که با اسم جدیدی بیام چون اکثر کامنت ها هم حزف میشه یا ازش میبرند. خیلی ممنون بخاطر اطلاعاتتون . ولی تا وقتی که موبایل جدید نگرفتم مجبورم با همین اسم بیام. مولا علی یار و نگهدارمون.
  11
  1
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  دیگه مال نیستی . کامنت هامو سانسور میکنند.اون اخر جمله ام را حزف کردند.
  13
  1
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  من تا زمانی که راه اهن خرمشهر تا دریای مدیترانه تمام نشده باشد اینجا میام. چون خیلی مایلم پروژه خرمشهر دریای مدیترانه را باطلاع تمام شما برسانم. جمهوری مقتدر اسلامی ایران دوباره مرزهای جغرافیایی را به دریای مدیترانه میرساند. البته این اول کار است. مولا علی یارو نگهدارمون
  14
  0
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  لاکن همه باهم. مولا علی یارو نگهدارمون.
  11
  1
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  ....تو نوک رهبرت.
  1
  13
  شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  تو ضحاک هم نمیتونه نگهدارت باشه چون بزودی سید علی سرنگونه
  0
  3
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  هنوزهم شبها عملیات بشگه دارین با رمز یا علی و علی یارت.... ؟ یا فعلا بخاطر اعتراضات تعطیل هستش ؟
  0
  1
  یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.