موج گریپ و عفونت‌های تنفسی در اروپا

دویچه وله: اروپا در موج زودرس گریپ و عفونت‌های تنفسی اروپا فرو رفته‌ است. پزشکان و متخصصان حوزه بهداشت و سلامت ضمن اعلام خطر، مردم را به واکسیناسیون به موقع فراخوانده‌اند.

با توجه به راه افتادن اپیدمی عفونت‌های تنفسی با ویروس "سین سیشیال" (respiratory syncytial virus) که اختصارا به آن "RSV" گفته می‌شود و همچنین اوج گرفتن "گریپ" در کنار "کووید -۱۹" در کشورهای اروپایی، متخصصان امور سلامت و پزشکان از افرادی که بیش از دیگران در معرض خطر هستند خواسته‌اند هر چه سریع‌تر اقدام به واکسیناسیون کنند.

متخصصان امور سلامت هشدار می‌دهند که اوج‌گیری هم‌زمان سه بیماری ویروسی "عفونت تنفسی"، "گریپ" که بوسیله ویروس‌های آنفولانزا سرایت می‌کند و همچنین " کووید -۱۹"، می‌تواند سیستم‌های بیمارستانی را از کار انداخته و سلامت مردم را با خطر جدی مواجه سازد.
اهمیت واکسیناسیون برای گروه‌های در معرض خطر
در بیانیه مشترکی که از سوی استلا کیریاکیدس، کمیسر امور بهداشت اتحادیه اروپا، هانس کلوگه، رئیس منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی و آندریا آمون، رئیس اداره سلامت اتحادیه اروپا منتشر شده آمده است: «بر اهمیت واکسیناسیون برای گروه‌های در معرض خطر در مقابل آنفولانزا و کووید -۱۹ تاکید می‌کنیم. همچنین به همه توصیه می‌کنیم از خود در مقابل بیماری‌های عفونتی محافظت کنند.»

درحالی که در سال جاری، ویروس آنفولانزای نوع A , B در مقایسه با سال‌های گذشته به صورت زودرس در اروپا شیوع پیدا کرده از خطر ویروس کووید -۱۹ نیز کاسته نشده است.

همزمان عفونت‌های تنفسی با ویروس "سین سیشیال" (RSV) بصورت نگران‌کننده‌ای درحال گسترش است. از ماه اکتبر به این سو در ۲۰ کشور افزایش عفونت تنفسی مشاهده شده است. به گزارش متخصصان از  اکتبر به این سو شمار زیادی که اکثرا سالمند هستند، با علائم "گریپ" به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.
وضعیت غیرقابل پیش‌بینی در اروپا
متخصصان امور سلامت با توجه به اوج‌گیری سه بیماری تنفسی بصورت همزمان وضعیت را در فصل زمستان در اروپا غیرقابل پیش‌بینی ارزیابی کرده‌اند. آن‌ها به همین دلیل، توصیه می‌کنند که مردم خود را واکسینه کنند و ضمنا تمهیداتی برای آماده‌سازی سیستم‌های سلامت اعمال شوند.

در بیانه مشترک همچنین از شهروندان خواسته شده تا با شستشوی دست، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، با شیوع ویروس و اپیدمی مقابله کند.
کمبود تخت بیمارستانی در آلمان
با توجه به افزایش شدید عفونت‌های تنفسی با ویروس (RSV) حصوصا نزد کودکان، آلمان با کمبود تخت در بیمارستان‌های کودکان مواجه شده است.

بر اساس داده‌هایی که ۲۴ نوامبر جمع‌آوری شده‌اند از ۱۳۰ کلینیک کودکان در آلمان در ۴۳ کلینک حتی یک تخت خالی نیز برای پذیرش بیمار وجود ندارد.

بسیاری از پزشکان از افزایش شدید عفونت‌های تنفسی بخصوص در میان کودکان ابراز نگرانی‌کرده‌اند، با این حال وضعیت اکثر بیماران به گونه‌ای نیست که نیاز به بستری شدن‌در بیمارستان داشته باشند و می‌توانند با استراحت در خانه سلامتی خود را بازیابند.
+6
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.