دانشمندان موفق به کشف دو کانی تازه در یک شهاب سنگ شدند

شهاب سنگ در ناحیه «عیل علی» در سومالی پیدا شدبی بی سی: دانشمندان می‌گویند شهاب سنگی را کشف کرده‌اند که حاوی دو کانی است که قبلا هرگز در زمین دیده نشده بود.

محققان کانادایی گفتند که این سنگ دو سال قبل در نواحی روستایی سومالی کشف شد اما محلی‌ها فکر می‌کنند که خیلی قدیمیتر است.

آنها این سنگ را «شب فتاد» نام گذاشته‌اند و می گویند در اشعار، آهنگ‌ها و رقص هایی که پنج نسل را در بر می گیرد ثبت شده است. امروز از آن برای تیز کردن چاقو استفاده می‌شود.

نام‌های رسمی برای کانی‌هایی که تازه کشف شده «ایلالیت» و «الکینستانتونیت» است.

اینها را محققان در دانشگاه آلبرتا با بررسی یک تکه ۷۰ گرمی از این شهاب سنگ ۱۵ تنی شناسایی کردند. گفته می‌شود این نهمین شهاب سنگ بزرگی است که به زمین می‌رسد و ۹۰ درصد از آهن و نیکل تشکیل شده.

نام «ایلالیت» از این جهت انتخاب شده که شهاب در ناحیه «عیل علی» در سومالی پیدا شد و الکینستانتونیت از کارشناسی در ناسا به نام لیندی الکینز-تانتون برگرفته شده.

پروفسور کریس هِرد مدیر مجموعه شهابهای دانشگاه آلبرتا گفت: «لیندی مطالعه زیادی درباره چگونگی شکل گرفتن هسته سیارات انجام داده، اینکه این هسته های آهنی-نیکلی چطور شکل می گیرند، و نزدیک ترین چیزی که به آن داریم شهاب های آهنی هستند. بنابراین مناسب بود که یک کانی را به نام او بگذاریم و خدمات او به علم را به رسمیت بشناسیم.»

تحلیل یک کانی دیگر که هنوز شناسایی نشده توسط محققان این دانشگاه در جریان است که امیدوارند تکه های بیشتری از این شهاب را به دست آوردند.

پروفسور هرد می گوید «هر وقت ماده جدیدی شناسایی می شود، دانشمندان مواد هم به آن علاقه مند می شوند چون به طور بالقوه کاربردهای وسیعی در جامعه خواهد داشت.»
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.