استفانی فراپارت؛ اولین داور زن در تاریخ بازی‌های جام جهانی

دویچه وله: برای اولین بار یک زن در جام جهانی مردان داوری می‌کند. نحوه برگزاری این بازی‌ها در قطر به خاطر اتفاقات مناقشه‌برانگیز جنجالی شد. اما حضور یک داور زن یکی از رخدادهای تاریخی مثبت در این جام جهانی است.

 استفانی فراپارت، اولین زنی است که به عنوان داور یکی از بازی‌های جام جهانی مردان معرفی شد. فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) مدیریت بازی نهایی و در نتیجه سرنوشت ساز گروهی تیم آلمان مقابل کاستاریکا را به این داور فرانسوی سپرد؛ رخدادی تاریخی در بازی‌های جام جهانی مردان.

فراپارت یکی از سه زن تیم ۳۶ نفره داوران ارشد است. در جریان مسابقات تا کنون از سه داور زن به عنوان داور چهارم استفاده شده است. حالا یکی از آنها برای اولین بار به عنوان داور اصلی وسط میدان می‌آید.

او از سال ۲۰۱۹ سوت داوری را در لیگ ۱، لیگ برتر مردان فرانسه می‌کشد و در ماه مه امسال داور فینال جام حذفی فرانسه بود. فراپارت داوری مسابقات بین‌المللی مانند لیگ قهرمانان مردان و لیگ اروپا، فوتبال بانوان در مسابقات قهرمانی جهان و اروپا و دو دوره المپیک داوری را در کارنامه درخشان خود دارد. این واقعیت که فیفا و داور اصلی آن، پیرلوئیجی کولینا، بازی مهم روز پنجشنبه را به فراپارت سپردند، گویای کیفیت کار این داور ۳۸ ساله است.

به باور ناظران دورانی که فوتبال یک حوزه مردانه بود، دیگر گذشته است. این را اکنون در داوری‌های بین‌المللی نیز می‌توان دید. شرکت کنندگان و کارشناسان مسابقات به قرار گرفتن فراپارت در مقام داور اصلی در جام جهانی قطر واکنش مثبت نشان داده‌ و معتقدند از این پس و با وجود زنانی مانند فراپارت شاهد داوران زن بیشتری در مسابقات خواهیم بود.
+16
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.