ربوده شدن دو دانشجوی مسافر اسنپ به دست مأموران؛ آیا اسنپ با حکومت ایران در سرکوب معترضان همدست است؟

رادیو فرانسه: با انتشار این گزارش اعتمادپذیر، به نظر می‌رسد که شایعات درباره همدستی اسنپ با مأموران حکومتی رنگ واقعیت به خود گرفته و شهروندان بیشتری در شبکه‌های اجتماعی از لزوم تحریم این شرکت سخن می‌گویند.

گزارشی که روز گذشته در کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور از ربوده شدن دو دانشجو در تهران به دست مأموران امنیتی همرسان شد، بار دیگر به اخبار جنجالی درباره همدستی این شرکت خدماتی با نیروهای سرکوب در اعتراضات جاری ایران دامن زد.

این رسانه روز سه‌شنبه هشتم آذر در توضیح جزئیاتی از نحوه بازداشت معین مکیان و دانیال آیتی در راه دانشگاه شریف تهران نوشت:

    معین مکیان صبح از خوابگاه به سمت دانشگاه شریف با گوشی شخصی خود اسنپ می‌گیرد. در نزدیکی میدان تیموری، دو ماشین پژو پارس مانع حرکت خودروی اسنپ می‌شوند و جلو و عقب ماشین قرار می‌گیرند. ۴ مامور از دو ماشین پیاده شده و اطراف ماشین اسنپ می‌ایستند و سوییچ خودرو را از راننده اسنپ می‌گیرند. ابتدا می‌پرسند معین مکیان چه کسی هست و وقتی معین خودش را معرفی می‌کند، به او دستبند می‌زنند. سپس مامور لباس شخصی تماسی می‌گیرد و می‌پرسد اسم نفر دوم چه بود؟ و بعد می‌پرسد که چه کسی دانیال آیتی است؟ و بعد از این که دانیال خودش را معرفی می‌کند، به دانیال هم دستبند می‌زنند.

کانال شوراهای صنفی دانشجویان همچنین نوشت که بعد از انتقال معین و دانیال به درون خودروهای دیگر، ماموران شروع به تجسس خودرو اسنپ می‌کنند و گوشی‌ها و کیف‌های این دو دانشجو را از ماشین می‌ربایند.

دانشجویان دیگری که درون خودرو بودند، تلاش کردند تا مانع از ربوده شدن دوستان‌شان بشوند، اما با واکنش تند مامورهای لباس شخصی مواجه شدند.

کانال تلگرامی دانشجویان می‌گوید که این اطلاعات را از دانشجویان دانشگاه شریف به دست آورده است.

پیش از این در شبکه‌های اجتماعی اخبار زیادی مبنی بر این که نیروهای اطلاعاتی افراد شرکت‌کننده در تظاهرات را از طریق اپلیکیشن اسنپ رهگیری و پیدا می‌کنند، منتشر شده بود و تاکنون شهروندان زیادی گفته‌اند که به همین دلیل این شرکت را تحریم می‌کنند.

اما اکنون با انتشار این گزارش اعتمادپذیر، به نظر می‌رسد که شایعات درباره همدستی اسنپ با مأموران حکومتی رنگ واقعیت به خود گرفته و شهروندان بیشتری در شبکه‌های اجتماعی از لزوم تحریم این شرکت سخن می‌گویند.
در هفته‌های اخیر حساسیت شهروندان و کاربران شبکه‌های اجتماعی ایران روی شرکت‌هایی که با عوامل سرکوب خیزش سراسری جاری همکاری می‌کنند بسیار زیاد شده است.

در نمونه‌ای دیگر، با انتشار گزارش‌ها و ویدیوهایی از انتقال مأموران و نیز بازداشتی‌های اعتراضات با کامیون‌های شرکت میهن، شمار زیادی از مردم محصولات این شرکت را تحریم کردند، به طوری که مسئولان هم‌میهن مجبور شدند با ساختن یک کلیپ ویدیویی اعلام کنند که کارکنان و رانندگان این شرکت بر اثر تحریم مردم در شرف از دست دادن شغل‌شان هستند.
+52
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  ضحاکیان - ملایر ، ایران

  از این داستان ها میتونید شبانه روز ببافید. ولی تمام دنیا میدونند که جمهوری اسلامی ایران ابر قدرت منطقه است . بخاطر همین هم تنهایی با ایران کل کل نمیتونند بکنند. و این دشمنان ایران فقط اینو بدانند که فقط کافی است یه کم شکر اضافی بخورند. اینو از امریکا بپرسید. خودش یه نصیحت براتون داره . در خارج از کشور برای خودتان قبر بخرید ؛ چون هیچ امیدی در ایران برای شما وخود نخواهد داشت . از 43 سال است که هر دفعه میگه این دفعه دیگه تمومه و.. و اربابتون امریکا انقدر نا امید شد بود که سراسیمه افغانستان را مثل ویتنام و عراق وووو ترک کرد. و اخرین تیرش هم این تجزیه طلب ها بودند که خودشون هم فرار کردند. توصیه برای شما قبر های دسته جمعی برای خودتان بخرید تا تخفیف خوب بگیرید. مولا علی یار و نگهدارمون
  59
  5
  ‌چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۲
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  ضحاک خیلی ناراحتی بپر تو بشکه
  2
  16
  ‌چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  رگبار - کپنهاگ، دانمارک
  اکثر اژانس های مسافربری در ایران برای حکومت جاسوسی میکنن، اگرنه نمیتونن پروانه کسب بگیرند. این را خبر موثق دارم.
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  100Haloo - تهران، ایران
  هموطن، باغیرت، بیائید همه با هم، اسنپ و هر کالا یا شرکتی را که با حکومت ضحاک و ضحاکیان همکاری میکند را تحریم کنیم. زن زندگی آزادی. مرد میهن آبادی
  2
  14
  ‌چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  این اپ اسنپ به نظر علاوه بر ردیابی معترضان به حتمال خیلی زیاد شنود هم میکنه و از طریق شنود قطعا توانستند بفهمند که چه کسی معترضه یا اینا میخوان برن دانشگاه چیکار. باید سریع این اپ رو که هیچ کلا گوشی رو فکتوری ریست کنید.
  2
  9
  ‌چهارشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  بیزینسهای بزرگ در ایران تا همکاری کامل ( رشوه ، جاسوسی ، در اختیار گذاشتن امکانات لجستیکی ووو ) با حاکمیت نداشته باشند ، عملاً بیزینسشون مختل میشه ! قطعاً اسنپ هم مثل بستنی میهن و دیگر بیزینسهای مزدور با رژیم فساد و جنایت همکاری کامل داره و باید توسط مردم بایکوت بشه ! ضحاکیان ملایری تو هم برو چوپونیتو بکن و نمیخواد اینجا اظهار ....کنی که اینقدر منفی بگیری .
  0
  7
  ‌پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.