گلشیفته فراهانی خطاب به فمینیست‌ها: نادیده گرفتن مبارزه زنان ایران به معنای پشت کردن به قرن‌ها مبارزات زنان است

بی بی سی: گلشیفته فراهانی بازیگر شناخته شده ایران در یادداشتی در مجله نیویورک تایمز گفته متعرضان در ایران برای بی‌عدالتی قیام کرده‌اند و از فمنیست‌های جهان خواسته در حمایت از این جنبش اعتراضی یک‌صدا شوند.

خانم فراهانی در این یادداشت با عنوان «فریادی برای آزادی که هرگز خاموش نخواهد شد» نوشته‌اش را با «فمنیست‌های عزیز جهان» آغاز کرده و نوشته من از طرف زنان و مردان شجاعی که علیه بی عدالتی در ایران قیام کرده‌اند می‌نویسم اما به عنوان یک تبعیدی بطور رسمی نماینده آنها نیستم.

او با اشاره به پیچیدگی‌های فرهنگی، مذهبی، قومی و خانوادگی در ایران و اعتراضات سراسری در ایران به این پرسش پاسخ داده که « چرا این قیام متفاوت است؟»

خانم فراهانی گفته به دلیل تفاوت‌های فرهنگی درک می‌کند که چرا مدافعان حقوق زنان در غرب در ابتدا از معترضان حمایت نکردند اما آنچه معترضان ونسل جوان می‌خواهند بسیار ساده است؛ آزادی، آزادی زنان ایرانی در رفتار، پوشیدن، رفتار کردن، راه رفتن، برابری حقوق با مردان.

خانم فراهانی سادگی و پیچیده نبودن خواسته معترضان را رمز قدرت این قیام معرفی کرده و خطاب به فمنیست‌ها نوشته «آنچه در ایران می گذرد مبارزه برای آزادی و برابری است. این مبارزه با حجاب یا با مردان نیست. مبارزه با جهل است. به همین دلیل از طرف مردان نیز به همان اندازه حمایت می شود».

او گفته ایرانی‌ها به دنبال مداخله خارجی‌ها نیستند و حتی بسیاری از مردم در خاورمیانه به مداخلات سیاسی با سوء ظن نگاه می کنند اما «نادیده گرفتن زنان ایرانی و مبارزه شجاعانه آنها به معنای پشت کردن به قرن ها مبارزات زنان برای آزادی و برابری است».

گلشیفته فراهانی در پی اعتراضات سراسری در ایران فعالیت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خارجی داشت و همواره گفته می‌خواهد «پژواک» صدای معترضان در ایران باشد. او ماه گذشته با گروه شناخته شده «کلدپلی» در آرزانتین آهنگ «برای...» شروین حاجی پور را اجرا کرد.
+38
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.