واشنگتن‌پست: نگرانی غرب از افزایش تلاش‌های ایران برای ترور و آدم‌ربایی در خارج کشور

بی بی سی:روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی اختصاصی از افزایش قابل توجه نقشه‌های حکومت ایران برای حذف فیزیکی و ربودن مخالفان خود در خارج از کشور طی چند سال اخیر خبر داده و نوشته نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی ایران با استخدام تبه‌کاران خارجی به دنبال قتل هدفمند مخالفان سیاسی خود هستند به طوری که از از ۱۲۴ نقشه ترور شناسایی شده از انقلاب ۱۳۵۷ تاکنون، ۳۶ نقشه طی همین چند سال اخیر و از زمان کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق، شکل گرفته است.

این گزارش را سه روزنامه‌نگار واشنگتن پست، شان هریس، سود مخنت و یگانه ترابی، تهیه کرده‌اند و در آن علاوه بر گفتگو با مقام‌های امنیتی و کارشناسان تروریسم به گفتگو با کسانی چون مسیح علینژاد (نیویورک)، رامین سیدامامی (ونکوور) و مهدی حاجتی (ترکیه) نشسته‌اند. کسانی که از سوی نهادهای اطلاعاتی و پلیس آمریکا و کانادا درباره نقشه جمهوری اسلامی برای آسیب رساندن به خود مطلع شده‌اند.
رامین سیدامامی در ونکوور کانادا ساکن است و پادکستی با موضوعات اجتماعی و سیاسی تهیه می‌کنددر این گزارش به مراجعه پلیس مبارزه با تروریسم کانادا به محل زندگی رامین سیدامامی در شهر ونکوور کانادا اشاره شده که طی آن به او اطلاع داده شده نهادهای اطلاعاتی کانادا از تهیه فهرستی از افراد توسط حکومت ایران مطلع شده‌اند که هدف نقشه‌های حذف فیزیکی و تلاش برای ربودن آنها قرار دارند.

این افسران به رامین سیدامامی (فرزند کاووس سیدامامی، فعال فقید محیط‌‌ زیست که در زندان اوین و طی واقعه‌ای که ایران آن را «خودکشی» توصیف کرد، جان باخت) توصیه های امنیتی و مسافرتی می‌کنند از جمله پرهیز از سفر به کشورهای هم مرز با ایران و احتیاط درباره دام‌های اطلاعاتی ایران.

گزارشگران واشنگتن‌پست بر اساس تحقیقاتی خود می‌گویند: «حکومت در ایران به تلاش‌های خود برای کشتن و ربودن فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران، مقام‌های دولتی سابق در نقاط مختلف جهان دامن زده است. این را ما بر اساس پرس و جو و گفتگوهایی که با ۱۵ مقام مطلع در امریکا، اروپا و خاورمیانه دریافتیم. مقام هایی که به علت گفتگو درباره اطلاعات حساس از فاش کردن نام خود پرهیز کردند».

سه گزارش‌گر واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های امنیتی که با آنها گفتگو کرده‌اند می‌گویند نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران برای اجرای نقشه‌های ترور یا ربودن مخالفان جمهوری اسلامی، اکنون به جذب «قاتلان نیابتی» و مزدوران شبکه‌های تبه‌کاری در کشورهای مقصد روی آورده‌اند؛ به تبه کارانی چون سارقان جواهرات، کارتل‌های موادمخدر و یا شبکه‌های تبه‌کاری که «سفارش قتل» قبول می‌کنند.

«این رویکرود نیابتی باعث شده در مواردی نقشه‌های آنها با شکست روبرو شود و در برخی موارد هم مزدوران جا زده‌اند و در لحظه آخر از اجرای عملیات پرهیز کرده‌اند. با این حال مقام‌ها نگرانند که این نقشه‌ها در نهایت به قتل مخالفان سرشناس حکومت، روزنامه‌نگاران و یا یک مقام دولت‌های غربی بیانجامد. رویدادی که می تواند به مقابله مستقیم غرب با تهران منجر شود».

متیو لویت، مقام سابق ضدتروریسم آمریکا که اکنون در موسسه خاورنزدیک واشنگتن به عنوان پژوهشگر فعالیت می‌کند به واشنگتن پست گفته «از ۱۲۴ نقشه ترور و آدم ربایی که ایران از سال ۱۹۷۹ (پیروزی انقلاب بهمن ۵۷) در خارج از این کشور به دنبال اجرای آنها بوده، ۳۶ نقشه عملیاتی مربوط به همین اواخر و پس از کشته شدن قاسم سلیمانی بوده که «افزایشی غیرعادی» است».

آقای لویت می‌گوید یک چهارم (۲۵ درصد) این نقشه‌ها برای اجرا در خاک ایالات متحده در نظر گرفته شده بوده که در مقایسه با آمار ۱۵ درصدی قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی، نشان از افزایش تلاش‌های ایران دارد.

نورمن تی. روله، افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا - سیا - هم که قبلا بر فعالیت‌های اطلاعاتی مرتبط با ایران کار کرده به واشنگتن‌پست گفته تهران تشنه نشان دادن قابلیت‌های خود است و نهادهای غربی هم احتمالا مراقب این حرکات ایران هستند.

به گفته این مقام سابق سیا‌: «اگر جامعه بین‌المللی خط قرمزی برای این نوع عملیات‌های (ایران) ترسیم نکند، می توان متصور شد که کشورهای سرکش دیگری هم به دنبال مقاصد مشابهی خواهند رفت چرا که می‌بینند تاوانی در انتظار آنها نیست».

در ادامه این گزارش، خبرنگاران واشنگتن پست به عملیات‌هایی چون ربودن روح‌الله زم و بازداشت چند دیپلمات و مزدور خارجی مرتبط با سپاه پاسداران در اروپا طی سالهای اخیر اشاره کرده‌اند. از جمله موارد جدیدی چون تهدید روزنامه‌نگاران ایرانی مقیم بریتانیا که به واکنش رئیس سازمان جاسوسی داخل بریتانیا - ام‌آی۵ - هم منجر شد و همچنین با مهدی حاجتی، عضو سابق شورای اسلامی شیراز و از مخالفان سرشناس حکومت ایران گفتگو کرده‌اند.

آقای حاجتی در این گفتگو از تهدیدهایی که در ترکیه از سوی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران دریافت کرده گفته و این که چه طور او به علت این تهدیدهای مداوم در «هراس و تشویش» دایمی قرار گرفته است.

مهدی حاجتی در پایان این گزارش به واشنگتن پست می‌گوید: «این یک تنهایی مطلق و دایم است. من نمی‌دانم که دیگر چه فاجعه ای بدتر از این ممکن است که یک شخص در ظاهر آزاد تلقی شود اما در حقیقت در خانه خود زندانی باشد چرا که جمهوری اسلامی به طور مداوم در پی تهدید و نابودی آنهاست».
+18
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  بس کنید از این فیلم بازی کردنهای مسخره اگر نگران هستید اولین قدمش بیرون کردن انگلزاده های این حکومت جنایتکار و بلوکه کردن پولهای دزدیده شده اینها از مردم مظلوم ایران دومین قدم بسته شدن این لانه های کثیف که منشا تمام نا امنیهای مباشد یعنی مساجد. انوقت خواهید دید که امنیت به کشورهای غربی یاز میگردد
  0
  4
  جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.