تحلیلی از رسانه داخل کشور: آقایان مسئول آیا صدای بوق ممتد خودروها را پس از باخت به آمریکا شنیدید؟

به گزرش سایت دیده بان ایران؛ امیرحسین مصلی روزنامه‌نگار در یادداشتی به بازتاب نتیجه بازی فوتبال تیم های ملی ایران و آمریکا در جامعه پرداخته و نوشته است:نمی‌توان صدای بوق ممتد خودروها در شهرهای گوناگون کشور را که در نیمه شب یک روز کاری به‌دلیل باخت تیم ملی فوتبال ایران به آمریکا به گوش می‌رسید، کتمان کرد! این بوق‌های ممتد بیش از آنکه نشان از شادمانی بخشی از مردم باشد که آن‌هم بود؛ نشانی از اعتراض آن‌ها به وضع موجود است.

سکانس آغازین فیلم فیلم «پرزیدنت» ساخته محسن مخملباف را به یاد بیاورید؛ رئیس جمهور برای سرگرمی نوه‌اش، فرمان می‌دهد چراغ‌های شهر خاموش و روشن شوند، ابتدا به همراه نوه‌اش به این وضعیت می‌خندد، خیال می‌کنند بازی است اما پس از مدتی هر چه رئیس جمهور دستور می‌دهد دیگر برق شهر وصل نمی‌شود و لبخند او و نوه‌اش در سیاهی شب بدل به هراس می‌شود، چراکه از شهر خاموش صدای اعتراض مردم به گوشش می‌رسد!

در این دوره از جام جهانی هم بسان هر رویداد دیگری در این کشور با اعصاب و روان مردم بازی شد. گویا برخی از مسئولان می‌خواستند تلافی تمامی ظلم های آمریکا و استعمار انگلیس و همچنین ناکارآمدی‌هاو سوء تدبیرهای داخلی را در یک مسابقه فوتبال جبران کنند!

دقیقا فرق حکمرانی کشورهای جهان سومی چون ایران با کشورهای توسعه یافته‌ای مثل آمریکا و انگلیس همین است. روز قبل از بازی ایران با آمریکا ‌وقتی سردار فدوی، جانشین فرمانده سپاه می‌گوید که «انشاءالله آمریکایی‌ها بعد بازی می‌گویند له شدیم!» بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا چنین موضع می‌گیرد که «بازی با ایران یک مسابقه ورزشی است و جنبه سیاسی ندارد!»

برخی مسئولان ایرانی برخلاف دولتمردان آمریکا و انگلیس که به جام جهانی فوتبال به عنوان سرگرمی و صنعت پول ساز نگاه می کنند، به این بازی ها جنبه حیثیتی دادند.

 متاسفانه برخی چهره ها از همان روز نخست که تیم ملی در سیاسی ترین گروه جام جهانی ۲۰۲۰ قطر قرار گرفت، پیروزی و جبران تحریم ها و برخوردها در عرصه‌های مختلف به غرب را به عرصه فوتبال کشاندند  گویی که قرار است انتقامی سخت از استکبار جهانی در زمین فوتبال گرفته شود که مرهم تمام ظلم های استعمارگران و سرخوردگی‌های تاریخی کشور در امر واقع خواهد بود!

غافل از آنکه فضای جامعه ایرانی متاثر از اعتراضات چند ماه گذشته پس از مرگ مهسا امینی است..حالا مردم معترض هم مانند مسئولان می‌خواستند که بازیکنان تیم ملی براساس مسئولیت اجتماعی‌شان مانند دیگر وررشکاران و هنرمندان صدای آنان باشند و این چنین بود که دوگانه‌ای از تیم ملی و تیم حکومت در جامعه ساخته شد!

مثل خاموش و روشن کردن چراغ‌های شهر در فیلم پریزیدنت، روزی بازیکنان تیم ملی در اوج اعتراضات پس از زدن گل در بازی‌های دوستانه شادی کردند و روز دیگر سرود ملی را نخوانند، روزی ملی‌پوشان در فضای مجازی به حمایت از معترضان پرداختند و روز دیگر به دیدار رئیسی رفتند، روزی مچ بند مشکی در دیدار مقابل انگلیس بستند و پس از شکست از سوی روزنامه کیهان بی‌غیرت خطاب شدند و روز دیگر پس از پیروزی مقابل ولز ماموران یگان ویژه که سال‌ها زنان و مردان را بخاطر نحوه پوشش در انظار عمومی با آنها برخورد می شد، در خیابان‌ها به رقص و شادی پرداختند.

بالاخره رسید به روز بازی با آمریکا که در یک قدمی صعود به دور بعد جام جهانی و تاریخ‌سازی برای ایران، در نیمه شب یک روز کاری تیم ملی با شکست از دور مسابقات حذف شد؛ اما بخشی از مردم نخوابیدند و در خیابان‌ها به نشانه  اعتراض بوق زدند! بوق‌های ممتد! آیا دولتمردان صدای این بوق‌ها را شنیده و می‌داند که معنای شادمانی بخش‌هایی از مردم ایران از باخت تیم ملی به آمریکا آن‌هم نه بخاطر مسائل فوتبالی بلکه صرفا مشکلات و تنگناهای اقتصادی و اجتماعی است. یعنی همان چیزی که به قول مسئولان رسانه‌های بیگانه و دشمنان این خاک می‌خواستند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کردند به دست برخی افراد بی تدبیر و البته ناآگاه برآورده شد.
اگر در چنین وضعیتی تمامیت ارضی ایران، مورد طمع بیگانگان واقع شود یعنی چه فاجعه‌ای رخ می دهد؟! از یاد نبرید در تاریخ و اساطیر ایرانی مردم چگونه قهر و بی تفاوتی خود را نسبت به نابسامانی ها نشان دادند.

اگر حاکمیت صدای بوق ممتد خودروها را شنیده‌ در وهله نخست اتاق فکری را که تیم ملی را در ذهن برخی ایرانیان بدل به تیمی غیر مردمی کرد باید منحل کند و فضا را برای شنیدن صدای جامعه و حل مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و گفت و گو را فراهم کند.

امیدواریم آن دسته از  مسئولانی که صدای بوق‌ها را نشنیده‌اند و نمی‌خواهند که بشنوند، فیلم «پرزیدنت» را تا انتها نگاه کنند.
+147
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  ضحاکیان - ملایر ، ایران

  ما صدای بوق و دهل اسراییل و عر عر بستان سقوطی ها تکفیری ها کومله و تجزیه طلب ها را از چند ماه است که خیلی هم شدید میشنویم. هر کس که این صدا را نمیشنود خودش را به خواب زده. ....
  180
  30
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران

  معلومه این مقاله رو مخملباف نوشته و هی برای فیلم خودش تبلیغ کرده . نه داداش مردم میدونن چیکار دارن میکنن و حواسشون به تمامیت ارضی هم هست . این رژیم خونخوار بچه کش را هم دیگه نمیخوان . حتی اگه زن رهبر مفعولتون تو خیابون لخت هم بشه دیگه فایده ای نداره . اگه دیسکوتک هم باز کنن دیگه فایده ای نداره . میتونن برن تو اون جزیره هایی که خریدن با میلیارد ها دلاری که از مردم دزدیدن حکومت تشکیل بدن و همه این کار ها رو بکنن . البته تضمینی نیست که اونجا هم نریم سراغشون.
  32
  78
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  نه خامنه‌ای هم کر است و هم کور خودش گفت عقل ناقصی داره این ها تنها چیزی را که می بینند پول و قدرت هست و یک مشت جیره خوار خودشون را
  4
  84
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  پرنده آبی - شیراز، ایران

  نه نشنیدند . 43 ساله که نه آمریکا نه غرب نه مسئولین هیییچکس نمیشنونه.
  32
  65
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ملت ایران خواهان خروج از زیر یوغ آخوندای متحجر و مفتخور و باز پس گرفتن ایرانشون هستند! ملت ایران میخوان با دستای خودشون ایرانی آزاد با مردمی آزاد و سربلند بسازن!
  3
  64
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  اگر گوش شنوایی بود ، این حال و روز مملکت نبود !! اصول کار حکومت‌های دیکتاتوری سرکوب هر گونه اعتراض و انتقاد و احقاق حق و حکومت با سرنیزه و مشت آهنین است ! خوشبختانه عاقبت اینگونه حکومت‌ها هم طبق حافظه تاریخی ، سرنگونی و بسزای اعمال اهریمنی و پلید بانیان و زمامداران اینگونه حکومتها رسیدن است و اینک تاریخ در حال تکرار شدن و نابودی یک دیکتاتوری مذهبی و ظالم و پلید و متعفن ، همراه با مزدوران زنازاده اش است !!
  4
  52
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  عارف قزوینی در همدان تبعید بود. سگی داشت که در کوچه با سنگ سرش را شکستند. سگ را به بیمارستان امریکاهی‌ها برد. پزشگان سگ را پانسمان و سرش را باند پیچی‌ کردند. خبر به گوش آخوند‌ها "اجداد سابق شما " رسید که عارف به روحانیت توهین کرده و بر سر سگش عمامه گذاشته.عارف را احضار و از او بازخواست می‌‌کنند که چرا این کار آرا کردی؟ عارف می‌‌گوید. خدا آن روزی را نیارد که بنده چنین جسارتی به سگم کنم
  6
  39
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  ضحاکیان - ملایر ، ایران
  ضحاکعلی یارت تا دسته نگهدارت
  5
  17
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.